FILM

Nostalgia anioła (2009)

Lovely Bones, The

Pressbook

“Piękne rzeczy wyrosły wokół mojej nieobecności;

Więzi – czasem słabe, czasem utrzymywane za wielką cenę…

Często jednak wspaniałe – to właśnie działo się po tym, jak odeszłam.”

- Susie Salmon

“Nostalgia anioła” /The Lovely Bones/ to przejmująca opowieść o szukaniu prawdy i sensu życia rodziny po dramatycznym doświadczeniu morderstwa, opowiedziana z niedostępnej zwykłym śmiertelnikom, zaskakującej perspektywy.

Filmowa opowieść nakręcona przez uhonorowanego Oscarem® Petera Jacksona (trylogia “Władca pierścieni” /The Lord of the Rings/) na podstawie bestsellerowej powieści Alice Sebold opowiada historię czternastoletniej Susie Salmon, zamordowanej w drodze do domu w grudniu 1973. Dziewczynka obserwuje to, co dzieje się po jej śmierci – emocjonalne zmagania rodziny i pozostawanie mordercy na wolności, z perspektywy nieba. W swoim nowym, tajemniczym świecie pozostaje rozdarta pomiędzy pragnieniem zemsty, a dążeniem do uzdrowienia trawionej tym brutalnym doświadczeniem rodziny. Susie pragnie, żeby jej rodzina pogodziła się z jej stratą i potrafiła nadal żyć szczęśliwie. To, co rozpoczyna się jako szokujące morderstwo, przeradza się w trzymającą w napięciu, bogatą wizualnie podróż przez więzi pamięci, miłości i nadziei, prowadząc do zaskakującego zakończenia. W filmie zagrali: nominowany do Nagrody Akademii® Mark Wahlberg, laureaci Oscara® - Rachel Weisz i Susan Sarandon, którym na ekranie partnerują Stanley Tucci, Michael Imperioli i nominowana do Oscara® Saoirse Ronan w roli Susie Salmon.

Wyprodukowany przez Dreamworks Pictures, we współpracy z Film4 i Wingnut Films Production film “Nostalgia anioła” /The Lovely Bones/ powstał na podstawie scenariusza Fran Walsh & Philippy Boyens & Petera Jacksona. Producentami obrazu są: Carolynne Cunningham, Fran Walsh, Peter Jackson i Aimée Peyronnet. W roli producentów wykonawczych wystąpili: Steven Spielberg, Tessa Ross, Ken Kamins i James Wilson. Współproducentem „Nostalgii anioła” jest Philippa Boyens. W ekipie twórców filmu znaleźli się: autor zdjęć Andrew Lesnie, ACS, ASC, scenograf Naomi Shohan, montażysta Jabez Olssen oraz kostiumograf Nancy Steiner. Muzykę skomponował Brian Eno.

W 2002 roku na rynku wydawniczym pojawiła się powieść autorstwa Alice Sebold pt. The Lovely Bones, która niemalże z dnia na dzień stała się przebojem rynku wydawniczego, zyskując sobie szerokie rzesze zwolenników zarówno wśród czytelników, jak i krytyków na całym świecie. Ta początkowo mroczna opowieść o morderstwie dziewczynki z przedmieść prowadzona była niezwykle ciekawą narracją ‘zza grobu’ i dawała wyjątkowe, niezwykle osobiste spojrzenie na wyobrażenie o życiu po śmierci. I choć jest to opowieść o śmierci, to przepełniona jest ona nietypową w tym kontekście jasnością, pięknem i nadzieją.

Główną bohaterką powieści i nakręconego na jej podstawie filmu jest zabawna i odważna Susie Salmon, która, po przedwczesnym opuszczeniu tego świata, przygląda się toczącemu nadal życiu na ziemi ze swojego tajemniczego, osobistego świata, w którym może mieć wszystko, czego zapragnie, z wyjątkiem powrotu do swoich najbliższych. Z tej perspektywy Susie obserwuje swoją rodzinę, która z trudem radzi sobie z bolesną osobistą stratą. W miarę jak rodzina zmaga się z żalem i rosnącą frustracją związaną z niemożnością znalezienia sprawcy morderstwa, Susie stara się naprowadzić swojego ojca na trop mordercy. Wzmocniona miłością i współczuciem, które odczuwa w stosunku do pozostawionej na ziemi rodziny, do Susie ostatecznie dociera, że musi pozwolić swoim najbliższym pogodzić się z jej śmiercią i odnaleźć wewnętrzny spokój.

Powieść Sebold określona mianem “triumfalnej” przez magazyn Time oraz “zadziwiającym osiągnięciem pisarskim” przez New Yorkera natychmiast po wejściu na rynek wydawniczy stała się jedną z najszerzej dyskutowanych pozycji literackich ostatniej dekady.

Wśród milionów czytelników, którzy z entuzjazmem przyjęli historię Susie Salmon i jej poszukującej sprawiedliwości rodziny znalazł się jeden z obdarzonych najbardziej fascynująca wyobraźnią filmowców naszych czasów: Peter Jackson. Jak mówi: “Powieść Alice Sebold jest jedną z tych wspaniałych książek, przy których nie wiemy do końca, gdzie ta historia nas zaprowadzi. To bardzo mocna, przejmująca i emocjonalna opowieść. Dla filmowca taki materiał jest niezwykle inspirujący.”

Jackson, który od czasu realizacji trylogii “Władca pierścieni” cieszy się opinią filmowca potrafiącego swoimi niezwykle bogatymi wizualnie obrazami oczarować widzów, od momentu zetknięcia się z tekstem książki był przekonany o jej ogromnym potencjale filmowym, a jednocześnie niezwykle ważnym przesłaniu emocjonalnym. Jak mówi reżyser: “Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to opowieść o najczarniejszej obawie każdego rodzica – utracie swojego dziecka. A z drugiej strony, ta historia przeradza się w opowieść o odkupiającej sile miłości, przez co każdy może w niej znaleźć odniesienie do siebie samego.”

MARK WAHLBERG (JACK SALMON)

Mark Wahlberg otrzymał nominacje do Nagrody Akademii® oraz Złotego Globu za znakomitą rolę drugoplanową w obrazie Martina Scorsese „Infiltracja” /The Departed/.

Błyskotliwa kariera Wahlberga rozpoczęła się od obrazu Penny Marshall “Inteligent w armii” /Renaissance Man/ oraz obrazu “Przetrwać w Nowym Yorku” /The Basketball Diaries/ z Leonardo DiCaprio. Po nich przyszły role we thrillerze “Strach” /Fear/, znakomicie ocenionym “Boogie Nights” oraz większych produkcjach “Złoto pustyni” /Three Kings/, “Gniew oceanu” /The Perfect Storm/ z Georgem Clooney’em i “Włoska robota” /The Italian Job/ z Charlize Theron.

W 2006 roku aktor zagrał w biograficznym obrazie “Vince niepokonany” /Invincible/, a następnie w takich produkcjach jak “Strzelec” /Shooter/, “Ślepy tor” /The Yards/ oraz “Królowie nocy” /We Own the Night/, którego był również producentem.

W zeszłym roku pojawił się na ekranach w produkcji M. Night Shyamalana “Zdarzenie” /The Happening/ oraz w obrazie “Max Payne”. Na ekrany kin mają wejść wkrótce jego kolejne projekty filmowe - “Date Night” z Tiną Fey i “Fighter” w reżyserii Davida O. Russella.

RACHEL WEISZ (ABIGAIL SALMON)

Laureatka Nagrody Akademii® Rachel Weisz znana jest z ról pokazujących kobiety o niewiarygodnej sile ducha i inteligencji. Aktorka cały czas poszukuje nowych wyzwań, szuka projektów i ról, które pozwolą jej rozwinąć cały wachlarz jej możliwości zarówno na dużym ekranie, jak i deskach scenicznych. Weisz otrzymała najważniejsze nagrody przemysłu filmowego – Oscara®, Złoty Glob, Nagrodę Gildii Aktorów Filmowych za rolę w filmie “Wierny ogrodnik” /The Constant Gardener/ w reżyserii Fernando Meirellesa.

Ostatnio aktorka po ośmiu latach powróciła na deski teatralne Londynu, wcielając się w postać Blanche DuBois we wznowieniu sztuki Tennessee Williamsa „Tramwaj zwany pożądaniem” /A Streetcar Named Desire/. Na dużym ekranie wkrótce można ja będzie zobaczyć w obrazie Alejandro Amenábara „Agora” oraz przygodowym filmie w reżyserii Riana Johnsona „Bracia Bloom” /The Brothers Bloom/ z udziałem Adriena Brody i Marka Ruffalo. W swojej filmografii aktorka ma również takie tytuły jak: angielskojęzyczny debiut reżysera Wong Kar Waia “Jagodowa miłość” /My Blueberry Nights/, komedia “Na pewno, być może” /Definitely, Maybe/, “Fred Claus – Brat Świętego Mikołaja” /Fred Claus/, “Źródło” /The Fountain/ w reżyserii Darrena Aronofsky’eg, thriller “Constantine”, “Ława przysięgłych” /Runaway Jury/, “Przekręt doskonały” /Confidence/ oraz komedię romantyczną Chrisa i Paula Weitz “Był sobie chłopiec” /About a Boy/. Widzowie na całym świecie pamiętają ją z pewnością z jednej z głównych ról w przebojowych filmach przygodowych w reżyserii Stephena Sommersa „Mumia” /The Mummy/ oraz „Mumia powraca” /The Mummy Returns/. Weisz zagrała również w obrazach Jean-Jacquesa Annaud „Wróg u bram” /Enemy at the Gates/, Michaela Winterbottoma „Pragnę cię” /I Want You/, Davida Lelanda „Dziewczyny z farmy” /The Land Girls/ oraz Bernardo Bertolucciego „Ukryte pragnienia” /Stealing Beauty/.

SUSAN SARANDON (GRANDMA LYNN) stale przeciwstawia się konwencjom jakie często przypisywane są aktorkom. Sarandon czyni to przez przełamywanie zastałych form, wnoszenie sex appealu i inteligencji swojej własnej marki do każdej ze swoich ról - od wspaniale sportretowanej przez nią kobiety nieustraszonej i sexy w filmie „Bull Durham”, poprzez rolę w filmie „Thelma i Louise” (1991), za którą nominowana była do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, po role w „Oleju Lorenza” /Lorenzo’s Oil/ (1992) i „Kliencie” /The Client, 1994/, czy w końcu Siostry Helen Prejean w filmie „Przed Egzekucją” /Dead Man Walking/, przejmującej roli, która przyniosła jej Oscara®. W każdym w tych wcieleń Sarandon sprawia, że pojęcie gwiazdy filmowej nabiera nowego znaczenia.

W ostatnim czasie aktorkę można było podziwiać na ekranie w produkcjach Disney’a “Zaczarowana” /Enchanted/, “Speed Racer” w reżyserii braci Wachowskich, musicalowej komedii Johna Turturro „Romanse i papierosy” /Romance & Cigarettes/, komedii „Facet od W-ef’u” /Mr. Woodcock/ oraz wyreżyserowanym przez Paula Haggisa „W dolinie Elah” /In the Valley of Elah/.

Sarandon debiutowała w 1970 roku w filmie „Joe”. Przez następny rok grała rolę w serialu obyczajowym „A World Apart”. Wczesna filmografia Sarandon to: „Wielki Waldo Pepper” /The Great Waldo Pepper/, „Zakochani w Molly” /Lovin’ Molly/, oraz rola w klasycznym kultowym filmie z 1975 roku „The Rocky Horror Picture Show”, w którym również śpiewała.

W 1978 roku zagrała matkę Brooke Shields w kontrowersyjnym filmie Louisa Malle’a „Ślicznotka” /Pretty Baby/. Wtedy też otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara® za najlepszą rolę żeńską w innym filmie tego samego reżysera - „Atlantic City”. Wśród innych ról Sarandon należy, z pewnością, wymienić następujące tytuły: „Król Cyganów” /King of the Gipsies/, „Zagadka nieśmiertelności” /The Hunger/, „Sweet Hearts Dance”, „Styczniowy człowiek” /The January Man/, „Biały pałac” /White Palace/, „Czarownice z Eastwick” /The Witches of Eastwick/, oraz „Margines życia” /Light Sleeper/.

Przed rolą w filmie „Przed Egzekucją”, za który otrzymała również nagrodę dla najlepszej aktorki 1995 roku przyznawaną przez Gildię Aktorów Filmowych, Sarandon zagrała Marmee w filmie „Małe kobietki” /Little Women/, opartym na słynnym opowiadaniu Louisy MayAlcott mówiącym o dojrzewaniu młodych kobiet na przełomie wieków.

W ostatnim czasie filmografia aktorki wzbogaciła się o takie tytuły jak: “Zatańcz ze mną” /Shall We Dance?/, “Alfie” z udziałem Jude’a Law, “Mila księżycowego światła” /Moonlight Mile/, „Siostrzyczki” /The Banger Sisters/, “Półmrok” /Twilight/, komedia “Mamuśka” /Stepmom/ z Julią Roberts, erotyczna farsa „Illuminata”, wyreżyserowany przez Tima Robbinsa dramat „Cradle Will Rock” oraz obraz Stanley’a Tucci „Tajemniczy Joe” /Joe Gould’s Secret/.

STANLEY TUCCI (GEORGE HARVEY)

Uznany aktor filmowy, telewizyjny i dramatyczny. Wystąpił w ponad 50 produkcjach filmowych. Znany również jako producent, autor scenariuszy i reżyser – między innymi takich filmów jak: “Wielkie otwarcie” /Big Night/, “Oszuści” /The Impostors/, “Tajemnicza Joe” /Joe Gould’s Secret/, a ostatnio “Blind Date”.

W ostatnim czasie swoje większe role zagrał w filmach “Julie&Julia” z Meryl Streep, “Diabeł ubiera się u Prady” /The Devil Wears Prada/, „Terminal” oraz „Droga do zatracenia” /Road to Perdition/.

Urodzony w Peekskill, w stanie NY Tucci ukończył wydział dramatyczny na Uniwersytecie Stanowym SUNY w Purchase w 1982. Już na jesieni tego samego roku zadebiutował na Broadway’u w sztuce „The Queen and the Rebels”. W latach 1980-tych występował w wielu inscenizacjach broadway’owskich, w tym m.in. „Mizantropie”, „Brighton Beach Memoirs” i „Execution of Justice”.

Na dużym ekranie aktor debiutował niewielką rolą w “Honorze Prizzich” /Prizzi’s Honor/ Johna Hustona (1985). Od tamtego czasu jego filmografia wzbogaciła się m.in. o takie tytuły jak: “Raport Pelikana” /The Pelican Brief/ Alana J. Pakuli, “Pani Parker i krąg jej przyjaciół” /Mrs. Parker and the Vicious Circle/, „Pocałunek śmierci” /Kiss of Death/, „Przejrzeć Harry’ego” /Deconstructing Harry/ Woody’ego Allena, „Ulubieńcy Ameryki” /America’s Sweethearts/, „Pokojówka na Manhattanie” /Maid in Manhattan/ oraz „Co jest grane?” /What Just Happened/ Barry’ego Levinsona.

Tucci wystąpił w wielu serialach TV , m.in. „Morderstwo” /Murder One/, „Ostry dyżur” /E.R./ i „1300 gramów” /3 lbs./.

Aktor ma w swoim dorobku dwie nagrody Emmy (za telewizyjny film “Winchell” oraz serial “Detektyw Monk” /Monk/); dwa Złote Globy (za “Ostateczne rozwiązanie” /Conspiracy/ i “Winchell”) oraz wiele innych prestiżowych wyróżnień i nominacji branży filmowej.

SAOIRSE RONAN (SUSIE SALMON)

Saoirse Ronan rozpoczęła swoją karierę filmową w wieku dziewięciu lat. Występowała początkowo w dwóch irlandzkich serialach telewizyjnych “The Clinic” oraz „Proof”. Później przyszły role dużego ekranu – „Nigdy nie będę twoja” /I Could Never Be Your Woman/ z Michelle Pfeiffer i Paulem Rudd, “Cudowne święta Jonathana” /The Christmas Miracle of Jonathan Toomey/ oraz „Death Defying Acts” z udziałem Catherine Zeta-Jones i Guy’a Pearce.

Ronan zagrała u boku takich gwiazd jak Bill Murray, Tim Robbins i Toby Jones w obrazie fantasy Gila Kenana „Miasto cienia” /City of Ember/. W 2007 roku zagrała w “Pokucie” /Atonement/, w reżyserii Joe Wrighta. Rola w filmie przyniosła jej nominację do Oscara® za rolę drugoplanową.

PETER JACKSON (REŻYSER/WSPÓŁAUTOR SCENARIUSZA/PRODUCENT)

Peter Jackson ustanowił swoisty rekord za sprawą nakręconej przez siebie trylogii “Władca pierścieni” /The Lord of the Rings/, stając się pierwszą osobą w historii kinematografii, która wyreżyserowała równocześnie trzy duże produkcje fabularne. “Drużyna pierścienia” /The Fellowship of the Ring/, “Dwie wieże” /The Two Towers/ i “Powrót króla” /The Return of the King/ nominowane były w sumie do rekordowej prawie liczby prestiżowych nagród przemysłu filmowego, w tym: 17 Oscarów®, 12 Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej oraz czterech Złotych Globów.

Za “Powrót króla” /The Return of the King/ Jackson otrzymał swoją najbardziej imponującą kolekcję nagród, wśród których były cztery Oscary® (najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy reżyser, najlepszy film roku), dwa Złote Globy, trzy BAFTY, Nagroda Gildii Reżyserów Filmowych oraz Nagroda Nowojorskich Krytyków Filmowych).

Wcześniej w swojej karierze Jackson otrzymał znakomite recenzje za nakręcony w 1994 roku obraz “Niebiańskie stworzenia” /Heavenly Creatures/, nominowany do Oscara® za najlepszy scenariusz oryginalny. W swojej filmografii Jackson ma również takie tytuły jak: “Przerażacze” /The Frighteners/, “Przedstawiamy Feeblesów” /Meet the Feebles/ oraz “Martwica mózgu” /Braindead/, obraz, który zdobył w sumie 16 międzynarodowych nagród science fiction. Jackson był współreżyserem dokumentalnego filmu telewizyjnego “Forgotten Silver”.

Latem tego roku Jackson zakończył produkcję filmu sci-fi „Dystrykt 9” /District 9/.

Urodzony w Nowej Zelandii w Halloween 1961, Jackson w wieku 17 lat porzucił szkołę i zakupioną za własne fundusze kamerą zaczął kręcić filmy. Jego pierwszym obrazem była komedia science fiction “Zły smak” /Bad Taste/.

FRAN WALSH (WSPÓŁAUTORKA SCENARIUSZA/PRODUCENTKA)

Fran Walsh otrzymała liczne nominacje do nagród branży filmowej za scenariusz (współautorka) i produkcję trylogii “Władca pierścieni” /The Lord of the Rings/. Ostatnia część serii “Powrót króla” /The Return of the King/, przyniosła Walsh trzy statuetki Oscara®, trzy BAFTY, dwa Złote Globy, statuetkę Grammy oraz Nagrodę Gildii Producentów.

Swoją pierwszą nominację do Oscara® Walsh otrzymała za napisany wspólnie z Peterem Jacksonem scenariusz do filmu “Niebiańskie stworzenia” /Heavenly Creatures/. Para pracowała razem również przy takich projektach jak: “Forgotten Silver”, “Przerażacze” /The Frighteners/, „Przedstawiamy Feeblesów” /Meet the Feebles/ oraz „Martwica mózgu” /Braindead/.

STEVEN SPIELBERG (PRODUCENT WYKONAWCZY) jest jednym z głównych partnerów wytwórni DreamWorks Studios. Wytwórnia ma na swoim koncie wiele dochodowych produkcji ostatnich lat, w tym nagradzane Oscarami® tytuły: “American Beauty”, “Gladiator” i “Piękny umysł” /A Beautiful Mind/. Miała również swój udział we wprowadzeniu na ekrany przebojów filmowych “Transformers”, “The Ring”, “Raport mniejszości” /Minority Report/, “Złap mnie jeśli potrafisz” /Catch Me If You Can/ oraz “Poznaj moich rodziców” /Meet the Parents/.

Sam Spielberg jest trzykrotnym laureatem najbardziej prestiżowej nagrody świata filmu – Oscara®. Zaszczyt ten spotkał go dwa razy za sprawą produkcji “Lista Schindlera” /Schindler’s List/ - statuetki dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu roku, oraz raz dzięki obrazowi “Szeregowiec Ryan” /Saving Private Ryan/ - nagroda dla Najlepszego Reżysera. Spielberg nominowany był do Nagrody Akademii® również jako twórca takich tytułów jak: “E.T” /E.T. The Extra-Terrestrial/, “Poszukiwacze zaginionej arki” /Raiders of the Lost Ark/ oraz “Bliskie spotkania trzeciego stopnia” /Close Encounters of the Third Kind/.

W swoim dorobku Spielberg ma również takie tytuły należące dziś do klasyki kina jak: “Kolor purpury” /The Color Purple/, „Imperium słońca” /Empire of the Sun/, “Szczęki” /Jaws/, “Amistad”, „Terminal” z udziałem Toma Hanksa oraz „A.I. Sztuczna inteligencja” /A.I. Artificial Intelligence/, zrealizowanego na podstawie wizji wielkiego, zmarłego twórcy filmowego Stanley’a Kubricka.

Spielberg należy do grona najbardziej utytułowanych twórców filmowych. Ma w swoim dorobku najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej – Oscary®, Złote Globy, nagrody Gildii reżyserów. Jest aktywnym działaczem nie tylko na polu produkcji filmowych. Z zaangażowaniem poświęca swój czas i środki finansowe na wiele przedsięwzięć charytatywnych.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC