FILM

Planeta 51 (2009)

Planet 51

Pressbook

Szesnastoletni LEM jest mieszkańcem Planety 51, gdzie życie przypomina beztroską Amerykę lat pięćdziesiątych. Jego szczęśliwa egzystencja w bezpiecznej i uporządkowanej rzeczywistości upływa na marzeniach o posiadaniu własnego planetarium oraz zdobycia serca pięknej sąsiadki, NEERY. Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, w trakcie rodzinnego grillowania w ogrodzie ląduje statek kosmiczny, z którego wyłania się astronauta: KAPITAN CHARLES "CHUCK" BAKER. Niczego nie świadomy, wbija amerykańską flagę w nowo zdobyty ląd, po czym odwraca się i widzi... zielonych mieszkańców Planety 51, którzy wpatrują się w niego z przerażeniem. On sam, także w szoku, rzuca się do ucieczki i zupełnie przypadkiem znajduje schronienie w planetarium, w którym pracuje Lem. Kiedy ci dwaj poznają się, po chwili nieufności i dystansu zostają przyjaciółmi. Lem decyduje się ukryć Chucka przed fanatyczną armią Planety 51, która przekonana o zagrożeniu ze strony astronauty, postanawia złapać go i uwięzić. Tymczasem jedynym celem Chucka jest powrót na statek kosmiczny, nim ten wyruszy w powrotną podróż na Ziemię bez niego. Z pomocą Lema i jego przyjaciół, garstki niezbyt rezolutnych żołnierzy armii oraz poczciwego robota FAFIKA, Chuck rozpoczyna wyścig z czasem...

Ilion Animation Studios powstało w 2002 roku. Celem jego założycieli było stworzenie pełnometrażowej kinowej animacji o globalnym wydźwięku. Tak ambitny plan wymagał znalezienia odpowiednich ludzi, sprzętu, i przede wszystkim, scenariusza. Jak mówi Perez Dolset: "Od samego początku zaczęliśmy szukać świeżej i oryginalnej historii, która wyróżniałaby się na tle innych produkcji. Poruszyliśmy nasze serca i wyobraźnię, myśleliśmy zarówno o historiach już ogranych, a także o tych bardziej oryginalnych i wyjątkowych. Stwierdziliśmy, iż niektóre tematy uniwersalne, które były pokazywane juz wiele razy, zasługują na to, by opowiedzieć je dobrze raz jeszcze.

I, jak to zwykle bywa w życiu, kiedy doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę już wszystko co można było, zostało nakręcone, znaleźliśmy Planetę 51. A może to ona odnalazła nas? Od tamtej chwili wiedzieliśmy, że była to Nasza Historia. Pierwszym etapem prac było znalezienie świetnego scenarzysty, który przeniósłby na papier nasze pomysły. Tak też się stało: jeden z najlepszych scenarzystów świata, Joe Stillman, stał się częścią zespołu. Sam utrzymuje, była to miłość od pierwszego wejrzenia ! Jak wspomina Dolset " Już po pierwszym spotkaniu z nami, kiedy pokazaliśmy mu nasz projekt, Joe spakował walizki i przeniósł się na Planetę 51. Stworzył wyjątkową historię, pełną fantastycznych bohaterów, świetnego humoru, niespodzianek oraz niesamowitych emocji."

Stillman dodaje: "Kiedy zobaczyłem trzyminutową scenę, w której astronauta ląduje w ogródku kosmicznej rodziny, byłem totalnie zauroczony i jednocześnie zainspirowany. Scena ta zawierała w sobie bardzo dużo: świat Planety 51, ludzki zamysł, określony styl aktorstwa, paletę kolorów, zamysł wizualizacji, naprawdę wspaniałe wyczucie przestrzenne oraz niezwykłe możliwości techniczne. I najważniejsze, czego tak naprawdę nie da się zmierzyć: wrażliwość.

Joe Blanco, reżyser Planety 51 wskazuje: "Naszym celem zawsze było opowiedzenie oryginalnej historii, która byłaby daleka od powtarzających się motywów we wcześniejszych animacjach. Wiedzieliśmy, iż to nie będzie łatwe. Po wykluczeniu długiej listy innych pomysłów przyszedł nam do głowy ten o Planecie 51: obcych zielonych stworkach z atenką na głowach, którzy żyją w strachu przed ludzką inwazją. Tak naprawdę to klasyczna opowieść o inwazji obcych, tyle, że opowiedziana z zupełnie innej perspektywy. Ten oryginalny pomysł otworzył przed nami cały wachlarz możliwości. Od razu zdecydowaliśmy się umiejscowić akcję na wzór Ameryki lat 50' tych. Okazało się to świetnym ruchem: w tamtych latach hitami kinowymi były opowieści o walce ludzkości z siłami pozaziemskimi. Filmy te stanowiły wspaniała kopalnię humoru i różnego rodzaju karykatur. Wiedzieliśmy, iż wszystkie te ikony science fiction wspaniale sprawdzą się w naszym filmie. Umiejscowienie akcji w tamtych okresie historii pozwoliło nam także wpleść do fabuły motyw społecznej paranoi przed sabotażem, jaka opanowała w latach 50'tych Amerykę".

"Będąc świadomymi wielkiego wyzwania, jakie stało przed naszymi animatorami, zdecydowaliśmy się stworzyć własne programy komputerowe", mówi Javier Abad, drugi reżyser. "Na przestrzeni sześciu lat nasz zespół nieprzerwanie ulepszał swoje projekty, co w ostatecznym rozrachunku sprawia, że Ilion Studios plasuje się dziś wśród najlepszych i najnowocześniejszych studiów animacyjnych na świecie.

Stworzenie odpowiednich elementów ekspresyjnych postaci jest niezwykle ważne dla animatorów. Nagrywają oni i wielokrotnie oglądają wzajemne prace, tak by ostatecznie stworzyć jak najlepszą animację postaci. To niesamowite uczucie obserwować ich wspólny wysiłek, aby widownia naprawdę wczuła się w oglądaną na ekranie postać. Wszyscy z nas widzieli filmy, w których występują bohaterowie z innych światów: zieloni, niebiescy, brązowi, różne potwory i wielkoludy. Tworząc postaci z Planety 51, chcieliśmy połączyć wszystkie te elementy, ale jednocześnie zależało nam, by byli oni realistyczni i zabawni. Nie chcieliśmy stworzyć ani potworów, ani bohaterów "człekopodobynych".

Marcos Martinez , drugi reżyser, dodaje " Musieliśmy także wymyślić cały świat Planety 51: ubrania, domy, samochody, ulice, miasto, góry czy zwierzęta. Planeta 51 jest krainą szczęśliwości i niewinności, której mieszkańcy nawet nie zastanawiają się, czy są jedynymi stworzeniami w kosmosie, ponieważ w ich świecie każdy jest i zawsze będzie szczęśliwy. Tę idyllę jednak zakłóca przybycie dziwnej postaci, która zmieni ich życie na zawsze.

Planeta 51 to coś więcej niż miejsce zamieszkałe przez zielone ludki z antenkami. To wykreowana od początku do końca nowa rzeczywistość. Czy na Planecie 51 je się hotdogi? Czy chodzi się na kręgle? Jakiej muzyki słuchają jej mieszkańcy? Czy na Planecie obowiązuje prawo? Co z ruchem drogowym?

W mieście dzieje się mnóstwo rzeczy, które na pozór mogłyby nie zmieścić się do jednego filmu! Uważny widz zauważy, że każdy plakat, każdy billboard i każda witryna sklepowa otwiera przed nim drzwi to świata równie wspaniałego jak jego własny.

Kto nie widział plakatu zapowiadającego film o obcych przybyszach? A co jeśli na taki plakat patrzyliby również mieszkańcy innej planety, tyle, że tym obcym byłby... człowiek? Planeta 51 pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, zarówno dla młodych, jak i starszych, którzy spojrzą na nią z odrobiną nostalgii...

Film pokazuje Planetę i jej własną wersję lat 50'tych. Mówi Stillman: „Główna różnica pomiędzy życiem na Planecie a naszą rzeczywistością polega na tym, iż pod koniec lat 50'tych ludzkość patrzyła z zaciekawieniem w niebo, szykując się do zbadania kosmosu. Mieszkańcy Planety 51 dalecy są od tego typu ciekawości. Boją się nieznanego. W związku z tym u nich niewinny czas lat 50'tych trwa w nieskończoność. Dopiero przybycie astronauty Chucka Bakera otwiera im umysły i serca na nieznane. W pewnym sensie Lem odzwierciedla wszystko co dzieje się na Planecie 51. Jego początkowy strach i przerażenie, zamieniają się stopniowo w ciekawość i życzliwość.

LEM

Jest chłopcem wzorowym. Nigdy nie chodzi na wagary, nigdy się nie spóźnia i z całą pewnością w dzienniczku ucznia nigdy nie dostał żadnej uwagi. Jednak krok po kroku, z dużą pomocą Chucka odkrywa, ze w życiu chodzi o coś więcej niż o ścisłe trzymanie się reguł. Szczególnie, jeśli misją jest uratowanie własnej planety!

wiek : 16 lat

zawód: uczeń szkoły średniej, wieczorami kurator Planetarium

Najważniejszy życiowy cel: radka z piękną sąsiadką, Neerą

Lubi: gapienie się w gwiazdy

Nie lubi : wszystkiego, co odstaje od normy

CHUCK BAKER

Nie jest typowy astronautą. Jego wygląd, uśmiech i charyzma robią z niego Casanovę przestworzy oraz idola milionów. Plasuje się na 37 miejscu listy najseksowniejszych mężczyzn na Ziemi. Przebył miliony kilometrów, aby zdobyć Planetę, która....okazała się być zamieszkała! Chuck zrobi wszystko, aby udowodnić sobie, że nic nie jest dla niego n niemożliwe!

wiek : około 35 lat

zawód: astronauta

najważniejszy życiowy cel: dotrzeć tam, gdzie nie były jeszcze żaden człowiek

lubi: kobiety, robienie szumu wokół siebie

nie lubi: kosmicznego jedzenie

SKIFF

Najlepszy przyjaciel Lema. Ma obsesje na punkcie teorii spisku: jest przekonany, iż rząd robi wszystko, aby ukryć przed obywatelami fakt, iż Obcy naprawdę istnieją. Desperacko szuka kogoś, kto go zrozumie i pokocha. Kiedy poznaje Fafika wie, że nareszcie znalazł prawdziwego przyjaciela.

wiek: 16 lat

zawód: uczeń szkoły średniej, twórca teorii spiskowej

najważniejszy życiowy cel: odnalezienie "Bazy 9",

lubi: kręgle i swojego najlepszego przyjaciela, Fafika

nie lubi : Obcych

NEERA

Jest ślicznotką z silną osobowością. Nie lubi, kiedy ktoś mówi jej co ma robić, szczególnie jeśli dotyczy to rad na temat tego z kim powinna się zadawać. Jest nieco zagubiona pomiędzy swoją wolą buntu i uczuciami do Lema. Ostatecznie przekonuje się jednak, że prawość i odwaga są ukryte głęboko w sercu i czekają tylko by je odkryć.

wiek: 16 lat

zawód: uczennica szkoły średniej, marzy o zostaniu hippiską

najważniejszy życiowy cel: sprawić, by jej planeta stała się lepszym miejscem

lubi: być zaskakiwaną

nie lubi : postępować zgodnie z regułami

GLAR

Pierwszy hippis na Planecie 51. Pacyfista. Tańczy, śpiewa, kontestuje.

Kochan Neerę skrycie. Broni jej kobiecości i dla niej gotów jest zrobić wszystko!

Wiek: wiecznie młody

Zawód: kontestator, choć nadal uczący się

Życiowe motto: precz z preczem!

Lubi: Nerę i gitarę (kolejność dowolna)

Nie lubi: sztywniaków

GENERAŁ GRAWL

Silny, władczy i przerażający. Jest najbardziej wpływową osobą na Planecie 51. Jako dowódca sił zbrojnych jego misją jest ochrona Planety przed inwazją Obcych. Jest przygotowany na walkę do ostatniego tchu, ale czy jest przygotowany, by zmierzyć się z Chuckiem?

wiek: 43 lata

zawód: dowódca wojska

najważniejszy życiowy cel: ochrona Planety 51 przed każdą potencjalna inwazję Obcych.

lubi: porządek, dyscyplinę, kontrolę

nie lubi: Obcych, kolaborantów i.......hippisów!

PROFESOR KIPPLE

Łysy, błyskotliwy i imponujący, ale jednocześnie o połowę niższy od typowego mieszkańca Planety 51. Jest Einsteinem , intelektualną gwiazdą i dumnym właścicielem największego mózgu na całej Planecie. Po inwazji Obcego, profesor sugeruje zachowanie go przy życiu jako obiektu doświadczalnego.

Tak naprawdę ma jednak sekretny plan posiadania dwóch największych mózgów na Planecie : swojego oraz mózgów najeźdźcy!

wiek : 60 lat

zawód: geniusz Planety 51

najważniejszy życiowy cel: kolekcja największych mózgów

lubi : mózgi, wywoływanie masowej histerii

nie lubi : głupszych od siebie ( czyli............... wszystkich!)

ECKLE

Na Planecie 51 bycie fanem komiksów, filmów science- fiction, potworów i Obcych nie jest niczym nietypowym. Jeśli jednak przy okazji jest się 7 -letni chłopcem oznacza to prawdziwe utrapienie dla rodziców. Nie zdziw się więc, jeśli zobaczysz mamę Eckle, która wyciąga go za antentkę z projekcji filmów o inwazji Obcych!

wiek : 7 lat

zawód : fan science- fiction

najważniejszy życiowy cel: zdobycie autografu Obcego

lubi: filmy Ludziska I, Ludziska II

nie lubi: skupiać uwagi na czymkolwiek, co nie dotyczy science- fiction, Obcych i potworów.

FAFIK

Został stworzony do pokonywania trudnych, międzygalaktycznych terenów. Jego misją jest odkrywanie obcych planet, pobieranie próbek i wysyłanie ich drogą satelitarną na Ziemię. Uwielbia pieszczoty i jeśli tylko zdobędziesz jego zaufania, będziesz miał w nim przyjaciela do końca życia.

wiek: stworzony w 2009 roku

zawód: robot odkrywający kosmos

najważniejszy cel: pobieranie próbek

lubi: kamienie ( bardzo!), Skiffa

nie lubi: robaków pod kamieniami

Inspiracją do stworzenia Glipforg , miasteczka w którym rozgrywa się akcja filmu, była nie tylko Ameryka lat '50 tych, ale także stan Kolorado i Wielki Kanion. Jak mówi Fernando Juarez, główny scenograf filmu:

"Zależało nam na tym, by krajobraz był jak najbardziej realistyczny". Zdaniem Marcos Martineza, współreżysera animacji, "Glipforg stanowi bardzo klasyczny obraz Ameryki lat '50 tych. Niekoniecznie do końca prawdziwy, ale obrazujący to, jak pamiętamy Stany Zjednoczone z tamtych czasów. Wizerunek takiej Ameryki wyłania się w filmie na bardzo wielu płaszczyznach".

Obserwatorium

Ze wszystkich lokalizacji występujących w filmie obserwatorium jest najbardziej wzorowane na rzeczywistym miejscu. Jak mówi Julian Romero, specjalista od efektów specjalnych, "wszystko w filmie ma swoje ziemskie odniesienie. Ten konkretny pomysł przyszedł nam do głowy szybciej niż się spodziewaliśmy, ponieważ od razu pomyśleliśmy o planetarium Griffith z 1935 roku, które znajduje się w Los Angeles. Jego wspaniały styl art deco od razu zainspirował nas do przeniesienia budynku na Planetę 51".

Sklep z komiksami

Sklep stanowi esencję tego, czym jest Planeta 51. Każdy przedmiot znajdujący się w sklepie: plakaty, książki, małe zabawki, stoliczki, lampy itp. obrazuje, jak wielki ogrom pracy został włożony, aby stworzyć tak szczegółowy i pełny świat Planety 51.



HUMANIACS II jest filmem w filmie (i jednocześnie wielkim wydarzeniem na Planecie). Akcja filmu Planeta 51 rozpoczyna się od projekcji tego obrazu, który obnaża największy strach zielonych ludków: groźbę inwazji ludzkości na ich spokojny dom. Pokaz ma miejsce w budynku kina, utrzymanym w stylu art deco.

Jeśli jednak wolisz rozrywkę z większą dawką adrenaliny, możesz zawsze wpaść do kręgielni. Jeśli którykolwiek z budynków na Planecie jest podobny do UFO będzie to właśnie ten...

Spokojna Nirvana

Mit idylli lat '50 tych w najczystszej postaci zaobserwować można na przedmieściach Glipforg, gdzie znajduje się sypialnia miasta. Jak jednak tłumaczy Julian Romero, latające nad domami statki kosmiczne stanowią sygnał, iż nie można zapomnieć o potencjalnym zagrożeniu. Tym bardziej, jeśli zestawić ten obraz z sielankową wizją bezpiecznego osiedla.

Centrum Miasta

„Zależało nam, by widz był w stanie skojarzyć miejsca, które widzi na ekranie. Mimo tego, iż wszystko ma kształt spodka, z łatwością można określić jaki typ budynku przypomina", wyjaśnia reżyser Jorge Blanco. Jednocześnie, pomimo różnorodności budynków, każdy z osobna zachowuje swój indywidualny charakter. Na szczególną uwagę zasługuje wzorowany na Białym Domu budynek ratusza, „zbudowany " z białego kamienia i podparty majestatycznymi filarami. Oczywiście konstrukcja jego dachu składa się z trzech statków kosmicznych.

Nie mniej spektakularny jest budynek szkoły średniej, który jest najbardziej „ziemskim" wśród zabudowań. Zaraz na przeciwko znajduje się pomnik założyciela miasta, Pacifiera Glippa (wzorowany na podobiźnie Isaaca Newtona ).

Najbardziej oryginalne wykorzystanie motywu statku kosmicznego w architekturze zaobserwować możemy na stacji benzynowej, a dokładnie na jej dachu. Podświetlony iluminacją neonową, wygląda jak żywcem wzięty z filmów kategorii B lat ' 50 tych.

Jedynym wyjątkiem od wszechobecnej architektury kosmicznych spodków jest restauracja Hot Dog. Częścią jego konstrukcji jest ułożony w kształcie litery U wielki hotdog. Czy jest to więc przeoczenie? „W żadnym razie", odpowiada Julian Romero. „Wręcz przeciwnie. Zniszczony statek w filmie " Obcy" także przypomina kształtem skręconą kanapkę z parówką."

Łatwo wskazać element, który oglądając Planetę 51 rzuca się w oczy najbardziej. „Punktem zwrotny podczas prac nad animacją było stworzenie modeli samochodów z lat 50-tych w kształcie spodka kosmicznego", mówi reżyser Jorge Blanco Jak dodaje: "pomysł ten stał się katalizatorem następnych projektów graficznych." Według Marcos Martineza najłatwiej było zaprojektować właśnie samochody, które, jak twierdzi "od początku istniały w naszych głowach i były jedną z największych frajd podczas pracy nad filmem". Projektów i pomysłów było nieskończenie wiele, gdyż bardzo dużo modeli aut nadawało się na planetyzację i umieszczenie ich w realiach Ameryki lat ' 50 tych. Fakt iż, tak wiele projektów samochodów: od wozów policyjnych i strażackich oraz autobusów po wersje rodzinne pojawia się na ekranie świadczy o ilości pomysłów i ich elastyczności. Wszystkie jednak mają jedną cechę wspólną: nie poruszają się na kołach, lecz suną po ulicach.

Jak dodaje Martinez: "Wszystkie samochody, które widzimy na ekranie mają swoje odnośniki do autentycznych modeli tamtego okresu.” Według niego jest to jeden z elementów wizualnych Planety 51, który ludzie doceniają najbardziej. „Znam ludzi, którzy po obejrzeniu filmu byli absolutnie zachwyceni tym co zobaczyli. Rozpoznali wszystkie modele obecne w filmie.” Producent filmu, Ignacio Perez Dolset komentuje: „Samochody latające po Planecie 51 niczym spodki kosmiczne to coś, z czego jesteśmy najbardziej dumni. Praca nad nimi sprawiła nam najwięcej przyjemności, a dodatkowo jest to coś, czego nie było nigdy wcześniej w żadnej animacji.”

Dwayne Johnson - Kapitan Charles " Chuck" Baker.

Aktor amerykański. W filmie Planeta 51 wcielił się w rolę Kapitana Charlesa „Chucka” Bakera. Na swoim koncie ma występy w takich produkcjach jak : „Star Trek”, „Mumia powraca”, „Doom”, „Dorwać Smarta”, czy „Góra Czarownic”.

W polskiej wersji dubbingowej swojego głosu do roli Kapitana Chucka użyczył aktor filmowy i teatralny, PIOTR ADAMCZYK (role m.in. w filmach „Cwał”, „Boża Podszewka”, „Chopin, pragnienie miłości”, „Karol, Człowiek, który został papieżem”, „Karol, papież, który pozostał człowiekiem”, „Testosteron”, „Lejdis”, „Czas honoru”, „Naznaczony”). Jako aktor dubbingowy występował m.in. w „Madagaskarze”, „Nocy w muzeum”, czy „Gwieździe Kopernika”.

Jessica Biel - Neera

Amerykańska aktorka i modelka, znana z ról m.in. w filmach : „ Iluzjonista”, „ Odwaga i nadzieja”, czy „Państwo młodzi: Chuck i Larry”. W polskiej wersji językowej w rolę Neery wcieliła się MAGDALENA RÓŻCZKA, aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Znana z ról w filmach „Czas honoru”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Rozmowy nocą”, czy „Lejdis”. Na jej doświadczenie dubbingowe składają się role w m.in. w „Kung Fu Panda”, „Speed Racer” oraz „ Mass Effect”.

Justin Long - Lem

Aktor amerykański. Występował w takich filmach jak : „Szklana pułapka 4”. „ Kobiety pragną bardziej”, czy „Wrota do piekieł”.

W polskiej wersji językowej postaci Lema głosu użyczył MACIEJ STUHR, występujący m.in. w filmach: „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota”, „Wesele”, „Testosteron”, „Korowód”, „ 33 sceny z życia”.

Gary Oldman - Generał Grawl

Aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Znany m.in. z takich filmów jak : „Harry Potter”, „Batman: Początek”, „Hannibal”, „Ukryta prawda”, „Piąty element”, „Air Force One”, czy „Leon Zawodowiec”. W polskiej wersji językowej głosu generałowi Grawlowi użyczył ADAM FERENCY.

Na jego doświadczenie dubbingowe składają się takie tytuły jak m.in. „ Tajemnica Rajskiego Wzgórza”, „Opowieści z Narnii”, „ Speed Racer”, „Shrek” oraz „Shrek Trzeci”.

Seann William Scott- Skiff

Znany z filmów “ American Pie”, “ Oszukac przeznaczenia”, czy „ Stary, gdzie moja bryka”.

W polskiej wersji językowej w role Skiffa wcielił się JAROSŁAW BOBEREK, który użyczał swojego głosu w takich hitach jak : „Załoga G”, „Potwory kontra Obcy”, „Pingwiny z Madagaskaru”, „Alvin i wiewiórki”, „Film o pszczołach ” i wielu innych.

John Cleese - Profesor Kipple

Angielski aktor komediowy, członek grupy Monty Python.

W obsadzie polskiej role Profesora Kipple powierzono aktorowi filmowemu, teatralnemu i dubbingowemu, ALEKSANDROWI MIKOŁAJCZAKOWI. Znamy go z takich filmów jak : „Enen”, „Popiełuszko, wolność jest w nas”, „Boisko bezdomnych” czy „Dług”. Jego role dubbingowe to m.in. praca przy filmach „Góra Czarownic”, „Scooby Doo i Król Goblinów”, oraz „ Shrek 2”.

Na szczególną uwagę w polskiej obsadzie dubbingowej zasługuje MUNIEK STASZCZYK, lider zespołu T.LOVE, który debiutuje w tej roli! Użyczył głosu rozśpiewanemu Glarowi.

Igancio Perez Dolset (Producent)

Do 2002 roku jego kariera skupiała się na przemyśle gier wideo. W tymże roku założył studio Ilion Animation, którego celem było tworzenie i produkcja wielkoekranowych animacji komputerowcyh. W 2006 roku w Ilion Animation Studios rozpoczęły się prace nad Planetą 51.

Guy Collins (Producent)

Szef Handmade Films International, od lat wspierający niezależne produkcje.

Javier Blanco (Reżyser)

Od 2002 roku dyrektor kreatywny Ilion Animation Studio, posiada ponad 12 lat doświadczenia w animacji 3 D. Jest współodpowiedzialny m.in. za sukces gry komputerowej Komandosi.

Joe Stillman (Scenarzysta)

Nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za scenariusz do filmu Shrek, oraz laureat nagród Annie i BAFTA. Był także współautorem scenariusza do filmu Shrek 2. Najnowszym jego filmem, poza Planetą 51, są "Podróże Guliwera". Obecnie pracuje nad produkcją "Alien Zoo" dla studia Warner Bros.

James Brett (autor muzyki)

Skomponował muzykę do filmów, jak m.in. : „Obcy kontra Predator”, „Gladiator w spódnicy”, czy „X- Men”.

Javier Abad (współreżyser)

Ma ponad 10-letnie doświadczenie w animacjach 3D. Pracował m.in. przy grze " Komandosi". Od 2002 roku pracuje dla Ilion Animation Studios.

Marcos Martinez (współreżyser)

Od 2002 roku pracuje dla studia Ilion, wcześniej pracował m.in. przy grze komputerowej "Komandosi 2", wyprodukowanej przez studio Pyro.

ILION ANIMATION STUDIOS

Powstałe w 2002 roku z inicjatywy założycieli Pyro Studios, jednego z największych producentów gier komputerowych na świecie. Celem twórców Ilionu było stworzenie miejsca, w którym powstawałyby najlepsze pod względem poziomu artystycznego i technologicznego animacje kinowe. Ilion jest częścią Supreme Enterteinment, zajmującego się tworzeniem najwyższej klasy gier komputerowych, animacji oraz aplikacji interaktywnych. Założycielami Supreme Entertainment są właściciele Zed Group, międzynarodowego lidera kontentów telefonów komórkowych. Zed operuje w ponad 50 krajach i zatrudnia 1500 pracowników.

HANDMADE FILMS INTERNATIONAL

Pierwszy właściciel HandMade Films, George Harrison, w latach 70-tych i 80- tych był odpowiedzialny za wyprodukowanie największych hitów telewizji brytyjskiej.

W 2006 roku Ilion i HandMade Films rozpoczęły rozmowy o ewentualnej koprodukcj Planety 51. Oryginalność scenariusza oraz najwyższe walory artystyczno -techniczne filmu zdecydowały o podpisaniu umowy o współpracę.

SONY PICTURES WORLDWIDE ACQUISITIONS GROUP

Jest częścią Sony Pictures Entertainment. Jedna z największych na świecie wytwórni filmowych i dystrybucyjnych mająca swe oddziały w ponad 100 krajach na całym świecie.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC