FILM

Transformers: Zemsta upadłych (2009)

Transformers: Revenge of the Fallen
Inne tytuły: Transformers 2, Transformers 2: Revenge of the Fallen

Pressbook

Minęły trzy lata od czasu kiedy młody Sam Witwicky (Shia LaBeouf) dokonał ocalenia Ziemi przed decydującym starciem pomiędzy dwoma wojującymi ze sobą grupami robotów. Pomimo swojej walecznej postawy Sam jest nadal przeciętnym nastolatkiem z typowymi dla swojego wieku problemami – decyzją o wybraniu drogi edukacji i pójściem do collegu, co wiąże się z pierwszą w życiu dłuższą rozłąką z dziewczyną Mikaelą (Megan Fox) i rodzicami (Kevin Dunn i Julie White). Naturalnie, z decyzją tą wiąże się jeszcze jeden problem – konieczność wytłumaczenia wyjazdu na studia nowemu przyjacielowi i opiekunowi - robotowi Bumblebee. Dla Sama nowym celem jest podjęcie nauki i próba prowadzenia normalnego uniwersyteckiego życia. Jednak, żeby móc osiągnąć ten cel Sam musi zapomnieć o swoim przeznaczeniu.

O ile Sam zrobił właściwie wszystko, żeby zapomnieć o konflikcie w Mission City i przejść nad tym etapem swojego życia do porządku dziennego, bitwa pomiędzy Autobotami i Deceptikonami, chociaż pozostająca ściśle strzeżoną tajemnicą, doprowadziła do wielu zmian. Od czasu tego wydarzenia Sektor 7 został zlikwidowany a jego najbardziej lojalny żołnierz, Agent Simmons (John Turturro), natychmiast zwolniony. Na miejscu Sektora 7 powstała nowa agencja NEST. Wykorzystując doświadczonych dowódców, takich jak Lennox (Josh Duhamel) i Epps (Tyrese Gibson), NEST postanawia pracować ramię w ramię z Autobotami w celu uniknięcia kolejnej niosącej zniszczenie konfrontacji z Deceptikonami. Niestety Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Theodore Galloway (John Benjamin Hickey) posiada ograniczoną wyobraźnię jeśli chodzi o pełne zrozumienie nieuchronnego niebezpieczeństwa. Wiedziony chęcią sprawowania kontroli nad każdą organizacją zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa, a tym samym zarządzania ich potencjałem militarnym, Galloway podejmuje próbę likwidacji NEST’a, w przekonaniu, że widmo wojny jest już tylko kwestią przeszłości. To właśnie jego pewność i przekonanie o tym, że ludzie nie mają już wspólnych interesów z Autobotami w ich sporze z Deceptikonami może doprowadzić do nieszczęścia.

Właśnie w momencie, kiedy życie Sama w nowym akademickim otoczeniu wydaje się coraz bardziej ustabilizowane, a on sam dociera się z nowym kolegą z akademika, nieco natrętnym Leo (Ramon Rodriguez), jak również poznaje nową atrakcyjną koleżankę Alice (Isabel Lucas), jego codzienność zostaje zakłócona przez niepokojące, nagłe wizje. W obawie, że grozi mu obłąkanie, którego ofiarą padł również jego dziadek, Sam postanawia utrzymać te wizje w tajemnicy. Jednak z czasem nasilające się obrazy, symbole i tajemnicze przekazy przewijające się przez jego mózg sprawiają, że Sam nie może już pozostać na nie obojętny.

Pomimo swoich precyzyjnie określonych planów, Sam po raz kolejny znajduje się w centrum śmiertelnej rozgrywki pomiędzy Autobotami i Deceptikonami, od której zależą już nie tylko losy Ziemi ale również całego Wszechświata. Nieświadomy swojej roli w tym konflikcie, to właśnie Sam posiada klucz do rozwiązania potyczki pomiędzy siłami zła i siłą dobra. Z pomocą przyjaciół, współpracowników z NEST’a a nawet rodziców, Sam ostatecznie musi zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem i prawem rządzącym losem rodziny Witwickich: Bez poświęcenia nie ma zwycięstwa!

MICHAEL BAY (Reżyser/Producent wykonawczy) rozpoczynał swoją karierę kręcąc filmy reklamowe i wideoklipy. Szybko jednak zwrócił swoją uwagę w stronę filmu fabularnego, dając się poznać jako twórca o charakterystycznym agresywnym stylu wizualnym z naładowanymi energią sekwencjami akcji. Produkcje Bay’a w sumie zarobiły ponad 3 miliardy dolarów na całym świecie.

Debiutem reżyserskim Bay’a na dużym ekranie był film "Bad Boys" z 1995 roku, z udziałem Willa Smitha i Martina Lawrence’a. Nagrodzony za najlepszą sekwencję akcji na MTV Movie Awards film zarobił w sumie 140 milionów dolarów i był bezsprzecznie najbardziej dochodowym filmem wytwórni Columbia Pictures w 1995 roku.

Drugim filmem Bay’a była wysokobudżetowa produkcja "Twierdza" /The Rock", w której zagrali uhonorowany wcześniej Oscarem® Sean Connery, Nicolas Cage oraz czterokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Ed Harris. Ten widowiskowy film akcji stał się letnim przebojem ekranów w 1996 roku.

Bay wraz z towarzyszącym od początku jego projektom filmowym producentem Jerrym Bruckheimerem nakręcił w kolejnych latach "Armageddon", z doborową obsadą - Bruce Willis, Ben Affleck, Billy Bob Thornton, Liv Tyler i Will Patton. "Armageddon" z dnia na dzień zyskał sobie status globalnego sukcesu, przynosząc ponad 550 milionów dolarów wpływów ze sprzedaży biletów.

Kontynuując dobrą passę w 2001 roku Bay nakręcił epicki obraz historyczny "Perl Harbor" z Benem Affleckiem, Joshem Hartnettem, Kate Beckinsale, Jonem Voightem i Alekiem Baldwinem. Obraz zarobił na całym świecie ponad 450 milionów dolarów i jest do dziś jednym z najlepiej sprzedających się filmów na DVD.

W 2003 roku Bay ponownie spotkał się na planie filmowym ze Smithem, Lawrencem i Bruckheimerem kręcąc sequel "Bad Boys 2." Po nim powstał thriller "Wyspa" /The Island/ z Ewanem McGregorem i Scarlett Johansson.

Prezentowany Państwu film jest drugą już z kolei ekranizacją popularnej serii komiksów o transformersach. W 2007 roku zaprezentowano pierwszą część serii "Transformers", film który stał się ogromnym przebojem wśród widzów i jednocześnie najbardziej dochodową produkcją roku.

Bay nie ogranicza swojej działalności do reżyserowania filmów. Jest również producentem, a jego firma Bay Films realizuje jedne z najbardziej nowatorskich projektów w Hollywood. Bay jest także współwłaścicielem, razem z Bradem Fullerem i Andrew Formem, firmy Platinum Dunes, która w założeniu ma tworzyć niskobudżetowe filmy dla szerokiej rzeszy widzów. Pierwszym obrazem, jaki został nakręcony pod szyldem Platinum Dunes jest przeróbka kultowego horroru "The Texas Chainsaw Massacre", którego Bay jest producentem.

Bay jest absolwentem programu filmowego na Wesleyan University, ukończył również Pasadena Art. Center College of Design. Wkrótce po zakończeniu nauki został zatrudniony przez Propaganda Films, gdzie pod jego okiem powstały nagradzane teledyski dla Aerosmith, Tiny Turner, Meat Loaf i The Divinyls.

Z czasem Bay zajął się również pracą przy filmach reklamowych. Jego pierwsza reklamówka telewizyjna dla Amerykańskiego Czerwonego Krzyża została wyróżniona prestiżową nagrodą Clio. Następnie powstały bardzo charakterystyczne i zapadające w pamięć filmy reklamowe dla firm Nike, Budwiser, Levi’s, Bugle Boy, Coca Cola, Isuzu, Miller i Mercedes. Przed osiągnięciem wieku 26 lat Bay w dziedzinie reżyserii reklamowej zdobył praktycznie wszystkie liczące się wyróżnienia, łącznie ze Złotym i Srebrnym Lwem Canneńskim.

IAN BRYCE (Producent) był zaangażowany w realizację pierwszej części filmu o "Transformersach".

Bryce ma na swoim koncie wiele produkcji kina akcji, w tym takie tytuły jak: wyreżyserowany przez Sama Raimi przebój "Spider-Man", jeden z wcześniejszych filmów Bay’a "Wyspa" /The Island/, "Twister" i "Speed". W jego dorobku znalazły sie również produkcje: "Hancock", "Szeregowiec Ryan" /Saving Private Ryan/, "U progu sławy" /Almost Famous/, "Podróż przedślubna" /Forces of Nature/, "Powódź" /Hard Rain/ i "Rodzinka z Beverly" /The Beverly Hillbillies/.

STEVEN SPIELBERG (Producent wykonawczy) jest jednym z głównych partnerów wytwórni DreamWorks Studios. Wytwórnia ma na swoim koncie wiele dochodowych produkcji ostatnich lat, w tym nagradzane Oscarami® tytuły: "American Beauty", "Gladiator" i "Piękny umysł" /A Beautiful Mind/. Miała również swój udział we wprowadzeniu na ekrany przebojów filmowych "Transformers", "The Ring", "Raport mniejszości" /Minority Report/, "Złap mnie jeśli potrafisz" /Catch Me If You Can/ oraz "Poznaj moich rodziców" /Meet the Parents/.

Sam Spielberg jest trzykrotnym laureatem najbardziej prestiżowej nagrody świata filmu – Oscara®. Zaszczyt ten spotkał go dwa razy za sprawą produkcji "Lista Schindlera" /Schindler’s List/ - statuetki dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu roku, oraz raz dzięki obrazowi "Szeregowiec Ryan" /Saving Private Ryan/ - nagroda dla Najlepszego Reżysera. Spielberg nominowany był do Nagrody Akademii® również jako twórca takich tytułów jak: "E.T" /E.T. The Extra-Terrestrial/, "Poszukiwacze zaginionej arki" /Raiders of the Lost Ark/ oraz "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" /Close Encounters of the Third Kind/.

W swoim dorobku Spielberg ma również takie tytuły należące dziś do klasyki kina jak: "Kolor purpury" /The Color Purple/, "Imperium słońca" /Empire of the Sun/, "Szczęki" /Jaws/, "Amistad", "Terminal" z udziałem Toma Hanksa oraz "A.I. Sztuczna inteligencja" /A.I. Artificial Intelligence/, zrealizowanego na podstawie wizji wielkiego, zmarłego twórcy filmowego Stanley’a Kubricka.

Spielberg należy do grona najbardziej utytułowanych twórców filmowych. Ma w swoim dorobku najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej – Oscary®, Złote Globy, nagrody Gildii reżyserów. Jest aktywnym działaczem nie tylko na polu produkcji filmowych. Z zaangażowaniem poświęca swój czas i środki finansowe na wiele przedsięwzięć charytatywnych.

STEVE JABLONSKY (Muzyka) skomponował muzykę do pierwszej części "Transformersów". W swojej filmografii ma również takie tytuły jak: "Wyspa" /The Island/ Michela Bay’a, "Piątek trzynastego" /Friday the 13th/, "Autostopowicz" /The Hitcher/, "Teksańska masakra piłą mechaniczną" /The Texas Chainsaw Massacre/, "Amityville" /The Amityville Horror/ oraz przeboju stacji ABC "Gotowe na wszystko" /Desperate Housewives/.

Miał swój udział w ścieżka dźwiękowych do filmów "Bad Boys II", "Piraci z Karaibów: klątwa czarnej perły" /Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl/, "Łzy słońca" /Tears of the Sun/, "Pearl Harbor", "Hannibal" i "Kłamca" /Deceiver/.

SCOTT FARRAR (Nadzór nad efektami wizualnymi) dołączył do zespołu Industrial Light & Magic w 1981 roku i początkowo pracował jako operator kamery przy "Star Trek II". W 1987 roku już jako specjalista od efektów wizualnych pracował przy produkcji "Kto wrobił królika Rogera" /Who Framed Roger Rabbit/.

W 1985 roku Farrar otrzymał Oscara® za efekty wizualne do filmu "Kokon" /Cocoon/. Nominowany był do Nagrody Akademii® również za produkcje: "Kroniki z Narnii" /The Chronicles of Narnia/, "Ognisty podmuch" /Backdraft/ i " A.I.: Sztuczna inteligencja" /A.I.: Artificial Intelligence/.

W swoim dorobku ma również takie tytuły jak: "Raport mniejszości" /Minority Report/, "Transformers", "Pacyfikator" /The Pacifier/, "Piotruś Pan" /Peter Pan/, "Łzy słońca" /Tears of the Sun/, "Kosmiczni kowboje" /Space Cowboys/, "Udręczeni" /The Haunting/, "Dzień zagłady" /Deep Impact/ oraz "Star Trek VI", żeby wymienić zaledwie część z nich.

JOHN FRAZIER (Nadzór nad efektami specjalnymi) jest laureatem Nagrody Akademii® za pracę przy filmie "Spider-Man 2" (razem z zespołem John Dykstra, Scott Stokdyk i Anthony LaMolinara). Nominowany był do tej prestiżowej nagrody również za produkcje: "Spider-Man", "Pearl Harbor", "Gniew oceanu" /The Perfect Storm/, "Armageddon", "Twister", " Speed: niebezpieczna prędkość" /Speed/, "Transformers" oraz "Piraci z Karaibów: na krańcu świata" /Pirates of the Caribbean: At World’s End/.

W swojej filmografii ma także takie tytuły jak: "Wrota do piekieł" /Drag Me to Hell/, "Fired Up", "Boski chillout" /Pineapple Express/, "Hancock", "Królestwo" /The Kingdom/, "Déja Vu," "Wyspa" /The Island/, "Bad Boys II," "Łzy słońca" /Tears of the Sun/, "Szyfry wojny" /Windtalkers/, "Cast Away," "Kosmiczni kowboje" /Space Cowboys/, "Udręczeni" /The Haunting/, "Powódź" /Hard Rain/ oraz "Epidemia" /Outbreak/.

SHIA LABEOUF (Sam Witwicky) to jeden z najbardziej wziętych aktorów hollywoodzkich młodego pokolenia. Jego naturalny talent i niespożyta energia szybko zyskały mu miano obiecującego talentu.

Rok 2008 był dla młodego aktora wyjątkowo pracowity. Najpierw u boku Harrisona Forda zagrał w długo oczekiwanej czwartej części "Indiany Jonesa", wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga "Królestwie kryształowej czaszki" /Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull/. Później z reżyserem D.J. Caruso nakręcił thriller "Eagle Eye" oraz część romantycznej antologii "New York, I Love You" w wydaniu Anthony’ego Minghelli. Nie dziwi więc, że jako wschodząca gwiazda uhonorowany został nagrodą BAFTA oraz zdobył kilka innych prestiżowych wyróżnień.

Niewiele gorszy od poprzedniego był rok 2007. To właśnie wtedy LaBeouf dał się poznać jako kasowa gwiazda, grając najpierw we thrillerze "Niepokój" /Disturbia/, a następnie po raz pierwszy jako Sam Witwicky w superprzeboju "Transformers". Głos aktora można było usłyszeć również w oryginalnej wersji animowanej produkcji "Na fail" /Surf’s Up/.

W dotychczasowym dorobku aktora znalazły się również takie tytuły jak: "Najwspanialsza gra w dziejach" /The Greatest Game Ever Played/, "Wszyscy twoi święci" /A Guide to Recognizing Your Saints/, "Bobby", "Constantine", z udziałem Keanu Reevesa; "Ja, robot" /I, Robot/ z Willem Smithem; produkcja HBO "Project Greenlight" "The Battle of Shaker Heights" a także wielki przebój kina akcji "Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość" /Charlie’s Angels®: Full Throttle/. LaBeouf debiutował na wielkim ekranie w 2003 roku grając u boku Sigourney Weaver i Jona Voighta w obrazie "Kto pod kim dołki kopie..." /Holes/.

MEGAN FOX (Mikaela Banes) należy do grona pięknych, młodych i utalentowanych aktorek Hollywood. Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę widzów grając w poprzedniej części "Transformersów".

We wrześniu tego roku wejdzie na ekrany kin thriller "Jennifer’s Body" z aktorką w roli tytułowej. Filmografia Fox to również takie produkcje jak: komedia "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi", "Jonah Hex", "Fathom", debiut fabularny "Wakacje w słońcu" /Holiday in the Sun/, komedia "Wyznania małoletniej gwiazdy" /Confessions of a Teenage Drama Queen/ oraz telewizyjna komedia "Hope and Faith."

Urodzona w Memphis Fox rozpoczynała swoją karierę jako tancerka. W wieku piętnastu lat przeprowadziła się z rodziną do Los Angeles i zaczęła pracę w filmie i telewizji. Obecnie nadal mieszka w L.A.

JOHN TURTURRO (Simmons) ukończył szkołę aktorską na Uniwersytecie Yale. Debiutował na deskach scenicznych rolą Johna Patricka Shanley’a w produkcji "Danny and the Deep Blue Sea", za którą otrzymał Nagrodę Obie i Theatre World. Od czasu studiów stale związany jest ze scena dramatyczną. W zeszłym roku zagrał m.in. w sztuce "Endgame".

Turturro ma w swoim dorobku ponad 60 produkcji filmowych, w tym: "Kolor pieniędzy" /The Color of Money/ Martina Scorcese, "Rób co należy" /Do the Right Thing/ i "Malaria" /Jungle Fever/ Spike’a Lee, wyreżyserowany przez Roberta Redforda "Quiz Show", "Bez leku" /Fearless/, filmy braci Coen - "Ścieżka strachu" /Miller’s Crossing/, "Big Lebowski" i "Bracie, gdzie jesteś" /O Brother, Where Art Thou?/. Za tytułową rolę w jeszcze jednym filmie braci Coen - "Barton Fink" Turturro otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na Festiwalu Filmowym w Cannes.

W 2007 Turturro zagrał w pierwszej części przeboju "Transformers". Nakręcił również "Romanse i papierosy" /Romance & Cigarettes/, komedię "Nie zadzieraj z fryzjerem" /You Don’t Mess with the Zohan/, napisaną wspólnie z Adamem Sandlerem, "Co jest grane?" /What Just Happened/ Barry’ego Levinsona z Robertem De Niro, Brucem Willisem i Stanley’em Tucci oraz "Margot jedzie na ślub" /Margot at the Wedding/ z Nicole Kidman, Jackiem Blackiem i Jennifer Jason Leigh.

Turturro można będzie niedługo zobaczyć w nakręconym przez Andreia Konczałowskiego obrazie fantasy "Nutcracker: The Untold Story" oraz wyreżyserowanym przez Tony’ego Scotta remaku "Metra strachu" /The Taking of Pelham 1 2 3/ z Denzelem Washingtonem, Johnem Travoltą i Jamesem Gandolfinim.

Za swój debiut reżyserski "Mac" Turturro otrzymał nagrodę Camera d’Or na Festiwalu Filmowym w Cannes.