FILM

Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu (2009)

Twilight Saga: The New Moon
Inne tytuły: New Moon, Twilight 2, Księżyc w nowiu, Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu

Pressbook

SAGA "ZMIERZCH": KSIĘŻYC W NOWIU – ekranizacja drugiej części bestsellerowej sagi "Zmierzch" Stephenie Meyer jest najbardziej oczekiwanym filmem sezonu. Jego wielki ekranowy poprzednik – ZMIERZCH zarobił 380 milionów dolarów. Czterotomową serię wydano dotychczas w 53 milionach egzemplarzy, a w sieci funkcjonują setki fanklubów. Saga ZMIERZCH stała się sensacją, fenomenem kulturowym i socjologicznym na skalę światową, bezprecedensowym obiektem fascynacji młodej generacji czytelników i widzów.

Miliony fanów na całym świecie nie mogą doczekać się ekranizacji drugiej części serii, która tym razem została zrealizowana przez Chrisa Weitza, reżysera widowiskowego ZŁOTEGO KOMPASU.

Bella Swan (Kristen Stewart) i Edward Cullen (Robert Pattinson) tworzą bardzo szczęśliwą, choć niecodzienną parę. Ich romans trwa jednak tylko do dnia feralnych urodzin dziewczyny. Po tym wydarzeniu Edward wraz całą rodziną Cullenów opuszcza Forks, by uchronić dziewczynę przed niebezpieczeństwami związanymi z obcowaniem z wampirami. Nie znając prawdziwych przyczyn rozstania, głęboko zraniona Bella na długie miesiące popada w przygnębienie. Pogrążona w depresji odkrywa, że "widzi" Edwarda w bardzo ryzykownych momentach, wiążących się z zagrożeniem jej życia. Pragnienie ujrzenia ukochanego prowadzi ją do coraz niebezpieczniejszych zachowań i wypadków, w których o mało nie traci życia.

Z pomocą przyjaciela z dzieciństwa, Jacoba Blacka (Taylor Lautner) z indiańskiego plemienia Quileutów, Bella odnawia stary motor, dzięki któremu może realizować swoje niebezpieczne pomysły. Jacob stopniowo podbija jej serce i pomaga odzyskać psychiczną równowagę, nie ujawniając jednak swojej największej tajemnicy. Wychodzi ona na jaw w chwili, gdy wataha ogromnych wilków ratuje Bellę od śmierci z rąk wampira Laurenta. Wtedy dziewczyna poznaje prawdę o Jacobie i zaintrygowana światem wilkołaków - odwiecznych wrogów wampirów - musi się zdecydować po której stanie stronie. Decyzja będzie tym trudniejsza, że dodatkowo dotrą do niej informacje o Edwardzie, który chce zrobić wszystko by królewski wampirzy ród Volturi pozbawił go życia...

BELLA

PEŁNE NAZWISKO: Isabella Marie Swan

STATUS: człowiek

GRUPA: do ustalenia

DATA URODZENIA: 13 września 1987

DATA TRANSFORMACJI:

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: skłonna do ulegania wypadkom, przyciąga nieszczęścia, wampiry nie mogą czytać jej myśli

CYTAT: "Nigdy nie wierzyłeś w sens naszej miłości. Zawsze to wiedziałam".

Bella jest atrakcyjną i inteligentną dziewczyną zakochaną w wampirze Edwardzie Cullenie. Kiedy opuszcza on Forks, świat Belli wali się w gruzy. Choć kierowały nim szlachetne pobudki, to jednak Bella ich nie zna i wyjazd Edwarda oznacza dla niej koniec miłości życia. Popada w wielomiesięczną depresję. Wyrywa się z niej dzięki odnowieniu przyjaźni z dzieciństwa z Jacobem Blackiem. Jej skłonność do ryzykownych zachowań i pakowania się w kłopoty uruchamia łańcuch potencjalnie katastrofalnych wydarzeń, a Edwarda prowadzi do próby dokonania ostatecznego poświęcenia. Bella jedzie z Alice do miejscowości Volterra we Włoszech, by uratować Edwarda. Tam spotykają się z czcigodnym wampirzym rodem Volturi, który od wieków ustala prawa obowiązujące wszystkie wampiry. Na Bellę, która wcześniej marzyła by stać się wampirem, ponura rzeczywistość egzystencji wampirów Volturi działa otrzeźwiająco. Bella mieszka w Forks, z ojcem, Charliem. Mama, Renee mieszka w Jacksonville z nowym mężem Philem. Wychowała się w Arizonie.

WAMPIRY

ich zęby nie różnią się od ludzkich
mają bladą skórę
są piękniejsi niż ludzie
skóra wampira w słońcu skrzy się jak diament i jest tak twarda, że nie można jej przeciąć czy przebić
mają nadludzką szybkość, koordynację, siłę i zmysły
można je zniszczyć tylko rozrywając na kawałki i paląc szczątki, a może tego dokonać tylko wampir lub wilkołak nie jedzą ludzkiego pożywienia
dwa razy w miesiącu muszą zaspokajać potrzebę krwi
ich oczy zmieniają się w zależności od stopnia nasycenia: czarne – głodny, czerwone – zaspokojone ludzką krwią, złote – zaspokojone zwierzęcą krwią
im bardziej są spragnione, tym bardziej wyraziste stają się cienie pod oczami
są odporne na tradycyjne metody unicestwiania, takie jak: czosnek, krzyże, święcona woda, przebicie kołkiem wampiry mają różne nadnaturalne zdolności i nadludzkie atrybuty.

WAMPIRY - rodzina Cullenów

EDWARD

PEŁNE NAZWISKO: Edward Anthony Masen Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 20 lipca 1901 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1918 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: czytanie w myślach, wyjątkowa szybkość, nadzwyczajna siła

CYTAT: "Jaki mam wybór? Nie mogę żyć bez ciebie, ale też nie zniszczę twojej duszy"

Edward Cullen został przemieniony w wampira przez Carlise’a Cullena na prośbę matki, gdy Edward był umierający. Kiedy jeszcze kosztował ludzkiej krwi, zabijał tylko tych, którzy na to zasługiwali. Obecnie jest wampirem-"wegetarianinem", tzn. nie atakuje ludzi. Edward bez przerwy dba o bezpieczeństwo Belli, która przyciąga kłopoty i zagrożenia. Edward jest przekonany, że wampiry nie mają duszy, dlatego odmawia doprowadzenia do transformacji Belli. Edward wykazuje nadzwyczajną wewnętrzną siłę powstrzymując się przed ugryzieniem Belli, nawet w tak nieodpartych momentach, jak pocałunek. Edward postanawia skłamać Belli, że jej nie kocha. Decyduje się na to po wypadku, kiedy Bella doznaje drobnego skaleczenia, co wyzwala w członkach jego rodziny drapieżny instynkt, którego nie mogą powstrzymać. Edward uświadamia sobie, że przy nim nad Bellą wisi śmiertelne zagrożenie. Nawet gdy nie ma go przy niej, ma ją na oku dzięki wizjom swojej siostry Alice. Zanim jedna z jej wizji okaże się błędna, uruchamia lawinę potencjalnie katastrofalnych wydarzeń, które doprowadzą Edwarda do próby dokonania ostatecznej ofiary. Edward jest wielokrotnym absolwentem college’u oraz ma dwa tytuły doktora medycyny (choć nie praktykuje). Jego rodzina jest stosunkowo zamożna, dzięki długoterminowym inwestycjom finansowym. Edward uwielbia muzykę i gra na pianinie.

ALICE

PEŁNE NAZWISKO: Mary Alice Brandon Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: około 1901 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1920 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Widzi przyszłość, jeśli w wydarzeniach nie uczestniczą wilkołaki

CYTAT: "Jesteś zdecydowanie przeciwna kradzieżom samochodów?"

Ekscentryczna i dowcipna Alice chętnie akceptuje Bellę, ponieważ widzi w swoich wizjach, że w przyszłości zostaną przyjaciółkami. Miała też kiedyś widzenie, że Bella zostanie wampirem. Alice uwielbia przyjęcia, imprezy i modę. Kocha też dawać prezenty, bo z góry widzi, z czego obdarowany będzie się cieszył. Jest przemiłą dziewczyną, nawet ojciec Belli ją lubi. W jednej z wizji Alice widzi, że Bella tonie, więc biegnie jej na ratunek. Okazuje się, że ćwiczyła tylko skoki do wody, wcale nie popełniała samobójstwa. Obecność wilkołaka Jacoba Blacka wprowadziła zamieszanie w widzenie Alice. Niestety ponura wizja dotarła już do Edwarda, który wpadł w rozpacz po domniemanej śmierci Belli. Jedynym, co może teraz uratować Edwarda, który chce sprowokować ród Volturi, by go zabili, jest przyjazd Belli do Włoch. Aby tego dokonać, Alice kradnie żółte Porsche 911. Alice nic nie pamięta z czasów gdy była człowiekiem. Ktokolwiek przemienił ją w wampira, zrobił to najprawdopodobniej po to, by ochronić ją przed Jamesem. Z powodu swoich wizji przetrzymywana była w zakładzie dla obłąkanych. Jej wielką miłością jest Jasper Whitlock.

JASPER

PEŁNE NAZWISKO: Jasper Whitlock Hale

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1843 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1863 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Zdolność odczuwania i manipulacji uczuciami innych

CYTAT: "Ulżyłoby mi, gdybym nie czuł chęci zabicia ciebie"

Jasper był żołnierzem wojny secesyjnej i jest najświeższym członkiem klanu Cullenów. W restauracji poznał Alice, która czekała tam na niego, widząc ich spotkanie w swojej wizji. Razem przyjechali w 1950 r. do Cullenów, których także zobaczyła w jednym z widzeń. Jasper kocha Alice i zrobi dla niej wszystko. Jest najmniej przyzwyczajony do diety "wegetariańskiej" i dlatego ma duże kłopoty z samokontrolą, gdy Bella kaleczy się w palec. Używa nazwiska Hale, bo ludzie uważają ze są z Rosalie rodzeństwem.

ROSALIE

PEŁNE NAZWISKO: Rosalie Lillian Hale

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1915 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1933 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: uroda

CYTAT: "Szkoda, że nie ma nikogo, kto by zagłosował na mnie"

Rosalie nie przepada za Bellą. Sądzi, iż Bella nie docenia tego, że jest człowiekiem. W relacjach z nią zachowuje poprawność. Nigdy nie żywiła się ludzką krwią, ale wykorzystując swoje nadludzkie zdolności, doprowadziła do śmierci mężczyzn, którzy ją zgwałcili i zamordowali. Rosalie lubi koncentrować na sobie uwagę innych. Kiedyś była najpiękniejszą dziewczyną w miasteczku. Początkowo Carlisle sądził, że może ona zostać dziewczyną Edwarda, jednak łączą ich jedynie braterskie relacje.

EMMET

PEŁNE NAZWISKO: Emmett Mccarty Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1915 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1935 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: siła

CYTAT: "Nie przegapię następnej walki".

Ulubionym pożywieniem Emmeta jest niedźwiedź grizzly, być może dlatego, że kiedyś o mało go nie zabił. Rosalie przekonała Carlisle’a, aby go zamienił w wampira. Emmett podszedł do tego spokojnie, rozumując, że jeśli Rosalie i Carlisle są wampirami, to nie jest to takie złe. Kiedyś żywił się ludźmi i narzucenie nowej dyscypliny przychodziło mu z trudem, lecz teraz jest prawdziwym ekspertem "wegetariańskiej" diety. Ma duże poczucie humoru i lubi współzawodnictwo. Kocha Rosalie i uczyni wszystko, by ją uszczęśliwić.

CARLISLE

PEŁNE NAZWISKO: Dr Carlisle Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1640 r.

DATA TRANSFORMACJI: po 1663 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: współczucie, zdolność do powstrzymania pragnienia ludzkiej krwi

CYTAT: "Wyobraź sobie odwrócenie ról. Gdybyś była przekonana, że niszczysz duszę Edwarda, zrobiłabyś to?"

Syn duchownego ogarniętego obsesją wykorzenienia zła, ugryziony podczas polowania na wampiry. Po transformacji Carlisle nauczył się polować na zwierzęta, aby nie zabijać ludzi. Jakiś czas mieszkał z Volturi, ale odszedł od nich, kiedy nalegali, by żywił się ludzką krwią. Został lekarzem, bo pragnie pomagać ludziom. Dzięki wiekom praktyki, widok krwi nie porusza go. Zachowuje spokój i racjonalne podejście.

ESME

PEŁNE NAZWISKO: Esme Anne Platt Evenson Cullen

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Cullenów

DATA URODZENIA: 1895 r.

DATA TRANSFORMACJI: 1921 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: żarliwa miłość

CYTAT: "Dla mnie jesteś już członkiem rodziny"

Esme zakochała się w Carlisle’u jako młoda dziewczyna. Ponownie spotkali się, gdy była już mężatką, na skraju śmierci. Carlisle przemienił ją w wampira. Esme jest znawczynią architektury. Ponieważ będąc jeszcze człowiekiem miała dziecko, w naturalny sposób stała się matką dla rodziny Cullenów.

WAMPIRY - rodzina Volturi

ARO

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: ok. 1300 r. p.n.e.

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGOLNE ATRYBUTY: czytanie w myślach poprzez dotknięcie

CYTAT: "Uwielbiam szczęśliwe zakończenia. Tak rzadko się zdarzają"

Aro stoi na czele rodziny Volturi. Jest wytwornym i wyrafinowanym wampirem, który chce zwerbować Edwarda i Bellę do rodziny Volturi. Dlatego odmawia Edwardowi zgody na zabicie. Zezwala na bezpieczny wyjazd Belli i Edwarda, bo nie chce stać się ich wrogiem, mając nadzieję, że przyłącza się do jego rodu. W Belli widzi szczególny potencjał i wymusza na Edwardzie i Alice obietnicę, że wkrótce uczynią z niej wampira.

JANE

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana, ale w młodym wieku

SZCZEGOLNE ATRYBUTY: Potrafi myślą zadać silny ból

CYTAT: "To może troszkę zaboleć"

Jest wysokim rangą członkiem Straży Volturi. Ród wstrzymywał się z transformacją Jane i jej brata Aleka, czekając aż będą starsi, ale ludzie postanowili rodzeństwo spalić na stosie, oskarżając je o czary. Aro zmuszony był zamienić Aleca i Jane wcześniej niż planował, we wczesnym wieku młodzieńczym. Ciężkie doświadczenie z palenia na stosie wykształciło w Jane niezwykłą zdolność do telepatycznego zadawania bólu.

ALEC

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana, ale w młodym wieku

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane

CYTAT: "Wysłali cię po jeden, a przyniosłaś dwa i pół. Sprytna jesteś".

Alec jest wysokim rangą członkiem Straży Volturi. Zamieniony w młodym wieku razem z siostrą-bliźniaczką Jane. Dzięki rodzeństwu, rodzina Volturi praktycznie nie musi walczyć, przeciwnicy są po prostu masakrowani.

KAJUSZ

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: ok. 1300 r. p.n.e.

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGOLNE ATRYBUTY: nieznane

CYTAT: "Nie dajemy drugiej szansy"

Kajusz jest najbardziej sadystycznym spośród przywódców Volturi. Nalega, by zabić Bellę, Edwarda i Alice, ale Aro odrzuca ten pomysł.

MAREK

STATUS: wampir

GRUPA: rodzina Volturi

DATA URODZENIA: ok. 1300 r. p.n.e.

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: wyczuwa siłę związku między ludźmi

CYTAT: "Już teraz wiem, co zrobisz, Aro"

Jeden z przywódców Volturi, który jednak trzyma się z boku. Cierpienie po stracie przyjaciela na przestrzeni wieków zamieniło go w zombi. Zadziwia go intensywność związku Belli i Edwarda.

WAMPIRY - nomadzi

VICTORIA

STATUS: wampir

GRUPA: nomadzi

DATA URODZENIA: nieznana

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Umiejętność skutecznej ucieczki i ukrycia

CYTAT: "Nikt nie umie schować się tak jak ja".

Ma ognisto rude włosy. James traktował ją instrumentalnie, była mu potrzebna, bo doskonale organizowała ucieczkę. Victoria natomiast bardzo kochała Jamesa i zdecydowana jest zabić Bellę, by pomścić śmierć ukochanego z rąk Edwarda. Wysyła Laurenta na zwiad, lecz sama zostanie odpędzona przez watahę wilków. Jest bardzo bliska zabicia Belli podczas jej ryzykownego skoku z klifu.

LAURENT

STATUS: wampir

GRUPA: nomadzi

DATA URODZENIA: ok. 1755 r.

DATA TRANSFORMACJI: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane

CYTAT: "Masz szczęście, że to ja cię znalazłem".

Laurent spędzał czas z Jamesem i Victorią oraz wampirzym plemieniem Denali, które przyjaźniło się z Cullenami. Choć nie jest wegetarianinem, odmawia uczestnictwa w grze jaką James prowadzi z Cullenami w sprawie Belli, co więcej, nawet ostrzega Cullenów przed niebezpieczeństwem. Jednak kiedy znajduje się sam na sam z Bellą, nie ma skrupułów, by ją zabić. Nie udaje mu się to, bo zostaje wytropiony i rozszarpany przez wilkołaki z plemienia Quileutów.

WILKOŁAKI

na wilkołaki nie mają wpływu ani księżyc, ani srebro, ani inne czynniki, wskazywane przez tradycyjne wierzenia
wilkołak po przeistoczeniu w wilka, ma wysokość konia i różnorodne ubarwienie
porozumiewają się telepatycznie wewnątrz watahy
są szybkie i silne, a dzięki wyższej niż ludzka temperaturze ciała, ich rany goją się błyskawicznie
przekształcenie w wilka następuje szybko, jak eksplozja. Nie ma powolnego przechodzenia od formy ludzkiej do zwierzęcej
pierwsze przekształcenie w wilka następuje w okresie dojrzewania i jest poprzedzone gorączką
kiedy wampiry osiedliły się niedaleko ziemi Quileutów, nastoletni chłopcy zaczęli zamieniać się w wilkołaki, aby chronić swoje plemię przed wampirami. Kiedy Cullenowie osiedlili się w Forks, pośrednio spowodowali liczne przemiany wśród chłopców z plemienia
wilkołaki nie tolerują żadnych wampirów, nawet Cullenów
wzajemnie nazywają się "pijawkami" i "psami"
relacje między Quileutami a Cullenami unormowane są traktatem pokojowym, który każda ze stron musi przestrzegać
po osiągnięciu dojrzałości wilki się nie starzeją
w ludzkiej postaci wilkołaki ubierają się zwykle w szorty, aby po transformacji nie nosić ze sobą ubrań

WILKOŁAKI - wataha Quileute

JACOB

PEŁNE NAZWISKO: Jacob Black

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: rudo-brązowe

DATA URODZENIA: 1989 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: Wyjątkowo silny i szybki

CYTAT: "Szkoda, że nie jestem potworem w jakich gustujesz, Bello"

Jacob jest impulsywny i niecierpliwy, jest też otwarty i ma wielki serce. Chętnie robi Belli różne przyjemności. Jako pierwszy napomknął jej, że Edward jest "zimnokrwistym" czyli wampirem. Należy do plemienia Quileutów. W okresie dojrzewania uświadamia sobie, że odziedziczył geny zmieniające go w olbrzymiego, silnego wilka, należącego do watahy chroniącej plemię przed wampirami. Wilkołaki mają wyższą temperaturę ciała niż ludzie, nie starzeją się i łatwo goją im się rany. Jackob kocha Bellę, lecz ona traktuje go jak przyjaciela, który wspiera ją w ciężkim, samotnym okresie życia. Jacob jest nieustępliwy i cierpliwy, wierząc że jest stworzony dla Belli. Pragnie ją chronić przed Laurentem i Victorią, wampirami, które chcą się na niej zemścić. Jacob jako wilkołak potrafi czytać w myślach. Większość czasu spędza z Bellą na odnawianiu dwóch motocykli, by mogli razem podróżować.

SAM

PEŁNE NAZWISKO: Sam Uley

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: czarne

DATA URODZENIA: 1985 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: samiec alfa

CYTAT: " Jake ma rację. Nie masz problemu z odmieńcami"

Kiedy Sam stał się pierwszym od wielu lat wilkołakiem w plemieniu Quileutów, zmuszony był zrezygnować ze stypendium w college’u. Plemię było przekonane, że zaginął, podczas gdy on przez parę tygodni próbował wrócić do ludzkiej postaci. W chwili wściekłości okaleczył narzeczoną, która mimo to nie opuściła go. Jest przywódcą wilkołaków Quileute i dlatego ma wysoką pozycję w plemieniu.

PAUL

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: stalowo-szare

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane

CYTAT: "Już widzę, jak ta miłośniczka pijawek rwie się, żeby nam pomóc!"

Paul jest porywczy. Walczy z Jacobem, gdy Bella widzi ich przemianę.

JARED

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: brązowe

DATA URODZENIA: nieznana

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane

CYTAT: "Ta laska prowadza się w wampirami"

Został wilkołakiem jako drugi w kolejności po Samie Uley’u.

EMBRY

PEŁNE NAZWISKO: Embry Call

STATUS: wilkołak

GRUPA: wataha Quileute

UBARWIENIE: szare z czarnymi plamami na grzbiecie.

DATA URODZENIA: 1989 r.

SZCZEGÓLNE ATRYBUTY: nieznane

CYTAT: "No to wilk wyskoczył z torby"

Przyjaciel Jacoba. Zamienia się w wilkołaka wcześniej niż Jacob, i dlatego musi go unikać, by nie poznał tajemnicy. Kiedy i Jacob staje się wilkołakiem, odradza się ich przyjaźń. Matka nie pochodzi z plemienia Quileute, i nie ma pewności, kto jest jego ojcem.

STEPHENIE MEYER - autorka kultowej sagi

Stworzona przez Stephenie Meyer bestsellerowa seria książek, którą rozpoczyna "Zmierzch" stała się prawdziwym fenomenem kulturowym, tymczasem autorka nigdy nie zamierzała zostać pisarką, a historia, którą stworzyła ma zadziwiający początek. Meyer zwierzyła się, że 2 czerwca 2003 roku przyśnił się jej 13. rozdział Zmierzchu, fascynującej historii o miłości zwykłej nastolatki i… wampira. "Sen był pierwszym impulsem. Dobrze się tego dnia bawiłam. To było tylko dziesięć stron. Nie myślałam o pisaniu książki, chciałam po prostu zobaczyć, co się zdarzyło potem". Choć wcześniej niczego nie napisała, już po trzech miesiącach przedstawiła wydawnictwu gotową powieść. Następnie podpisała ze spółką Little Brown and Company umowę na trzy kolejne książki opiewającą na kwotę 750 tys. dolarów.

W rezultacie cała seria osiągnęła imponujący wynik 53 milionów sprzedanych na świecie egzemplarzy i 91 tygodni znajdowała się na liście bestselllerów New York Timesa. "Zmierzch" został także uznany Najlepszą Książką Roku wg Publishers Weekly oraz Najlepszą Książką Dekady wg Amazon. Trzecia część serii potrzebowała zaledwie 2 tygodni żeby znaleźć się na pierwszym miejscu listy bestsellerów, detronizując tym samym ostatnią część Harry Pottera. Od tej pory sukces Stephenie Meyer jest porównywany do J.K.Rowling, a magazyn TIME umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób. Ostatnia książka autorki, "Przed świtem", wydana w sierpniu 2008 w ciągu pierwszych 24 godzin sprzedała się w ilości 1 miliona 300 tysięcy egzemplarzy!!

Kim jest autorka kultowej sagi?

Stephenie Meyer urodziła się 24 grudnia 1973 roku w Connecticut. Dzieciństwo spędziła w Phoenix, w stanie Arizona. Uczęszczała do liceum Chaparral High School w Scottsdale (Arizona) i na Brigham Young University w Provo w stanie Utah, gdzie ukończyła wydział literatury angielskiej. W 1994 roku wyszła za mąż za Christina, z którym ma trzech synów: Gabe’a, Setha i Eliego. Jest mormonką, należy do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Zgodnie z nauką swego Kościoła nie pije alkoholu ani napojów, które mogą zakłócać zdolność wyrażania wolnej woli. Meyer jest fanką rockowego zespołu Muse. Wyznała, że koncert, który odbywa się w trzeciej części sagi, to właśnie koncert tego zespołu i że niektórzy z głównych bohaterów są ich fanami. Dobrze pisze jej się także przy muzyce takich grup, jak Ok Go, Gomez, Placebo, Blue October i Jack’s Mannequin.

W Polsce saga Stepenie Meyer jest wydawana przez Wydawnictwo Dolnośląskie. W sprzedaży znajdują się wszystkie cztery części: "Zmierzch" (Twilight), "Księżyc w nowiu" (New Moon) oraz “Zaćmienie" (Eclipse) oraz , "Przed świtem" (Breaking Dawn). W listopadzie 2008 na polskim rynku ukazała się powieść "Intruz" (The Host), inaugurująca nowy cykl Stephenie Meyer.

Strona internetowa Stephenie Meyer: http://www.stepheniemeyer.com/.

· seria książek Stephenie Meyer sprzedała się w Polsce w rekordowej liczbie 935 tysięcy egzemplarzy

· do tej pory saga osiągnęła na świecie imponujący wynik 53 milionów sprzedanych książek

· ekranizacja pierwszej części w sumie zarobiła 380 milionów USD

· w ciągu weekendu premierowego film "Zmierzch" zarobił w Stanach 69,6 miliona dolarów, tym samym zajmując 1-sze miejsce amerykańskiego box office i osiągając wynik lepszy niż otwarcie "Quantum of Solace"

· film otworzył na 1-szym miejscu aż w 23 krajach

· na 2 dni przed premierą "Zmierzchu" wyprzedano około 2000 seansów filmu, w tym 600 pokazów odbywających się o północy

· trzecia część sagi zatytułowana "Zaćmienie" potrzebowała zaledwie 2 tygodni aby znaleźć się na 1-szym miejscu amerykańskich bestsellerów książkowych, detronizując tym samym ostatnią część "Harry Pottera"

· pierwszy umieszczony w internecie na MySpace zwiastun filmu "Zmierzch" w ciągu pierwszego tygodnia przyciągnął prawie 3 miliony widzów i ścigał się z rekordem oglądalności ustanowionym przez "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki"

· tygodnik Entertainment Weekly, na którego okładce w lipcu 2008 roku znalazły się gwiazdy filmu "Zmierzch", był najlepiej sprzedającym się numerem roku

· kolejne wyjątkowe wydanie tego tygodnika z 14 listopada 2008 miało aż 3 różne okładki z głównymi bohaterami filmu: jedną z Robertem Pattinsonem, jedną z Kristen Stewart i jedną na której znaleźli się oboje

· jeszcze przed filmową premierą pierwszej części w internecie odnotowano ponad 350 stron internetowych, z czego najpopularniejsze to:

http://www.stepheniemeyer.com/

http://www.thetwilightsaga.com/

http://www.twilightlexicon.com/

http://www.twilightmoms.com/ (strona mam - fanek "Zmierzchu"!)

http://www.twilightseries.fora.pl/ (najpopularniejsza polska strona)

· na oficjalnej stronie filmu zarejestrowano ponad 16 milionów odwiedzin

· na 2 miesiące przed premierą filmu "Zmierzch" w okresie 2 tygodni odnotowano 14.314 dyskusji wśród 123 społeczności internetowych

· serwer strony MTV.com przestał działać z powodu ilości odwiedzin, kiedy umieszczono na nim pierwsze zdjęcia obsady filmu "Zmierzch". Zainteresowanie było porównywalne z takimi filmami jak "Harry Potter" czy "Spider Man"

· w tygodniu amerykańskiej premiery filmu "Zmierzch" odtwórca głównej roli Robert Pattinson był na 1-szym miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt

· w tygodniu amerykańskiej premiery filmu odtwórczyni głównej roli Kristen Stewart znalazła się na 2-gim miejscu popularności "STARmeter" na IMDB, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie

· po premierze filmu "Zmierzch" obsada filmu przez wiele tygodni okupowała całą pierwszą dziesiątkę rankingu "STARmeter" na imd.com – od 1 po 10 miejsce zajęli wyłącznie aktorzy grający w "Zmierzchu"!

· w tygodniu amerykańskiej premiery filmu "Zmierzch" był na 1-szym miejscu popularności "MOVIEmeter" na IMDB

· na tydzień przed premierą filmu ścieżka dźwiękowa znalazła się na 1-szym miejscu listy Billboard 200. Do tej pory podobny sukces w roku 2008 osiągnęły tylko dwa inne soundtracki takich hitów kinowych jak "Mamma Mia!" i "Juno"

· autorka sagi Stephenie Meyer, której sukces porównuje się do J.K.Rowling, została umieszczona przez magazyn "TIME" na liście 100 najbardziej wpływowych osób

KRISTEN STEWART (Bella Swan)

Zadebiutowała jako córka Jodie Foster w "Azylu" (2002). Widzowie mogli ją podziwiać we "Wszystko za życie" (2007) w reżyserii Seana Penna oraz jako córkę Roberta DeNiro w "What Just Happened" (2008) Barry’ego Levinsona. Ponadto wystąpiła w: "Cold Creek Manor", "Świat kobiet" (2007), "Posłańcy’ (2007), "Koniec świata" (2006) "Dzikie plemię"(2005). W 2008 roku zagrała główną rolę w ekranizacji "Zmierzchu", stając się jedną z bardziej rozchwytywanych gwiazd Hollywood. W tygodniu amerykańskiej premiery filmu jej nazwisko widniało na 2-gim miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym m.in. Angelinę Jolie.

ROBERT PATTINSON (Edward Cullen)

Mając 19 lat zadebiutował rolą Cedrika Diggory w "Harry Potter i Czara ognia" (2005). Następnie zagrał w "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2007). Wystąpił także w brytyjskiej niezależnej komedii "How to Be" (2008), "Bad Mother’s Handbook" (2007) i "The Haunted Airman" (2006). W 2008 roku zagrał główną rolę w ekranizacji "Zmierzchu". Rola wampira Edwarda przyniosła mu popularnośc i uznanie milinów fanów na całym świecie. W tygodniu amerykańskiej premiery filmu Pattinson znalazł na 1-szym miejscu popularności tzw. "STARmeter" największej internetowej strony filmowej IMDB, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Leonardo Di Caprio czy Brad Pitt. Ostatnio wcielił się w postać Salvadora Dali w pełnometrażowym filmie "Little Ashes".

TAYLOR LAUTNER (Jacob)

Młody mistrz sztuk walki, który w wieku 8 lat był mistrzem karate Junior World Forms and Weapons, trzykrotnym złotym medalistą, a w wieku 11 lat został numerem 1 na świecie w kilku kategoriach sztuk walki, zwycięzcą trzech Światowych mistrzostw juniorów. Karierę aktorską zaczął w wieku 7 lat, występując w "Shadow Fury", "On, ona i dzieciaki", "Co nowego u Scooby’ego?", "Summerland". Przełomem była rola w "Rekin i Lava: przygoda w 3D" (2005), po której zagrał w "Fałszywej dwunastce 2" (2005) i "Miłości z o.o." (2005). W 2008 roku znalazł się w obsadzie ekranizacji "Zmierzchu". Rola Jacoba spowodowała, że stał się jednym z najgorętszych nazwisk aktorów młodego pokolenia.

CHRIS WEITZ - twórca ZŁOTEGO KOMPASU reżyserem KSIĘŻYCA W NOWIU

Reżyser, producent i scenarzysta. Nominowany do Oscara za scenariusz filmu "Był sobie chłopiec" (wspólnie z bratem Paulem Weitzem i Peterem Hedgesem). Zanim rozpoczął karierę filmową studiował literaturę angielską w Cambridge i pracował jako dziennikarz m.in. dla The Independent i The Sunday Times. W 2007 roku wyreżyserował widowiskowy film fantasy "Złoty kompas" będący adaptacją książki Philipa Pullmana. Jego film "Był sobie chłopiec" (z Hugh Grantem w roli głównej) jest jednym z ulubionych filmów Stephenie Meyer, autorki sagi "Zmierzchu".

Więcej o filmie: