FILM

Kropka.com (2007)

Dot.com

Pressbook

2008 - Coimbra Caminhos do Cinema Portugues - Nagroda Publiczności dla Luísa Galvao Telesa

Opowieść o starciu dwóch różnych generacji i światów. Águas-Altas - mała wieś w Portugalii - zostaje pozwana przez wielką korporację z powodu… strony internetowej. Wieś jest gospodarzem domeny o tej samej nazwie, co międzynarodowa marka wody mineralnej. Przed mieszkańcami wsi stoi trudna decyzja: poddać się czy zmagać z firmą, za którą stoi sztab prawników. Mieszkańcy podejmują walkę, choć nie wszyscy uważają, że to dobry pomysł. Tym bardziej, że w przypadku zrzeczenia się domeny, wieś ma szansę otrzymać 500 tys. euro rekompensaty. Sądowa batalia szybko zamienia się w medialny cyrk. W mieszkańcach wsi rodzi się duma i poczucie przynależności. Nawet ci, którzy nie wiedzą, czym jest Internet, czują się w obowiązku bronić strony internetowej. Miejscowy ksiądz twierdzi nawet, że gdyby Chrystus żył dzisiaj, też miałby swoją domenę. Z drugiej strony w świetle reflektorów i gigantycznych pieniędzy ludzie zawsze się zmieniają, choć nie zawsze - na lepsze.

Grupa nieznanych aktorek i aktorów stworzyła świetny zespół, któremu udało się ożywić maleńką, senną wieś znajdującą się gdzieś pośrodku niczego. Klasyczne zagrania czyli scenariusze, w których bohaterowie są źle odbierani w stosunku do własnych intencji, a wątki niewłaściwie interpretowane, są stare jak Shakespeare. Na szczęście Suzanne Nagle (scenarzystka) udało się uciec się od banalnych kliszy. Są w tej historii elementy, które można by wygładzić, ale Luís Galvao Teleshas (reżyser) postanowił zachować na pierwszym planie tę całą zgraję unikalnych postaci tego prawdziwie rozkosznego filmu!
„Prescott News”, Ron Hammer

Sympatyczni bohaterowie, szczypta humoru, bardzo udane zdjęcia i ciekawa spostrzeżenia socjologiczne to główne zalety tego filmu.
Stopklatka.pl, Tomasz Piętowski

Film, który sprawia, że publiczność jest... szczęśliwa.
Jeden z krytyków po projekcji filmu w Sao Paulo.

Uroczy, zabawny, piękny! Nie wiem czy ten film kiedykolwiek dotrze do Stanów, choćby przez internet, ale bardzo gorąco go polecam!
cbsnews.com, Larry Magid

Reżyser, producent, aktor. Urodził się 4. grudnia w 1945 roku w Lizbonie. Ukończył Wydział Prawa w Lizbonie w 1967 roku. W 1968 roku rozpoczął w Paryżu studia na Institut de Formation Cinématographique. W 1997 roku założył firmę producencką Fado Filmes, która zrealizowała m.in. „Fados” Carlosa Saury.

2007 - Kropka.com
2004 - Tudo Isto É Fado
1997 - Kobiece marzenia (Elles)
1992 - Retrato de Família
1982 - A Vida É Bela?!
1979 - Morte no Tejo

Więcej o filmie: