FILM

Bracia (2009)

Brothers

Pressbook

„Bracia” – nie pożądaj żony bliźniego swego…

Film „Bracia” (oryg.„Brothers”) to historia miłosnego trójkąta, który połączył Natalie Portman, Tobeya Maguire’a i Jake’a Gyllenhaala, trzy hollywoodzkie gwiazdy młodego pokolenia w kreacjach na miarę Oscara. Przejmująca, trzymająca w napięciu opowieść o pułapkach miłości, trudnych wyborach, pożądaniu i wielkiej namiętności.

„Bracia”, długo oczekiwany film Jima Sheridana, reżysera sześciokrotnie nominowanego do Oscara, to prawdziwy emocjonalny rollercoster. W filmie usłyszymy muzykę grupy U2.

Pewnego dnia Grace (Natalie Portman) dowiaduje się, że jej mąż Sam (Tobey Maguire), żołnierz armii amerykańskiej ginie w czasie tajnej misji.

Wiadomość o jego śmierci to cios dla całej rodziny. Również dla jego brata, Tommy’ego (Jake Gyllenhaal), który w naturalnym odruchu zaczyna pomagać zrozpaczonej dziewczynie. Z upływem czasu Grace i Tommy zbliżają się do siebie. Gdy nie są już w stanie dłużej ukrywać wzajemnej fascynacji i godzą się na rodzące się między nimi uczucie, okazuje się , że Sam żyje…

„Bracia” – to film, w którym serce musi stoczyć walkę z rozumem, pożądanie z miłością, wierność z namiętnością.

Czasami miłość zakrada się do serca jak złodziej

„Bracia” w kinach od 21 maja!

Istna kopalnia emocji. Jake Gyllenhaal i Tobey Maguire są porażająco autentyczni.

Jeanne Wolf, parade.com

Przejmujący i porywający obraz. Niezwykłe, wręcz hipnotyzujące doświadczenie. Jim Sheridan stworzył dzieło na miarę Oscara, więc koniecznie trzeba to zobaczyć. Tobey Maguire zagrał najlepszą rolę w swej karierze.

Pete Hammond, Boxoffice Magazine

Porywający! Pięknie zagrany!

Michael Phillips, Chicago Tribune

Tobey Maguire jest doskonały. To jedna z najlepszych ról roku!

Dean Richards, WGN-TV Chicago

Jeden z najlepszych filmów roku.

David Moss, WJW-TV Cleveland

Jeden z najbardziej poruszających filmów, jakie widziałam! Tobey Maguire zagrał swoją życiową rolę.

Sandie Newton, KTVT-TV Dallas

Głęboki, przyprawiający o dreszcze, porywający. Wybitne role Tobeya Maguire’a, Natalie Portman i Jake’a Gyllenhaala.

Kevin Steincross, KTVI-TV St. Louis

Zdecydowanie najlepszy z filmów, które widziałem w 2009 roku. Tobey Maguire zagrał najlepszą rolę w karierze. Natalie Portman zasłużyła na nominację do Oscara.

Richard Roeper, richardroeper.com

„Bracia” to przejmująca opowieść o kapitanie Samie Cahillu (w tej roli Tobey Maguire) oraz jego młodszym bracie Tommy’m (granym przez Jake’a Gyllenhaala), którzy mimo więzów krwi są swymi przeciwieństwami. Służący w oddziałach Marines Sam, szykujący się właśnie do wyjazdu na czwartą zagraniczną misję, jest oddanym ojcem dwóch córek oraz wiernym i kochającym mężem swojej szkolnej miłości- Grace (w tej roli Natalie Portman). Tymczasem jego obdarzony charyzmą młodszy brat Tommy, to nieodpowiedzialny niebieski ptak, który właśnie opuścił mury więzienia. Tommy bez skrupułów wykorzystuje wrodzony wdzięk i spryt, dzięki czemu wiele uchodzi mu na sucho. Podczas pierwszego wieczoru na wolności jak zwykle prowokuje swoich bliskich, w tym rodziców, Elsie (Mare Winningham) i Hanka (Sam Shepard) Cahillów, którzy zebrali się na pożegnalnej kolacji u Sama.

Podczas misji w Afganistanie helikopter Sama zostaje zestrzelony w niedostępnym górskim rejonie. Rodzina dostaje wiadomość, że Sam zginął. Żyjący spokojnie na amerykańskim przedmieściu Cahillowie nie potrafią wyjść z szoku i przeboleć nagłej straty. W obliczu tej tragedii Tommy zmienia swój beztroski stosunek do świata i bierze na siebie odpowiedzialność za osieroconą rodzinę starszego brata. Wspólnie przeżywany ból i żałoba sprawiają, że on i Grace zbliżają się do siebie. Dawna niechęć znika, ustępując miejsca wzajemnej fascynacji, której oboje wstydzą się i boją.

Niespodziewanie Sam zostaje odnaleziony w Afganistanie i wraca do Stanów. Atmosfera robi się bardzo napięta. Nienaturalnie zamknięty w sobie, a przy tym niezwykle drażliwy i wybuchowy młody weteran, zaczyna podejrzewać żonę i brata o romans. Nowe okoliczności sprawiają, że w rodzinie dochodzi do zaskakującej zmiany dotychczasowych ról. Bracia znów stają po przeciwnych stronach barykady. Ostatecznie dochodzi między nimi do konfrontacji. Który z nich zdoła zdominować drugiego? Czy uda im się uporać z problemem trudnej miłości, wzajemnej lojalności oraz potrzebą męskiej dominacji? Jak zakończy się walka o kobietę, którą los postawił między nimi?

* * *

„Bracia”, to poruszający dramat w reżyserii sześciokrotnie nominowanego do Oscara Jima Sheridana („NASZA AMERYKA” za najlepszy scenariusz oryginalny, 2003; „W IMIĘ OJCA” za najlepszą reżyserię, najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, 1993; „MOJA LEWA STOPA” za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny, 1989). Autorem scenariusza jest David Benioff ( „CHŁOPIEC Z LATAWCEM”, „ZOSTAŃ”, „TROJA”). W rolach głównych występują: Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal, Natalie Portman, Sam Shepard, Bailee Madison, Taylor Geare i Mare Winningham. Producentami są: Ryan Kavanaugh, Sigurjon Sighvatsson i Michael De Luca. Kierownictwem produkcji zajęli się: Tucker Tooley, Jon Feltheimer, Scott Fischer i Zach Schiff-Abrams we współpracy z koproducentami Jeremiahem Samuelsem, Kennethem Halsbandem, Markiem Fischerem i Mattem Battaglią. „Bracia” powstali w oparciu o duński film „BRODRE” w reżyserii Susanne Bier i Andersa Thomasa Jensena.

W ekipie znalazło się wielu utalentowanych twórców, między innymi operator Frederick Elmes („BLUE VELVET”, „DZIKOŚĆ SERCA”, „BURZA LODOWA”), scenograf Tony Fanning („MONACHIUM”, „SPIDER-MAN”, „OCEAN’S ELEVEN”), montażysta Jay Cassidy („WSZYSTKO ZA ŻYCIE”, „INDIAŃSKI BIEGACZ”, „OBSESJA”), kostiumograf Durinda Wood („KONCERT DLA IRVINGA”, „MEDAL DLA MISS”, „MULHOLLAND DRIVE”) oraz odpowiedzialny za obsadę Avy Kaufman („ULTIMATUM BOURNE’A”, „TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN”, „SYRIANA”)

NATALIE PORTMAN (Grace Cahill)

Zadebiutowała w 1994 roku rolą Matyldy w filmie Luca Bessona „Leon Zawodowiec”. Zdobyła Złoty Glob za najlepszą rolę drugoplanową i została nominowana do Oscara za rolę w „Bliżej” Mike’a Nicholsa. Niedawno ukończyła zdjęcia do filmu „Your Highness” Davida Gordona Greena i do „Czarnego łabędzia” („Black Swan”) Darrena Aronofsky’ego. W 2010 roku zobaczymy ją w filmie „Thor” Kennetha Branagha, gdzie wciela się w rolę Jane Foster, obiektu uczuć tytułowego bohatera. Natalie Portman wystąpiła w blisko trzydziestu filmach, takich jak: „Gorączka”, „Piękne dziewczyny”, „Wszyscy mówią kocham cię”, „Marsjanie atakują!”, „Wszędzie byle nie tu”, „Gdzie serce twoje”, „Wzgórze nadziei”, „Powrót do Garden State”, , „V jak Vendetta”, „Zakochany Paryż”, „Duchy Goi”, „Jagodowa miłosć”, „Pana Magorium cudowne emporium”, „Kochanice króla” i „Zakochany Nowy Jork”. Ponadto wystąpiła w trzech epizodach „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa: „Mrocznym widmie”, „Ataku klonów” i „Zemście Sithów”. Wystąpiła również w sztuce teatralnej „Mewa” wyreżyserowanej przez Mike’a Nicholsa w ramach projektu „Szekspir w Parku”. Partnerowali jej Meryl Streep, Kevin Kline i Philip Seymour Hoffman. Zagrała również na Broadway’u w adaptacji „Dzienników Anny Frank” w reżyserii Jamesa Lapine’a.

TOBEY MAGUIRE (Sam Cahill)

Właśnie zakończył zdjęcia do filmu „The Details” w reżyserii Jacoba Aarona Estesa, gdzie wystąpił u boku Laury Linney. W 2007 roku ponownie spotkał się z reżyserem Samem Raimim na planie „Spider-Mana 3”. Ich współpraca przy poprzednich dwóch częściach tego projektu należy do najbardziej owocnych w historii kina. Wszystkie trzy epizody znalazły się w pierwszej piętnastce najbardziej kasowych filmów. Maguire wystąpił również w filmie „Niepokonany Seabiscuit” Gary’ego Rossa. Epicka opowieść o wyścigowym koniu zdobyła aż siedem nominacji do Oscara. Wśród innych filmów z jego udziałem należy wymienić następujące obrazy: „Dobry Niemiec” Stevena Soderbergha z George’m Clooneyem i Cate Blanchett; „Przejrzeć Harry’ego” w reżyserii Woody’ego Allena; „Las Vegas Parano” Terry’ego Gilliama; „Burzę lodową” Anga Lee; pierwszą rolę u Gary’ego Rossa w „Miasteczku Pleasantville” u boku Reese Witherspoon; rolę we „Wbrew regułom” Lasse Hallströma, gorzkiej opowieści o dojrzewaniu – film zdobył siedem nominacji do Oscara.

JAKE GYLLENHAAL (Tommy Cahill)

W 2005 roku Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA oraz National Board of Review przyznały Jake’owi Gyllenhaalowi nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową (aktor otrzymał również nominację do Oscara oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych SAG) za przejmująco zagraną postać Jacka Twista w „Tajemnicy Brokeback Mountain” Anga Lee. Obecnie Gyllenhaal pracuje nad filmem Edwarda Zwicka „Love and Other Drugs”, w którym gra u boku Anne Hathaway. Niedawno zakończył zdjęcia do filmu „Książę Persji. Piaski Czasu”. Ostatnio wystąpił w „Transferze” Gavina Hooda u boku Meryl Streep, Alana Arkina, Reese Witherspoon i Petera Sarsgaarda. Zagrał również w wysoko ocenionym przez krytykę „Zodiaku” w reżyserii Davida Finchera, gdzie jego partnerami na planie byli Robert Downey Jr. i Mark Ruffalo. Filmografia aktora obejmuje role w takich filmach, jak: „Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej” Sama Mendesa; „Dowód” Johna Maddena z Anthony’m Hopkinsem i Gwyneth Paltrow; „Życiowe rozterki” Miguela Artety; „Mila księżycowego światła” Brada Silberlinga; „Pięknie i jeszcze piękniej” Nicole Holofcener oraz w kultowym „Donnie Darko” Richarda Kelly’ego, gdzie zagrał przełomową dla swej kariery rolę tytułowego bohatera.

SAM SHEPARD (Hank Cahill)

Aktor, scenarzysta, reżyser i dramatopisarz. W 1979 roku otrzymał nagrodę Pulitzera za trzyaktową sztukę „Buried Child”. Inne dramaty jego autorstwa to: „Angel City”, „Curse of the Starving Class”, „Killer’s Head”, „The Mad Dog Blues”’ „Cowboy Mouth”, „The Rock Garden”, „True West”, „The God of the Hell”, „Fool fot Love”. W 1970 roku wspólnie z Michelangelem Antonionim napisał scenariusz „Zabriskie Point”. Później zdobył uznanie krytyków jako autor scenariusza do „Paryż, Teksas” Wima Wendersa.

Jako aktor debiutował w filmie „Renaldo i Clara” Boba Dylana. W tym samym roku zagrał u boku Richarda Gere’a w „Dniach niebios” Terrence’a Malicka. W następnych latach zagrał wiele dobrych i znaczących ról, między innymi w: „Resurrection”, „Przybłędzie”, „Frances” z Jessicą Lange. Rola w „Pierwszym kroku w kosmosie” Philipa Kaufmana przyniosła mu nominację do Oscara. Ponownie spotkał się z Jessicą Lange na planie filmów „Pułapka” i „Zbrodnie serca”. Zagrał główną rolę w adaptacji „Chorej miłości” w reżyserii Roberta Altmana.

Inne filmy, w których zagrał znaczące role, to: „Baby Boom”, „Stalowe magnolie”, „Bezbronna”, „Na rozkaz serca”, „Świetlisty anioł”, „Raport Pelikana”, „Cedry pod śniegiem”, „Hamlet”, „Rącze konie”, „Obietnica”, „Kod dostępu”, „Helikopter w ogniu”, „Pamiętnik”, „Niewidzialny”, „SEXiPIStOLS”, „Nie wracaj w te strony”, „Powracający koszmar”, „Walker Payne”.

Ostatnio wystąpił u boku Brada Pitta w filmie „Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”. Można go było również zobaczyć w „Przypadkowym mężu” Griffina Dunne’a i w „Skazańcu”, gdzie zagrał z Valem Kilmerem. W najbliższym czasie zobaczymy go w „Fair Game” Douga Limana z Seanem Pennem i Naomi Watts oraz w „Inhale”, gdzie jego partnerami będą Dermont Mulroney i Diane Kruger.

MARE WINNINGHAM (Elsie Cahill)

Była nominowana do Oscara oraz wyróżniona nagrodą Emmy. Ma na swym koncie ponad pięćdziesiąt filmów kinowych i telewizyjnych. Za rolę w filmie „George Wallace” otrzymała nagrodę Emmy oraz nominację do Złotego Globu, a także nagrodę Gildii Amerykańskich Aktorów Filmowych SAG. Ponadto otrzymała nagrodę Emmy za rolę w „Bursztynowych Falach” oraz była trzykrotnie nominowana do tej nagrody za role w „Love is Never Silent” (Hallmark), „Po sąsiedzku” (Hallmark), „Prawo i bezprawie” (NBC). W 2003 roku zadebiutowała jako aktorka serialowa w „The Brotherhood of Poland, New Hampshire”. W 2004 roku zdobyła kolejną nagrodą Emmy. Otrzymała ją za rolę w „Zdarzył się cud” , reżyserskim debiucie Salmy Hayek.

Za drugoplanową rolę w filmie fabularnym „Georgia” otrzymała nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, nagrody SAG oraz nagrody Independent Spirit Award. Wystąpiła w takich filmach, jak: „Wyatt Earp”, „Ognie św. Elma”, „Turner i Hooch”, „Wojna”, „Cudowna mila”, „Cisi ludzie”. Ostatnio wystąpiła u boku Kevina Costnera w filmie „Najważniejszy głos”, zrealizowany przez wytwórnię Disneya.

Obecnie można ją oglądać w serialu „Chirurdzy”.

JIM SHERIDAN (Reżyser)

Pochodzący z Irlandii Jim Sheridan zdobył popularność i uznanie branży filmowej, czego dowodem jest szesnaście nominacji oraz dwie statuetki Oscara przyznane jego filmom. Jako twórca był sześciokrotnie nominowany do nagrody głównej Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dwa razy jako najlepszy reżyser za filmy „Moja lewa stopa” oraz „W imię ojca” i trzy razy jako scenarzysta filmów „Nasza Ameryka” (najlepszy scenariusz oryginalny), „Moja lewa stopa” i „W imię ojca” (w obu przypadkach za najlepszy scenariusz adaptowany). Dodatkowo Sheridan był nominowany do Oscara jako producent filmu „W imię ojca”, który w 1993 roku znalazł się wśród kandydatów do tytułu najlepszego filmu roku. Ostatni film reżysera, „Get Rich or Die Tryin’”, to emocjonująca autobiografia rapera 50 Centa, która opowiada o jego drodze na szczyty sławy. Wcześniej reżyser współpracował ze swoimi córkami Naomi i Kirsten przy realizacji ciepło przyjętego przez krytyków filmu „Nasza Ameryka”. Scenariusz powstał na kanwie osobistych doświadczeniach reżysera, która nie mając grosza w kieszeni wyemigrował z Irlandii i osiedlił się w Nowym Jorku. W 2004 roku „Nasza Ameryka” zdobyła trzy nominacje do Oscara: za najlepszy scenariusz oryginalny, za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Samanthy Morton oraz za najlepszą rolę drugoplanową dla Djimona Hounsou. W styczniu 2010 roku ruszyła produkcja najnowszego filmu Jima Sheridana. Będzie to thriller „Dream House” z Danielem Craigiem w roli głównej.