FILM

Underworld: Bunt Lykanów (2009)

Underworld: Rise of the Lycans
Inne tytuły: Underworld 3: Bunt Lykanów, Underworld 3: Rise of the Lycans

Pressbook

Akcja Underworld: Bunt Lykanów trzeciej części epickiej sagi Underworld cofa się w czasie, aby pokazać korzenie odwiecznego konfliktu, jaki wybuchł między arystokratycznymi Wampirami znanymi jako Handlarze Śmiercią, a brutalnymi Lykanami wywodzącymi się z linii wilkołaków.

Screen Gems i Lakeshore Entertainment przedstawiają Underworld: Bunt Lykanów, produkcję Lakeshore Entertainment we współpracy z Sketch Films. Michael Sheen (Królowa), Bill Nighy (Piraci z Karaibów), Kevin Grevioux i Steven Mackintosh powracają w rolach władców Wampirów i buntowników Lykanów, a Rhona Mitra (Doomsday) dołącza do obsady jako wojowniczka Wampirzyca, Sonja. Patrick Tatopoulos (twórca fantastycznych stworów we wszystkich trzech częściach Underworld) debiutuje jako reżyser filmu opartego o scenariusz Danny’ego McBride (Underworld i Underworld: Evolution), Dirka Blackmana i Howarda McCaina (Outlander) oraz postaci stworzone przez Kevina Greviouxa, Lena Wisemana i Danny’ego McBride. Producenci - Tom Rosenberg (Za wszelką cenę), Gary Lucchesi (Egzorcyzmy Emily Rose), Len Wiseman (Underworld i Underworld: Evolution), Richard Wright (Underworld). Producenci wykonawczy - Skip Williamson, Henry Winterstern, James McQuaide, Eric Reid i Beth DePatie. Zdjęcia - Ross Emery, ACS (The Cave), scenografia - Dan Hennah, montaż - Peter Amundson (Hellboy), kostiumy - Jane Holland (30 Days of Night), projekty kreatur - Patrick Tatopoulos (Underworld i Underworld: Evolution), muzyka - Paul Haslinger (Crank, Prom Night).

Ponad tysiąc lat przed wydarzeniami, jakie miały miejsce w pierwszej części sagi Underworld, powstały dwie rasy nadnaturalnych istot – potomków synów nieśmiertelnego Alexandra Corvinusa. Wampiry wywodzące się z linii Markusa, stały się eleganckimi żywiącymi się krwią arystokratami. Wilkołaki, z linii Williama – to dzikie bestie, w których nie pozostał nawet ślad ludzkich cech, a zastąpiło go bezustanne pragnienie przemocy. Wampiry opanowały dzikie przestrzenie - na których znajdują się obecnie zachodnie Węgry – swoją niezwykłą inteligencją, siłą i zdolnościami politycznymi. Ale nawet wtedy obawiały się wilkołaków, które, chociaż niezdolne do organizowania się i wyższych form myślenia, obdarzone zostały olbrzymią, brutalną siłą.

Właśnie w tamtych czasach, genetyczny przypadek zakłócił równowagę sił: samica wilkołaka uwięziona przez Wampiry urodziła, wydawałoby się, ludzkie dziecko. Był to Lucian (Michael Sheen) – pierwszy Lykan, urodzony w niewoli w domu Viktora (Bill Nighy), obdarzonego olbrzymią władzą przywódcy Wampirów. Inaczej niż „wywodzące się z linii Williama wilkołaki, ten Lykan miał moc przyjmowania postaci człowieka lub bestii. Linia krwi Luciana została wykorzystana przez Viktora do stworzenia zupełnie nowej rasy niewolników, którzy mieli służyć Wampirom jako robotnicy i strażnicy podczas długich godzin dziennych, zabezpieczeni przed przeistoczeniem się w bestie srebrnymi okowami zapiętymi na szyjach.

Viktor sprawuje władzę nad niewolnikami i dworem żelazną ręką. Kocha tylko dwie rzeczy: władzę i piękną córkę Sonję (Rhona Mitra), która każdej nocy wyjeżdża z Handlarzami Śmierci, elitarnym oddziałem Wampirów, aby bronić posiadłości Viktora przed plądrującymi ją wilkołakami. W tajemnicy przed ojcem Sonja zakochuje się w Lucianie pracującym jako kowal i wytwórca broni w zamku Wampirów. Ich romans musi pozostać w ukryciu – jego ujawnienie grozi śmiercią obojga kochanków.

Kiedy Lucian odkrywa sposób na pozbycie się kajdan i odzyskanie wolności, Viktor decyduje się pozbyć się go jak nieposłusznego zwierzęcia. Z pomocą Sonji, Lucianowi udaje się wraz z innymi Lykanami wydostać z lochów Wampirów. Nie chcąc jednak opuścić ukochanej, młody człowiek zbiera armię składającą się ze zbiegłych Lykanów, niewolników i wilkołaków i wraca, aby zmierzyć się z Wampirami i uwolnić Sonję. Atak na zamek doprowadza do wybuchu wojny między rasami, która potrwa wieki.

Niezwykłe sceny bitew, imponujące wyczyny kaskaderskie i najnowsze efekty specjalne, wszystko to sprawia, że Underworld: Bunt Lykanów to niezwykła, zapierająca dech w piersiach epicka przygoda.

Kiedy w 2003 roku zadebiutował na ekranach kin film Underworld, sposób w jaki opowiadał on o trwającej od wieków wojnie między dwiema nieśmiertelnymi rasami, poruszył widzów na całym świecie. Bezlitosne Wampiry i brutalne wilkołaki powróciły na ekrany w sequelu Underworld: Evolution, a widzowie chłonęli elegancką estetykę wizualną filmu, niesamowite postaci i fascynującą akcję.

Teraz Underworld: Bunt Lykanów zabiera fanów o tysiąc lat w przeszłość do początku epickiego konfliktu. Stworzony przez długoletnich przyjaciół - Lena Wisemana i Kevina Grevioux, film ujawnia tajemnice odwiecznej wojny. Wiseman, który wyreżyserował dwa pierwsze fimy, w tej części przyjął na siebie obowiązki producenta, podczas gdy Grevioux po raz trzeci powraca w roli egzekutora prawa Lykanów, Raze’a.

Jeszcze przed realizacją pierwszego filmu, para stworzyła złożoną mitologię losów antybohaterów – Wampirów i wilkołaków. „Od samego początku, naszym zamiarem było zrealizowanie trylogii,” mówi Wiseman, obecnie wzięty reżyser m.in. takich filmów jak Live Free or Die Hard. „Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się rozpocząć opowiadanie tej historii od środka. Teraz jesteśmy zachwyceni możliwością zrealizowania prequela, o którym rozmawialiśmy już jakiś czas temu.”

„Ważne w sadze Underworld jest to, że wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich ośmiuset lat, determinują to, co dzieje się obecnie,” mówi producent Richard Wright. „W dwóch pierwszych częściach istnieją bowiem całe sekwencje, które odnoszą się do opowieści z przeszłości.”

Grevioux napisał oryginalny scenariusz wspólnie z Danny’m McBride. „Len chciał zrealizować film o wilkołakach i zgłosił się do mnie po pomysł,” mówi. „Zaczynając szkicować pierwszych bohaterów i ogólną strukturę filmu, zadaliśmy sobie pytanie: ‘A gdybyśmy tak nakręcili coś na kształt surrealistycznej historii Romea i Julii, z wilkołakami po jednej i Wampirami po drugiej stronie?’ Zdecydowaliśmy się także zmienić sposób, w jaki wilkołaki i Wampiry było tradycyjnie postrzegane i oprzeć się raczej na naukowych przesłankach ich istnienia, a nie na tradycyjnym mistycyzmie.”

Underworld: Bunt Lykanów porusza się tropem trwającej od wieków rywalizacji między Lykanami i Wampirami. Lucian (Michael Sheen) jest pierwszym Lykanem, istotą będącą w stanie przemieniać się z wilkołaka w człowieka. Sonja (Rhona Mitra) jest Handlarzem Śmierci i córką Viktora (Bill Nighy), potężnego władcy Wampirów. „To właśnie ich związek doprowadza bezpośrednio do buntu Lykanów przeciwko Wampirom,” wyjaśnia Grevioux. „Wszystko obraca się wokół faktu, iż Sonja i Lucian zakochali się w sobie mimo tego, że Sonja jest córką Viktora, odwiecznego wroga wilkołaków. Właśnie to sprawia, że ta historia różni się całkowicie od dwóch pozostałych.”

Po raz pierwszy w historii realizacji sagi Underworld, Wiseman oddał reżyserię komuś innemu. Patrick Tatopoulos, twórca fantastycznych i przerażających istot z pierwszego filmu, a także scenograf drugiego, został wybrany jako jego następca na krześle reżyserskim. Chociaż twierdzi, że był szczęśliwy mogąc przekazać pałeczkę komuś kto od początku był integralną częścią sagi, Wiseman przyznaje, że trochę dziwne wrażenie zrobiło na nim oglądanie innej osoby na krześle reżysera. „Przyglądam się teraz realizacji z innej strony, ale ponieważ stworzyliśmy z Patrickiem mocną wieź, łatwo nam się ze sobą współpracuje.”

Tatopoulos dostrzega oczywistą logikę w fakcie, iż realizuje swój reżyserski debiut właśnie filmem Underworld: Bunt Lykanów. To pierwszy z filmów, opowiedziany głównie z perspektywy Luciana. „Stworzyłem wilkołaka na potrzeby obu pierwszych filmów,” mówi reżyser. „Dlatego uważam, że historia opowiedziana przez tego właśnie bohatera jest dla mnie wręcz idealna. Wcześniej widzieliśmy na ekranie wilkołaki, ale ich obecność nigdy nie była tak wszechogarniająca. W tym przypadku, mamy na ekranie wojnę, w której biorą udział całe hordy tych stworzeń.”

Bill Nighy, grający postać Wampira Viktora, uznaje wiarę filmowców w stworzenie Underworld: Bunt Lykanów, który nie będzie po prostu kolejnym filmem akcji o Wampirach. „Len Wiseman, Danny McBride i Richard Wright to więcej niż entuzjaści,” mówi. „To wyznawcy, którzy nie puszczają oczka do widzów. Uwielbiają mitologię wampiryczną i znają prawa w niej obowiązujące,” dodaje aktor. „Zresztą bardzo podoba mi się oglądanie Wampira, który w wyrafinowany sposób, małymi łyczkami popija krew. Równania moralne są tutaj traktowane z takim samym szacunkiem, jak miałoby to miejsce w przypadku każdej innej historii.”

MICHAEL SHEEN (Lucian) - Frost/Nixon, Music Within, Blood Diamond, Królowa (The Queen) – nominacja do BAFTA, Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven), Laws of Attraction, Bright Young Things, Underworld, Underworld: Evolution, The Four Feathers, Wilde, teatr - When She Danced, Amadeus, Look Back in Anger, Caligula – nominacja do nagrody Oliviera, Romeo and Juliet, Peer Gynt.

BILL NIGHY (Viktor) - The Little Drummer Girl, Wierny ogrodnik (The Constant Gardener), Still Crazy, To właśnie miłość (Love, Actually) – BAFTA, Underworld, Underworld: Evolution, Wysyp żywych trupów (Shaun of the Dead), Enduring Love, Lawless Heart, I Capture The Castle, Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest), Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (Pirates of the Caribbean: At World's End), Hot Fuzz, Valkyrie, telewizja - The Men's Room (BBC), State of Play – BAFTA, The Lost Prince, Gideon's Daughter, The Girl in the Cafe – Złoty Glob.

RHONA MITRA (Sonja) - The Number 23, Snajper (Shooter), Doomsday, Życie za życie (The Life of David Gale), Highwaymen, Sweet Home Alabama, Człowiek widmo (Hollow Man), Get Carter, telewizja - The Practice, Boston Legal.

Debiutujący jako reżyser PATRICK TATOPOULOS (reżyseria / projekty stworów) znany był wcześniej ze swojej pracy scenograficznej – Jestem legendą (I Am Legend), Live Free or Die Hard, Underworld, Underworld: Evolution, Silent Hill, Ja, robot (I, Robot), Resident Evil: Extinction, Pitch Black, Dzień niepodległości (Independence Day), Dark City, Gwiezdne wrota (Stargate), Godzilla, 10,000 B.C., Van Helsing, Kroniki Riddicka (The Chronicles of Riddick), Aliens vs. Predator, Bram Stoker's Dracula, Aquaman, Gallow Walker, The Dead Girl, The Messengers, The Cave, Trick R Treat, The Ruins, The Evil Entities, Solomon Kane, Onimusha.

ROSS EMERY, ACS (zdjęcia) - Matrix – autor zdjęć drugiej ekipy, Valkyrie, The Cave.

PAUL HASLINGER (muzyka) - Blow, Negocjator (The Negotiator), The Siege, Pitch Black, Tomb Raider, Cheaters, Crazy/Beautiful, Blue Crush, Into The Blue, thriller Raport mniejszości (Minority Report), Underworld, Turistas, The Fifth Commandment.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC