FILM

Star Trek (2009)

Inne tytuły: Star Trek XI, Star Trek Zero

Pressbook

Wraz ze “Star Trekiem” rozpoczyna się największa przygoda wszechczasów, niewiarygodna historia dziewiczego rejsu młodej załogi na pokładzie najbardziej zaawansowanego statku kosmicznego jaki kiedykolwiek stworzono - U.S.S. Enterprise. W obliczu ogromnego wyzwania, pełnego z jednej strony optymizmu i zabawnych sytuacji, a z drugiej kosmicznych pułapek, zagrożeń i wielu niewiadomych, nowi rekruci muszą znaleźć sposób żeby powstrzymać siły zła, które napędzane żądzą zemsty zagrażają całemu rodzajowi ludzkiemu.

Los galaktyki leży w rękach dwóch zagorzałych rywali, którzy przyszli na świat w całkowicie różnych, oddalonych od siebie światach. Jeden z nich to James Tiberius Kirk (Chris Pine), mający na bakier z prawem, szukający mocnych wrażeń prosty chłopak z Iowa, obdarzony jednak wrodzonymi cechami przywódczymi i szukający w życiu jakiegoś istotnego celu. Drugi to Spock (Zachary Quinto), wychowany na planecie Vulcan, nie do końca akceptowany w swoim środowisku, z uwagi na pół-ziemskie pochodzenie, co sprawia, że jest podatny na nieznane mieszkańcom jego planety zmienne emocje. Spock to również pomysłowy, zdolny i nieustępliwy w dążeniu do celu student, który jako pierwszy ze swojego otoczenia został przyjęty do Akademii Starfleet.

Kirk i Spock są jak ogień i woda. Jednak w swoich poszukiwaniach własnej tożsamości i wyższego celu życiowego wkrótce stają ramię w ramię i mają okazję sprawdzić się obaj jako szkolący się do niebezpiecznego rejsu kadeci. Reprezentując dwa kompletnie odmienne style – jeden napędzany trudnymi do poskromienia emocjami, drugi kierujący się żelazną logiką, wkrótce stają się buntowniczymi, kłótliwymi przeciwnikami. Sprawiają wrażenie, jakby na żadnym z nich nie robiły jakiegokolwiek wrażenia osiągnięcia drugiego. Obaj są maksymalnie skoncentrowani na swoim nadrzędnym celu – znaleźć się w grupie nielicznych wybrańców, którzy wyruszą w misję na pokładzie U.S.S. Enterprise.

Na czele załogi statku kosmicznego stoi Kaptain Christopher Pike (Bruce Greenwood). Jego podwładni to Oficer Medyczny statku Leonard “Bones” McCoy (Karl Urban); Naczelny Inżynier, Montgomery “Scotty” Scott (Simon Pegg); Oficer Łączności Uhura (Zoë Saldana); doświadczony Sternik Sulu (John Cho) oraz 17- letni, młody geniusz Chekov (Anton Yelchin). Wszyscy oni na pokładzie U.S.S. Enterprise przejdą chrzest bojowy, który pokaże ich lojalność, odwagę i poczucie humoru. To doświadczenie zwiąże już ich na zawsze.

W takiej scenerii, Kirk i Spock staną twarzą w twarz ze swoim przeznaczeniem: potrzebą stworzenia z pozoru mało prawdopodobnego, ale jednak niezwykle trwałego partnerstwa. Dzięki temu będą w stanie stanąć na czele swojej załogi i z odwagą podążać w kierunku, w jakim jeszcze nikt wcześniej nie podróżował.

Paramount Pictures we współpracy ze Spyglass Entertainment i Bad Robot mają przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję “Star Trek”. W filmie wystąpili John Cho, Ben Cross, Bruce Greenwood, Simon Pegg, Chris Pine, Zachary Quinto, Winona Ryder, Zoë Saldana, Karl Urban, Anton Yelchin, Eric Bana i Leonard Nimoy. Film wyreżyserował J.J. Abrams (“Mission: Impossible III,” “Zagubieni” /Lost/, “Agentka o stu twarzach” /Alias/) na podstawie scenariusza Roberto Orci & Alexa Kurtzmana (“MI: III,” “Transformers”). Podstawą scenariusza był “Star Trek” stworzony przez Gene Roddenberry’ego. Producentami filmu są J.J. Abrams i Damon Lindelof. W roli producentów wykonawczych wystąpili: Bryan Burk, Jeffrey Chernov, Roberto Orci i Alex Kurtzman. W ekipie twórców filmu znaleźli się również: autor zdjęć Dan Mindel, ASC, scenograf Scott Chambliss, montażyści Maryann Brandon, A.C.E. i Mary Jo Markey, A.C.E. oraz projektant kostiumów Michael Kaplan. Efekty wizualne i animacje są dziełem Industrial Light & Magic. Muzykę do filmu skomponował Michael Giacchino.

W swojej ponad 40-letniej historii, znanej kilku pokoleniom widzów, “Star Trek” zapracował sobie na miano ikony współczesnej pop kultury jako opowieść o odwadze, marzeniach i pragnieniu ludzi dotarcia do gwiazd. Wraz z wejściem na ekrany telewizorów w latach 1960-tych oryginalnego serialu “Space, the Final Frontier,” pojawił się nowy gatunek filmu opowiadający o międzyplanetarnych podróżach, przepełnionych duchem wyprawy w nieznane, odkrywaniem nowych nie poznanych jeszcze obszarów i pragnieniem stworzenia przyszłości pełnej nowych możliwości. Wyprawy statku kosmicznego Starship Enterprise, grały na uczuciach wszystkich niemal widzów tęsknie spoglądających w niebo i marzących o realizacji śmiałych pomysłów związanych z nowymi możliwościami technologicznymi i postępem kulturowym.

Oryginalny serial telewizyjny nie od razu stał się wielkim przebojem. Jednak z czasem zyskał sobie rzesze wiernych fanów, którzy z zapartym tchem śledzili zabawne, charyzmatyczne osobowości głównych bohaterów i ich pięcioletnią misję, podczas której poznawali nowe kosmiczne światy i kultury. Jak jednak doszło do tej misji? Co sprawiło, że grupa tak odmiennych od siebie, odważnych, błyskotliwych i ambitnych młodych ludzi ramię w ramię zaczęła odkrywać nowe granice? W jaki sposób udało im się osiągnąć wzajemne zrozumienie i poczucie wspólnego celu, które było siłą napędową i inspiracją do dokonywania nowych odkryć i przeżywania nowych przygód przez wiele lat?

Dla reżysera/producenta J.J. Abramsa, odpowiedzią na te pytania było cofnięcie się w czasie do momentu sięgającego jeszcze dalej w przeszłość, zanim doszła do skutku przedstawiona w serialu telewizyjnym i dziesięciu filmach fabularnych pierwsza misja U.S.S Enterprise. Wizja Abramsa polegała na sięgnięciu do samego początku, przedstawieniu wydarzeń od momentu, kiedy James T. Kirk i Vulcan Spock starają się dostać do Akademii Starfleet i wyruszają w swoją pierwszą wielką, wspólną misję.

Abrams podszedł do projektu wyrażając wielki szacunek w stosunku do twórcy serialu Gene Roddenberry’ego i do wszystkiego, co “Star Trek” osiągnął jako siła napędowa wielu współczesnych mitów i zjawisk kultury. Jednak jako twórca niezależny, chciał również spojrzeć na tę historię z punktu, do którego nikt wcześniej nie sięgał – tworząc najbardziej zaawansowane technologicznie kino akcji opowiadające historię dwóch młodych adeptów wypraw kosmicznych.

Jak mówi Abrams: “Ja sam byłem fanem oryginalnego serialu, chociaż nie takim jak niektórzy ‘Trekerzy’. Zawsze też towarzyszyło mi przeświadczenie, że jeśli chodzi o ‘Star Treka’ to jest coś, co nie zostało w nim do końca powiedziane. Nakręcono dziesięć filmów fabularnych, jednak nasz jest pierwszym, który pokazuje historię stworzoną oryginalnie przez Gene’a Roddenberry’ego w 1966 roku. Tym samym wracamy do korzeni i sytuacji poprzedzających historyczny lot U.S.S. Enterprise z XXIII wieku”.

Dzięki nowym możliwościom technicznym i zaangażowaniu wielu cenionych w branży specjalistów powstał obraz, który z pewnością będzie nie tylko trzymał widzów w napięciu ale również zachwyci efektami specjalnymi i najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Przyszłość właśnie się zaczyna...

CHRIS PINE (Kirk) należy dziś do grona najbardziej wziętych aktorów Hollywood młodego pokolenia. Jego kolejnym projektem będzie pandemiczny obraz “Carriers” w reżyserii Alexa Pastora. Ostatnio aktor wystąpił w produkcji “Bottle Shock” na podstawie scenariusza i wyreżyserowanej przez Randalla Millera oraz “Small Town Saturday Night” Ryana Craiga.

Wcześniej Pine zagrał w obrazie Joe Carnahana “As w rękawie” /Smokin’ Aces/, “Blind Guy Driving” i komedii romantycznej “Całe szczęście” /Just My Luck/ z Lindsay Lohan.

Pine jest absolwentem Uniwersytetu stanu Kalifornia w Berkeley na wydziale literatury angielskiej. Sztuki aktorskiej uczył się w American Conservatory Theater i na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. Jako aktor dramatyczny wystąpił w sztukach: “Our Town,” “American Buffalo,” “No Exit,” “Czekając na Godota” i “Orestesie.”

ZACHARY QUINTO (Spock) gra obecnie w trzeciej serii niezwykle popularnego, nominowanego do nagród Emmy i Złotego Globu serialu “Herosi” /Heroes/.

Urodzony w Pittsburghu Quinto, rozpoczynał karierę aktorską już w wieku 11 lat, występując od tamtego czasu na deskach teatralnych między innymi w takich produkcjach jak: “Side Man,” “Gross Indecency”, “Oliver!” “The Intelligent Design of Jenny Chow”, “Endgame”, “Wiele hałasu o nic”, i “Lonely Impulse of Delight”.

W szkole średniej Quinto zdał sobie sprawę, że aktorstwo to dla niego coś więcej niż tylko hobby. Podjął zatem naukę w szkole aktorskiej Carnegie Mellon University School of Drama. Quinto zdobył w tym czasie prestiżową nagrodę im. Gene Kelly za swoja rolę w produkcji “The Pirates of Penzance.”

Od 2000 roku aktor występuje też na ekranie telewizyjnym. Jego pierwszą produkcją było „Na granicy światów” /The Others/, po nich przyszły role w “Kryminalne zagadki Las Vegas” /CSI/, “Dotyk anioła” /Touched by an Angel/, “Czarodziejki” /Charmed/, “Sześć stop pod ziemią” /Six Feet Under/, “Crossing Jordan” i “Obława” /Dragnet/ Ostatnio Quinto można oglądać w serialu “24” oraz sitcomie Tori Spelling “So NoTORIous.” Na dużym ekranie aktor wystąpił w filmach “Down with Love” i “Psychic Murders.”

WINONA RYDER (Amanda Grayson), która ma na swoim koncie dwie nominacje do Oscara® i statuetkę Zlotego Globu, należy dziś do grona najbardziej wziętych aktorek Hollywood, cenionych nie tylko za swój talent ale i urodę.

Swoją pierwszą nominację do Oscara® oraz Nagrodę Złotego Globu otrzymała za kreację w obrazie Martina Scorsese “Wiek niewinności” /The Age of Innocence/. Kolejną przyniosła jej rola w filmie Gilliana Armstronga “Małe kobietki” /Little Women/. Ryder ma na swoim koncie również takie głośne produkcje jak: “Syreny” /Mermaids/ (nominacja dla aktorki do Zlotego Globu), “Przerwana lekcja muzyki” /Girl, Interrupted/, “Obcy-Przebudzenie” /Alien: Resurrection/, “Celebrity” Woody’ego Allena, “Dom dusz” /The House of the Spirits/, “Drakula” /Bram Stoker’s Dracula/ w reżyserii Francisa Forda Coppoli, “Noc na ziemi” /Night on Earth/ Jima Jarmuscha, “Edward Nożycoręki” /Edward Scissorhands/ Tima Burtona, “Sok z żuka” /Beetlejuice/, “Śmiertelne zauroczenie” /Heathers/, “Orbitowanie bez cukru” /Reality Bites/ Bena Stillera, “Miłość w Nowym Jorku” /Autumn in New York/, “Skrawki życia” /How to Make an American Quilt/, „Przez ciemne zwierciadło” /A Scanner Darkly/ oraz wiele innych.

LEONARD NIMOY (Spock Prime) urodził się 26 Marca 1931 roku. Swoją młodość spędził w okolicach Bostonu, gdzie zaczął występować na scenie już w wieku ośmiu lat, grając w różnych produkcjach amatorskich. W 1949 roku wyruszył do Hollywood, gdzie podjął naukę warsztatu aktorskiego, chwytając się w tym samym czasie zarobkowo różnych prac.

Na początku lat 1950-tych Nimoy trafił w końcu na ekrany telewizorów, występując między innymi w takich produkcjach jak: “Wagon Train,” “The Man from U.N.C.L.E.,” “Rawhide,” “Perry Mason” i “Combat”.

Światową sławę przyniosła jednak aktorowi rola w oryginalnym serialu telewizyjnym “Star Trek”. Grana przez aktora postać, Mr Spock, z czasem stała się ikoną pop kultury i trafiła również na duży ekran, sam Nimoy zaś stał się twarzą „Star Treka”.

Przygoda Nimoy’a ze “Star Trekiem” wykroczyła poza samą rolę. Aktor był także reżyserem dwóch wielkoekranowych części serii - “ Star Trek III: w poszukiwaniu Spocka” /Star Trek III: The Search for Spock/ i “Star Trek IV: powrót do domu” /Star Trek IV: The Voyage Home/. Przy „Star Treku IV” był odpowiedzialny także za scenariusz, zaś przy “Star Treku VI” pełnił rolę producenta wykonawczego. Jak twierdzi Gene Roddenberry, twórca “Star Treka”, Nimoy z czasem stał się “sumieniem Star Treka” i jego nieodłączną częścią.

Filmowa działalność Nimoy’a nie ogranicza się jedynie do “Star Treka”. Jest on również reżyserem takich obrazów jak: “Dobra matka” /The Good Mother/ z Diane Keaton i Liamem Neesonem, przeboju “Trzech mężczyzn i dziecko” /Three Men and a Baby/, “Miłośc to nie żart” /Funny About Love/ i “Święty związek” /Holy Matrimony/.

W swojej karierze występował także w wielu produkcjach dramatycznych, telewizyjnych, wydał tomik poezji i napisał autobiografię zatytułowaną I am not Spock.

J.J. ABRAMS (Reżyser/Producent) urodził się w Nowym Yorku, a wychowywał w Los Angeles. Uczęszczał do szkoły Sarah Lawrence College gdzie pod koniec nauki opracował wspólnie z kolegami projekt filmowy. Prawa do jego realizacji zakupiła z czasem wytwórnia Touchstone Pictures i tym samym szkolny projekt stał się podstawą do realizacji pierwszej produkcji filmowej Abramsa “Dbać o interes” /Taking Care of Business/, z udziałem Charlesa Grodina i Jima Belushi. Kolejnymi projektami w karierze reżysera były filmy “Odnaleźć siebie” /Regarding Henry/ z udziałem Harrisona Forda i “Wiecznie młody” /Forever Young/ z Melem Gibsonem. Później Abrams podjął współpracę z producentem Jerrym Bruckheimerem i reżyserem Michaelem Bay’em przy przebojowej produkcji z 1998 roku “Armageddon”. W 2001 roku Abrams został współautorem scenariusza i producentem obrazu “Prześladowca” /Joy Ride/. Przełomowym rokiem w jego karierze był 2006, kiedy to Abrams debiutował jako reżyser “Mission: Impossible III”, z udziałem Toma Cruise’a.

Od długiego czasu Abrams związany jest również z małym ekranem. W 1998 roku zaczęto wyświetlać w telewizji serial “Felicity”, pokazywany przez cztery kolejne sezony, którego Abrams był współtwórcą (z Mattem Reevesem) i producentem wykonawczym. Pod szyldem swojej firmy producenckiej Bad Robot, Abrams stworzył i wyprodukował serial “Agentka o stu twarzach” /Alias/, jak również jest współtwórcą (z Damonem Lindelofem) i producentem wykonawczym serialu “Zagubieni” /Lost/. W 2005 roku otrzymał dwie statuetki Emmy za reżyserię pilotowego odcinka “Zagubionych” oraz za sam serial. Cieszący się ogromną popularnością serial „Zagubieni” przyniósł Abramsowi również statuetkę Złotego Globu.

ROBERTO ORCI & ALEX KURTZMAN (Autorzy Scenariusza/Producenci wykonawczy) są wieloletnimi współpracownikami, którzy dzielą się ze sobą swoją kreatywną energią i pomysłami twórczymi. Pierwszą realizacją ich wspólnych, młodzieńczych wizji (rozpoczęli współpracę będąc jeszcze w szkole średniej) był zeszłoroczny przebój “Transformers,” wielkoekranowa adaptacja niezwykle popularnego serialu animowanego, która zarobiła łącznie 700 milionów dolarów na całym świecie. Tandem stworzył niedawno sequel filmu - “Transformers: Revenge of the Fallen,” który ma wejść na ekrany kin w czerwcu tego roku.

Kurtzman i Orci mając zaledwie po 23 lata zaczęli pisać scenariusze do popularnych seriali telewizyjnych “Hercules” i “Wojownicza księżniczka Xena”/Xena: Warrior Princess/.

W 2003 do Kurtzmana i Orciego zgłosił się J.J. Abrams z propozycją współpracy przy niezwykle popularnym serialu szpiegowskim “Agentka o stu twarzch” /Alias/, co zaowocowało powierzeniem im roli producentów wykonawczych serialu. Z Abramsem mieli również okazję współpracować w 2006 roku przy tworzeniu scenariusza do filmu “Mission: Impossible III”. Wcześniej pracowali z reżyserem Michaelem Bay’em przy jego debiucie fabularnym – „Wyspa” /The Island/ oraz przy tworzeniu scenariusza do obrazu „Legenda Zorro” /The Legend of Zorro/.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC