FILM

W chmurach (2009)

Up in the Air

Pressbook

Spod ręki Jasona Reitmana, nominowanego do Oscara® reżysera filmu “Juno”, wyszedł tym razem obraz “W chmurach” /Up in the Air/. To historia Ryana Binghama (laureat Oscara® GEORGE CLOONEY), pracownika korporacji i jednocześnie często korzystającego z usług linii lotniczych podróżnego klasy biznes, który po latach satysfakcjonującego go życia na walizkach, nagle jest gotowy do tworzenia prawdziwych, bliskich relacji.

Ryanowi odpowiada jego nieobarczony obowiązkami styl życia ‘w drodze’. Nie przeszkadza mu ciągłe przemieszczanie się po całej Ameryce, życie od lotniska do lotniska, od hotelu, do hotelu i od jednej wypożyczalni samochodów do drugiej. Wszystko, czego mu potrzeba do codziennego życia potrafi zmieścić w niewielkiej walizce podróżnej na kółkach. Jest cenionym przez wszystkie linie lotnicze członkiem elitarnych programów lojalnościowych dla częstych podróżnych biznesowych. Ryan jest już bardzo blisko osiągnięcia swojego życiowego celu - uzbierania 10 milionów mil w programie.

Kiedy zakochuje się w sympatycznej współpasażerce (VERA FARMIGA), szef Ryana (JASON BATEMAN), zainspirowany przez młodą ekspertkę od spraw wydajności (ANNA KENDRICK), grozi mu, że na zawsze odwoła go z pozycji podróżującego przedstawiciela firmy i ‘uziemi’ w biurze. Postawiony wobec takiej perspektywy, z jednej strony przerażającej, a z drugiej ekscytującej, Ryan zaczyna zastanawiać się, jak to byłoby mieć w końcu prawdziwy dom.

Studio Paramount Pictures we współpracy z Cold Spring Pictures, DW Studios, Montecito Picture Company, Rickshaw Productions i Right of Way Films ma przyjemność zaprezentować swoją najnowsza produkcję “W chmurach” /Up in the Air/ z udziałem George’a Clooney’a, Very Farmigi i Anny Kendrick. Reżyserem filmu jest Jason Reitman. Scenariusz do filmu, w oparciu o powieść autorstwa Waltera Kirna, napisali Jason Reitman i Sheldon Turner. W roli producentów obrazu wystąpili Ivan Reitman, Jason Reitman, Daniel Dubiecki i Jeffrey Clifford, producentów wykonawczych - Tom Pollock, Joe Medjuck, Ted Griffin i Michael Beugg. Autorem zdjęć do filmu jest Eric Steelberg, scenografii - Steve Saklad, a kostiumów - Danny Glicker. Montażu materiału zdjęciowego dokonała Dana Glauberman, A.C.E. Muzykę skomponował Rolfe Kent.

W swoich dwóch pierwszych produkcjach fabularnych, Jason Reitman ujawnił charakterystyczny dla swojej twórczości talent prowokacyjnego pokazywania anty bohaterów – lobbysty na rzecz produktów tytoniowych w “Dziękujemy za palenie” /Thank You for Smoking/ oraz ciężarnej nastolatki w nagrodzonym Oscarem® filmie “Juno”. Przy tej okazji Reitman opowiada głęboko ludzkie, zabawne i przejmujące historie, pokazując sytuacje, w których ci niesławni bohaterowie pokazują się ze strony całkowicie odmiennej od początkowych oczekiwań. W podobny sposób zostaje opowiedziana historia Ryana Binghama, który, na pierwszy rzut oka ma raczej niewdzięczną pracę: wyrzuca ludzi z roboty, kiedy firmy decydują się na cięcie zatrudnienia.

Z drugiej strony, historia Ryana to historia mężczyzny, którego natychmiast rozpoznajemy – to ten czarujący typ uczciwego faceta, który w entuzjastyczny sposób przystosował się do świata szybkości, technologii, komfortu, realizowania osobistych ambicji ze wszystkimi towarzyszącymi im materialnymi wygodami. To facet, który gładko wiedzie niczym nie zmącone życie, pełne wygód. To człowiek, który osiągnął to co chciał, a jednak odkrywa, że jakaś ważna część życia mu umyka. Jego historia rodzi pytanie: w wieku globalnych podróży i niczym nieskrępowanej swobody komunikacyjnej, w jaki sposób tworzymy prawdziwe relacje? Relacje, które były podstawą trwałych związków amerykańskich społeczności i wielu społeczności na całym świecie. I co się dzieje jeśli będziemy unikać nie powierzchownych kontaktów międzyludzkich?

Te właśnie pytania były osią scenariusza “W chmurach”, któremu, po wstępnej obróbce przez Sheldona Turnera, Reitman nadał nowy kierunek, wykorzystując historię Ryana Binghama do pokazania tego, w jaki sposób żyjemy obecnie w niezwykle intrygującym momencie, kiedy przecinają się drogi postępu technologicznego i zanikających więzi komunikacji międzyludzkiej.

Jak mówi Reitman: “Od samego początku postrzegałem te filmowa opowieść jako historię faceta, który musi sobie jakoś poradzić z faktem, że wbrew temu co myślał, do tej pory ignorował w swoim życiu coś bardzo istotnego – odpowiedzialność za bycie częścią jakiejś większej społeczności. Ryana Binghama do tego stopnia zniechęca branie na swoje barki odpowiedzialności za bycie częścią społeczności, że nie czerpie zupełnie nic z jej wartości.”

Reżyser dodaje: “Podobne zjawiska obserwujemy obecnie w wielu społecznościach. Wszyscy używamy komórek jak trzeciej ręki, mailujemy do siebie, wysyłamy sms-y i wydaje nam się, że jesteśmy ze sobą bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. A tak naprawdę ludzie mają ze sobą coraz mniej bliskich, prawdziwych kontaktów, coraz rzadziej ze zrozumieniem patrzą sobie w oczy i potrafią poświęcić drugiemu człowiekowi chwilę uwagi. Życie Ryana na lotniskach jest metaforą tych wszystkich zjawisk. Możesz znaleźć się na którymkolwiek lotnisku na całym świecie i znakomicie orientować się w całej tej lotniskowej logistyce – te same sklepy, restauracje, gazety. W tym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Wygodnie jest nam tak naprawdę w każdym miejscu, a jednak żadne z tych miejsc nie jest naszym domem. Staliśmy się tak globalni, że zatraciliśmy poczucie lokalnej społeczności.”

Nagrodzony w swojej karierze Nagrodą Akademii® GEORGE CLOONEY (Ryan Bingham) jest nie tylko aktorem, ale również producentem, reżyserem i autorem scenariuszy.

W 2006 roku Clooney otrzymał trzy nominacje do Oscara ®: za reżyserię i najlepszy scenariusz - “Good Night, and Good Luck” i drugoplanową role męską w obrazie „Syriana”. Statuetkę otrzymał za „Syrianę”. W 2007 roku zagrał w obrazie „Michael Clayton” (nominacja do Złotego Globu), a w 2008 komedii romantycznej „Miłosne gierki” /Leatherheads/. Był to pierwszy zrealizowany projekt firmy Smokehouse, firmy producenckiej założonej przez Clooney’a razem z Grantem Heslovem.

Wśród najnowszych filmów Clooney’a jest również czarna komedia braci Coen “Tajne przez poufne” /Burn After Reading/, trzeci już wspólny projekt aktora i reżyserów po „Bracie, gdzie jesteś?” /O Brother, Where Art Thou?/, za który aktor otrzymał Złoty Glob i „Okrucieństwo nie do przyjęcia” /Intolerable Cruelty/.

Wyreżyserował (debiut) i zagrał jedną z głównych ról w filmie „Niebezpieczny umysł” /Confessions of a Dangerous Mind/, za który otrzymał nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Filmie przyznawaną przez National Board of Review.

Zagrał w przebojach kinowych „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” /Ocean’s Eleven/ oraz jego kontynuacjach , „Ocean’s 12” i „Ocean’s 13”.

Uznanie krytyki zapewniły mu obrazy „Złoto pustyni” /Three Kings/ z 1999 roku oraz nominowany do Oscara® „Co z oczu, to z serca” /Out of Sight/. Na liście tytułów z udziałem aktora są także: „Solaris”, „Peacemaker” /The Peacemaker/, „Batman & Robin”, „Szczęśliwy dzień” /One Fine Day/, „Gniew Oceanu” /The Perfect Storm/ oraz „Od zmierzchu do świtu” /From Dusk Till Dawn/.

Zagrał w kilku serialach telewizyjnych, najbardziej znany jest jednak widowni małego ekranu jako doktor Douglas Ross z przebojowego „Ostrego dyżuru” /ER/ produkcji NBC. Rola ta przyniosła aktorowi nie tylko ogromną popularność, ale także nominacje do nagród Złotego Globu, Screen Actors Guild, People’s Choice oraz Emmy.

Clooney wraz z reżyserem Stevenem Soderberghiem założyli i prowadzą firmę Section Eight zajmującą się produkcją telewizyjną i filmową. Pod jej szyldem powstały między innymi czarna komedia „Welcome to Collinwood” (rola epizodyczna Clooney’a) oraz uznane przez krytykę „Bezsenność” /Insomnia/ i „Daleko od nieba” /Far From Heaven/. Section Eight zajęła się produkcją „Niebezpiecznego umysłu” /Confessions of a Dangerous Mind/, „Wszystko na wierzchu” /Full Frontal/ oraz „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” /Ocean’s Eleven/. Clooney był producentem wykonawczym i gwiazdą prowadzonego na żywo telewizyjnego projektu „Ocalić Nowy Jork” /Fail Safe/, opracowanego przez Maysville Pictures na podstawie powieści z lat 1960-tych pod tym samym tytułem. Program ten w 2000 roku nominowany był do nagrody Złotego Globu jako Najlepszy Serial Telewizyjny, w tym samym czasie uhonorowany został Emmy.

Aktor aktywnie działa na rzecz obrony praw człowieka na całym świecie. W 2007 roku razem z m.in. Bradem Pittem i Mattem Damonem założył organizację Not On Our Watch, której misją jest zwrócenie uwagi opinii światowej na los Darfuru.

VERA FARMIGA (Alex)) to świetnie przyjmowana przez widzów i krytykę, obiecująco zapowiadająca się aktorka młodego pokolenia.

W ostatnim czasie można ją było oglądać w mrocznym thrillerze “Sierota” /Orphan/, z udziałem Petera Sarsgaarda. Wkrótce na ekrany kin wejdzie kolejna jej produkcja „The Vintner’s Luck”. Zagrała również w filmie Carlosa Brooksa “Quid Pro Quo”; dramacie z czasów Holocaustu “Chłopiec w pasiastej piżamie” /The Boy in the Striped Pajamas/ oraz dramacie politycznym w reżyserii Roda Lurie “Nothing But the Truth”.

Farmiga otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Los Angeles za rolę w niezależnej produkcji “Aż do kości” /Down to the Bone/.

W filmografii aktorki są również takie tytuły jak: “Joshua”, “Never Forever”, nagrodzony Oscarem® obraz Martina Scorsese “Infiltracja” /The Departed/ z udziałem Matta Damona, Leonardo DiCaprio i Jacka Nicholsona; film Anthony’ego Minghelli “Rozstania i powroty” /Breaking and Entering/ z udziałem Jude’a Law oraz “Kandydat” /The Manchurian Candidate/ w reżyserii Jonathana Demme’a.

ANNA KENDRICK (Natalie Keener)) to młoda, utalentowana aktorka, szybko zyskująca sobie uznanie na dużym i małym ekranie oraz deskach scenicznych.

Debiutowała w wyświetlanym na Festiwalu Filmowym w Sundance obrazie Todda Graffa “Letni obóz” /Camp/, który od razu zwrócił uwagę widzów i krytyki na młodą aktorkę. Od początku związana jest również z obsadą sagi “Zmierzch” /Twilight/. Obecnie gra w drugiej części serii - “Zmierzch: Księżyc w nowiu” /The Twilight Saga: New Moon/. Nakręciła także takie produkcje jak: “Scott Pilgrim vs. the World”, “Rocket Science” i “The Marc Pease Experience”.

JASON REITMAN (Reżyser/autor scenariusza/producent) – nominowany do Oscara® reżyser. Twórca oryginalnych, zabawnych i błyskotliwych filmów, będących aktualnymi komentarzami do zachowań współczesnego społeczeństwa.

W ostatnim czasie Reitman został producentem komedii w konwencji horroru, „Zabójcze ciało” /Jennifer's Body/ dla stacji Fox, która powstała na podstawie scenariusza Diablo Cody. Reitman debiutował na dużym ekranie w 2006 roku filmem “Dziękujemy za palenie” /Thank You for Smoking/, nakręconym na podstawie głośnej powieści Christophera Buckley’a. Obraz nominowany był do Złotego Globu i innych prestiżowych nagród przemysłu filmowego. Za jego sprawą Reitman uznany został przez National Board of Review za Najlepszego Reżysera-Debiutanta Roku.

W grudniu 2007 roku na ekrany kin wszedł drugi wyreżyserowany przez Reitmana obraz „Juno”, historia ciężarnej nastolatki, nominowany do Nagrody Akademii®.

Oscara® otrzymała autorka scenariusza do filmu - Diablo Cody’s. Film otrzymał również trzy Independent Spirit Awards i nagrodę Grammy.

Reitman urodził się w 1977 roku w Montrealu. W wieku 19 lat debiutował krótkometrażowym obrazem “Operation” na Festiwalu Filmowym w Sundance. Od tamtego czasu jego filmy krótkometrażowe wyświetlane były na ponad 100 festiwalach filmowych na całym świecie.

SHELDON TURNER (Współautor scenariusza), scenarzysta i producent. Jest absolwentem Cornell University i NYU Law School.

Turner napisał scenariusz do remaku “Wykiwać klawisza” /The Longest Yard/ (2005) z udziałem Adama Sandlera i Chrisa Rocka. Jego drugim scenariuszem była “Teksańska masakra piłą mechaniczna: początek” /The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning/. Obecnie pracuje nad kilkom projektami dla dużych studio filmowych, w tym, m.in. “Enron: Conspiracy of Fools” dla Warner Bros. z planowanym udziałem Leonardo DiCaprio; “Down River” dla New Regency; “Orbit” dla Fox 2000; “X-Men”, “Magneto”, “The Nice Guy” dla Universalu i “The Arizona Project” dla Miramaxu z planowanym udziałem Bena Afflecka tym razem w charakterze reżysera.

Producent IVAN REITMAN jest siła kreatywną, jako reżyser/producent, która stoi za takimi produkcjami ostatnich lat jak: “Menażeria” /Animal House/, “Stripes” oraz “Pogromcy duchów” /Ghostbusters/, a także “Mów mi Dave” /Dave”, “Sześć dni, siedem nocy” /Six Days/Seven Nights/ i „Bliźniacy” /Twins/.

Bardziej wnikliwi kinomani skojarzą go także z takimi produkcjami jak: „Cannibal Girls”, „Junior” z udziałem Danny’ego DeVito, „Gliniarz w przedszkolu” /Kindergarten Cop/, a także pozycjami kina familijnego „Beethoven”i „Beethoven’s 2nd”.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC