FILM

Norbit (2007)

Pressbook

"Nazywam się Norbit Albert Rice i byłem sierotą …" Tak zaczyna się historia Norbita (Eddie Murphy) wychowanego przez pana Wonga (Eddie Murphy) w sierocińcu i restauracji Golden Wonton. To właśnie tam Norbit poznał swoją bratnią duszę, uroczą Kate (Thandie Newton). Tych dwoje było nierozłącznych do momentu, kiedy Kate została adoptowana i opuściła Norbita, aby rozpocząć nowe życie.

Samotny i zastraszony dziewięcioletni Norbit zostaje pewnego dnia uratowany na szkolnym boisku przed zaczepkami łobuzów przez zwalistą Rasputię (Eddie Murphy) - 10 lat - która sprawuje w szkole niepodzielną władzę. Kiedy Norbit i Rasputia dorastają, pobierają się i Norbit staje się częścią rodziny.

W filmie "Norbit" ponownie widzimy na ekranie Króla Komedii. Eddie Murphy to Norbit. Eddie Murphy to Rasputia. Eddie Murphy to Pan Wong. W tej hałaśliwej komedii, Murphy wykorzystuje swój niezwykły talent, aby powołać do życia te tak bardzo różnorodne i zapadające w pamięć postaci.

Dysfunkcjonalne rodzeństwo Latimore czyli Rasputia i jej trzech braci - Big Jack (Terry Crews), Earl (Clifton Powell) i Blue (Lester "Rasta " Speight) - prowadzi firmę budowlaną i poprzez nią próbuje rządzić miasteczkiem Boiling Springs, Tennessee. Spędzają większość czasu na dokuczaniu uczciwym, ciężko pracującym mieszkańcom i wyłudzaniu od nich pieniędzy.

Zatrudniony przez firmę potulny Norbit jest paskudnie traktowany nie tylko przez swoich szwagrów, ale także przez własną żonę.

Ponury los Norbita ulega dramatycznej odmianie z chwilą, gdy do miasteczka wraca dorosła już i jeszcze piękniejsza Kate. Kobieta zamierza kupić sierociniec od przechodzącego na emeryturę pana Wonga. Zostaje jednak oszukana. Jej wydawałoby się uroczy narzeczony Deion (Cuba Gooding, Jr. ) okazuje się być zakłamanym draniem. W tajemnicy układa się z rodziną Latimorów i wspólnie planują zamienić sierociniec w klub striptizowy - Nipplopolis.

Norbitowi udaje się jednak przejrzeć ich plany i zaczyna powoli zdawać sobie sprawę, z tego, że w Boiling Springs nie dzieje się dobrze. Kiedy jego uczucia do Kate na nowo rozkwitają, Norbit odrzuca dotychczasową rolę poniewieranego i wykorzystywanego biedaka na rzecz bohatera, który wie jak się modnie ubrać, zadowolić damy i… jeździć na rowerze.

Czy uda mu się stawić czoła Latimorom i ocalić swoją prawdziwą miłość przed poślubieniem nie tego człowieka? Czy potulna i delikatna mysz odnajdzie w sobie serce lwa i naprawi sytuację w Boiling Springs? I czy odrzuci jarzmo narzucone mu przez agresywną, wiecznie obżerającą się Rasputię? Oto historia, której opowiedzenie wymaga prawdziwego talentu.

Eddie i Charles Murphy napisali scenariusz filmu "Norbit" zainspirowani materiałem filmowym, który obejrzeli w Internecie. "Zobaczyliśmy faceta i jego żonę okładających się na ulicy, i tak zresztą jak wszyscy ich obserwujący byliśmy w szoku, kobieta bowiem bez najmniejszego problemu dała sobie radę z mężczyzną," wspomina Charles Murphy. "Wtedy wspólnie z bratem zdecydowaliśmy się napisać ten scenariusz," mówi Eddie. "To rzecz o maltretowanym mężu."

I taka była właśnie inspiracja do stworzenia niezwykłej pary - cichego, pokornego Orbita, który jest bezwzględnie zdominowany przez żonę Rasputię. Jednak w rękach braci Murphy historia ta nabrała charakteru komediowego i została wzbogacona galerią niezwykłych postaci. "Rasputia jest władczą, pogardliwie traktującą swojego męża kobietą. Norbit to natomiast bierny, delikatny facet, którego Rasputia trzyma pod pantoflem," tak mówi o tym Eddie Murphy. "Kobieta kontroluje każdy aspekt życia męża. Norbit i Rasputia spotykają się w piaskownicy i wtedy ona postanawia zostać jego dziewczyną. Są razem przez całą szkołę, a potem pobierają się. Rasputia dosłownie przejmuje władzę nad życiem Norbita już od samego dzieciństwa."

Kiedy już scenariusz uzyskał zielone światło, najważniejsze stało się znalezienie odpowiedniego reżysera. I to właśnie Brian Robbins po przeczytaniu scenariusza z olbrzymim entuzjazmem podjął się współpracy. Szybko bowiem zdał sobie sprawę, że ma być może niepowtarzalną okazję współpracy z jednym ze swoich długoletnich idoli.

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stanęli filmowcy było skompletowanie obsady. Eddie Murphy rozpoczął prace zakładając, że zagra Norbita, ale niekoniecznie Rasputię. "Kiedy pisaliśmy scenariusz," mówi Charles Murphy, "rozważaliśmy to, kto mógłby zagrać Rasputię. Potem sprawy rozwinęły się, jednak tak, że to sam Eddie zdecydował się ją zagrać."

Dodając do tego rolę restauratora i opiekuna sierocińca pana Wonga, menażeria postaci granych przez Murphy'ego wzrasta do trzech - i każda z nich zostaje wzbogacona o jego unikalną interpretację.

Do roli Kate, filmowcy przesłuchali kilkadziesiąt pięknych i utalentowanych aktorek. Ostatecznie, jednak wybór okazał się łatwy - Thandie Newton.

"Chcieliśmy, żeby była to właśnie Thandie, jest bowiem uroczą kobietą i świetną aktorką," mówi Murphy. "A my potrzebowaliśmy kogoś, komu uwierzymy, że naprawdę może kochać Norbita."

Newton była pod olbrzymim wrażeniem tego, że będzie mogła pracować z Eddiem Murphy. Chociaż nie jest postrzegana jako aktorka komediowa, bardzo ucieszyło ją wyzwanie związane z pracą w komedii.

Chociaż humor scenariusza i sama historia bardzo zaintrygowały zdobywcę Oskara® Cubę Goodinga, Jr., to właśnie możliwość współpracy z utalentowanym Murphy'm sprawiła, że aktor natychmiast zdecydował się na przyjęcie roli Deiona Hughes, przebiegłego narzeczonego Kate.

"Jestem wielkim fanem Eddie'go Murphy," mówi Gooding, Jr. "Debiutowałem zresztą w filmie 'Książę w Nowym Jorku' (Coming to America). Dostałem tam niewielką rólkę, niestety wszystkie moje teksty zostały wycięte. Teraz znowu jestem w filmie Eddie'go Murphy - jednej z ikon kultury - i moja rola jest dużo większa.".

Wcielenie się w filmie w trzech głównych bohaterów oznaczało, że Murphy będzie wielokrotnie pojawiał się na ekranie w scenach z samym sobą. Ta część filmowej magii musiała zostać sfinalizowana w procesie post-produkcji i było kilka różnych sposobów, aby można ją było jak najlepiej pokazać.

Producent efektów wizualnych, Les Hunter wyjaśnia, "W niektórych przypadkach wykorzystaliśmy tradycyjną fotografię polegającą na podzielonym ekranie. Na przykład jednego dnia kręciliśmy Eddie'go po lewej stronie ekranu jako Norbita, a następnego jako Rasputię po prawej stronie. W post-produkcji dzielimy ekran i widzimy w tej samej sekundzie dwa ujęcia. W innych przypadkach, używaliśmy zielonego ekranu, aby wkomponować aktora w dane ujęcie. Najwięcej jednak wykorzystywaliśmy efektów polegających na zamiany twarzy lub głowy bohatera."

Filmowcy, koordynator kaskaderski, kostiumograf oraz zespół ds. efektów wizualnych musieli ściśle ze sobą współpracować, aby dokonać odpowiedniego wyboru dla każdego ujęcia. Planowanie było tutaj najważniejsze.

"Słuchaliśmy reżysera i staraliśmy się zapewnić mu wszystko, o co tylko poprosił," komentuje Hunter. "Rozmawialiśmy szczegółowo o każdej scenie, a następnie braliśmy rysunkowe scenopisy i analizowaliśmy je tak, aby jak najlepiej wykonać zdjęcie."

Jednak nawet tak dokładnie planując, wszyscy wiemy, że częścią kręcenia filmów jest spodziewanie się nieoczekiwanego. I tak właśnie było w przypadku "Norbita".

"Sprawy nie zawsze szły po naszej myśli. Zmieniały się warunki oświetlenia lub pora dnia i już ujęcie było nie takie, jak planowano. Zmienialiśmy to, co miało zostać wykonane jako podzielony ekran na ekran zielony. Zaplanowaliśmy, że najlepsze będzie ujęcie z zielonego ekranu, a tu okazywało się, że lepiej wykorzystać zamianę głowy. W końcu jednak złapaliśmy rytm i coraz lepiej doskonaliliśmy przyjęty system. Myślę, że świetnie widać to na ekranie," mówi Hunter.

EDDIE MURPHY (Norbit / Rasputia / Pan Wong / scenariusz / produkcja) - "Dreamgirls" - Złoty Glob, nominacja do Oskara®, "Starship Dave", "Shrek", "Gliniarz z Beverly Hills" (Beverly Hills Cop), "Daddy Day Care", "48 Hrs", "Nieoczekiwana zamiana miejsc" (Trading Places), "Dr. Dolittle", "Książę w Nowym Jorku" (Coming to America), "Harlem Nights", "Life", "Bowfinger", "Gruby i grubszy" (The Nutty Profesor) - nominacja do Złotego Globu, "The Haunted Mansion".

THANDIE NEWTON (Kate) - "W pogoni za szczęściem" (The Pursuit of Happyness), "Miasto gniewu" (Cash) - nagroda BAFTA, "Run Fat Boy Run", "Flirting", "Wywiad z wampirem" (Interview With aVampire), "Jefferson in Paris", "Gridlock'd", "Besieged", thriller "The Truth About Charlie", "Mission Impossible 2", "Beloved".

CUBA GOODING, JR. (Deion Hughes) - "Jerry McGuire" Camerona Crowe - Oskar®, "Dirty", "Shadowboxer", "What Love Is", "American Gangster", "Ludzie honoru" (A Few Good Men), "Lepiej być nie może" (As Good as it Gets), "What Dreams May Come", "Men of Honor", "Boyz 'N Da Hood" Johna Singletona.

BRIAN ROBBINS (reżyser / producent wykonawczy) - "Varsity Blues", "The Shaggy Dog", "The Perfect Score", "Hard Ball", "Ready to Rumble", "Goodburger". Jako jeden z założycieli firmy Tollin/Robbins Productions (TRP), Robbins wyprodukował także kilka projektów telewizyjnych i filmowych - "Dreamer", "Coach Carter", "Summer Catch", "Radio", "Big Fat Liar", "Wild Hogs", dokument "Hank Aaron: Chasing the Dream" - nominacja do nagrody Akademii®, "Smallville", "One Tree Hill", "Arliss", "The Amanda Show".

CHARLES MURPHY (scenariusz) - "Kings Ransom", "Roll Bounce", "CB4", "Malaria" (Jungle Fever), "Mo' Betta Blues", "Harlem Nights", "Vampire in Brooklyn", "The Incredible Shrinking Man", "Paper Soldiers", "Tales of the Dogg", "Retirement", "Unearthed", "Noc w muzeum" (Night at the Museum), a także sporo reklam m.in. dla Budweisera, Cartoon Network, Boost Mobile.

CLARK MATHIS, ASC (zdjęcia) - "Birds of Prey", "Medical Investigation", "Rocky Balboa" z Sylvestrem Stallone, "Bereft" - także reżyseria.

CLAY A. GRIFFITH (scenografia) - "Lucky You", "Elizabethtown", "Radio", "Sweet Home Alabama", "Starship Dave", "Domestic Disturbance", "Prozac Nation", "U progu sławy" (Almost Famous), "Stuart Little", "Lepiej być nie może" (As Good As It Gets), "Jerry Maguire", "Siedem" (Seven), "Junior", "City Slickers II: The Legend of Curly's Gold", "Grumpy Old Men", "Bezsenność w Seattle" (Sleepless in Seattle), "Singles", "Pacific Heights", "Wirujący seks" (Dirty Dancing), "The Favor", "Mystic Pizza".

MOLLY MAGINNIS (kostiumy) - "American Dreamz", "In Good Company", "Dreamcatcher", "Life As a House", "Town & Country", "Mighty Joe Young", "Lepiej być nie może" (As Good As It Gets), "Broadcast News", "The War", "Come See the Paradise", "I kto to mówi" (Look Who's Talking), "The Shaggy Dog", "The Bucket List" z Jackiem Nicholsonem i Morganem Freemanem, telewizja - "Tales of the City" - nominacja do nagrody BAFTA.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC