FILM

Madagaskar 2 (2008)

Madagascar: Escape 2 Africa
Inne tytuły: Madagascar 2

Pressbook

W długo oczekiwanym sequelu "Madagaskaru"— kontynuacji znakomitego przeboju kina familijnego z 2005 roku — Lew Alex (Ben Stiller), Zebra Marty (Chris Rock), Żyrafa Melman (David Schwimmer), Hipopotamica Gloria (Jada Pinkett Smith), Król Julian (Sacha Baron Cohen), Maurice (Cedric The Entertainer), Pingwiny (Tom McGrath, Christopher Knights, Chris Miller) i Szympansy (Conrad Vernon) wyrzucone na odległy brzeg Madagaskaru snują nowy szalony plan. W obliczu niesprzyjających okoliczności losu, mieszkańcy Manhattanu uknuli plan tak szalony, że może okazać się całkiem skuteczny. Z wojskową precyzją Pingwiny dokonały naprawy starego rozbitego samolotu – tak przynajmniej może się wydawać na pierwszy rzut oka. Niedługo po starcie linii lotniczych Pingwin, z dość zaskakującą załogą na pokładzie, samolot zdołał się utrzymać w powietrzu na tyle długo, żeby przenieść naszych bohaterów do najdzikszego miejsca na ziemi – bezkresnych równin Afryki. W tym właśnie nieplanowanym ‘docelowym porcie lotniczym’ członkowie naszej wyrosłej w cieplarnianych warunkach nowojorskiego zoo załogi natrafiają po raz pierwszy na swoich dzikich współbraci – ich własne gatunki żyjące w naturalnych warunkach. Afryka wydaje się być wymarzonym miejscem na ziemi… ale czy lepszym niż ich własny dom w Central Parku?

Tym razem w zawrotną podróż z bohaterami pierwszej części ruszają również Andy Richter, ponownie jako smutnooki lemur Mort, a na ekranie pojawią się także nowe ‘twarze’ Bernie Mac jako ojciec Alexa, Zuba, dumny samiec alfa, Sherri Shepherd jako matka Alexa, podekscytowana faktem, że jej długo niewidziany syn powraca do domu, Alec Baldwin jako Makunga, który rości sobie prawo do bycia samcem alfa w swoim stadzie oraz Will.I.am jako super samiec wśród hipopotamów, królujący przy wodopoju Moto Moto.

Wytwórnia DreamWorks SKG, we współpracy z Paramount Pictures ma przyjemność zaprezentować Państwu swoją najnowszą produkcję "Madagaskar 2" /Madagascar: Escape 2 Africa/, w której w oryginalnej wersji swoich głosów użyczyli Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer, Jada Pinkett Smith, Sacha Baron Cohen, Cedric The Entertainer, Andy Richter, Bernie Mac, Sherri Shepherd, Alec Baldwin oraz will.i.am. Reżyserami filmu są Eric Darnell i Tom McGrath, którzy pracowali również przy pierwszej części "Madagaskaru". Sukces pierwszej części filmu przełożył się na wpływy ze sprzedaży biletów na całym świecie w wysokości ponad $500,000,000. Autorami scenariusza są Etan Cohen, Eric Darnell i Tom McGrath. W roli producentów wystąpili Mireille Soria ("Madagaskar") i Mark Swift ("Film o pszczołach").

Kiedy Latem 2005 roku "Madagaskar" wszedł na ekrany kin na całym świecie, natychmiast okazał się nie tylko absolutnym przebojem kasowym, ale jednocześnie najpopularniejszą komedią familijną roku. Wtedy też kwartecik w składzie król miejskiej dżungli Lew, szybko mówiąca Zebra, wiecznie niespokojna Żyrafa oraz błyskotliwa Hipopotamica, znane bardziej jako Alex, Marty, Melman i Gloria podbiły serca zarówno młodszej, jak i starszej widowni. Był to niewątpliwie ogromny sukces twórców filmu.

Autor scenariusza i reżyser Eric Darnell jest przekonany, że do sukcesu w dużym stopniu przyczyniły się właśnie zabawne i prawdziwe postaci głównych bohaterów, z którymi widzom łatwo było się identyfikować na poziomie czysto ludzkim. To one właśnie ze wszystkimi swoimi wadami, niepokojami, problemami okazały się być postaciami żywymi, z krwi i kości, którym widzowie kibicowali i których problemy dla każdego mogły okazać się zrozumiałe i bliskie. Wszyscy po prostu pokochali te zwierzaki.

Drugi autor scenariusza i reżyser Tom McGrath potwierdza te spostrzeżenia i dodaje: "Już w momencie, kiedy zakończyliśmy prace nad pierwszą częścią - a zanim jeszcze okazała się ona tak niewiarygodnym przebojem – zastanawialiśmy się co jeszcze można zrobić w przyszłości z takimi fantastycznymi bohaterami."

Również producentka Mireilla Soria wypowiada się w podobnym tonie, przekonana, że także graficzna strona filmu przyczyniła się do jego niezwykłej popularności – plastyczność postaci, a jednocześnie ich błyskotliwy i zabawny charakter.

To właśnie z chęci dalszego poznawania postaci "Madagaskaru" zrodził się pomysł kontynuacji przygód mieszkańców nowojorskiego zoo. Twórcy filmu przerzucali się różnymi pomysłami na to, w którym kierunku powinny pójść perypetie zabawnego kwartetu zwierzaków. Pojawiła się myśl, żeby bohaterowie udali się do Afryki, swojego matecznika, w którym teoretycznie powinni czuć się jak ‘ryba w wodzie’. Był to pomysł na kontynuację przygód w wydaniu: jak to jest być wyjętym ze swojego naturalnego wielkomiejskiego środowiska i niespodziewanie wkroczyć na afrykańska sawannę?

W miarę jak projekt nabierał coraz bardziej realnych kształtów, do zespołu twórców filmu dołączył producent Mark Swift i prace zmierzające w kierunku stworzenia nowego filmu o przygodach zabawnej czwórki ruszyły pełna parą. Dla producentki Mireilli Sorii kwestią zasadniczej wagi było skompletowanie ekipy twórców filmu związanych z pierwszą częścią „Madagaskaru". Jak mówi: „Cieszyliśmy się, że możemy ponownie pracować z autorami scenariusza i reżyserami ponieważ oni są siłą napędową filmu. Obaj uwrażliwieni są na odmienne aspekty filmu i wzajemnie się uzupełniają, co daje znakomity efekt. Udało nam się również zachęcić do ponownej współpracy wielu specjalistów pracujących przy pierwszej części. Wśród tych osób znaleźli się scenograf Kendal Cronkhite, nadzorujący prace ekipy efektów wizualnych Philippe Gluckman, stojący na czele zespołu animacji postaci Rex Grignon, starszy specjalista animacji Denis Couchon, a także Sunny Park zajmujący się oprawą muzyczną filmu.

Mając już skompletowaną ekipę twórców filmu, zaczęto się zastanawiać nad tym, w jakim kierunku zmierzać będzie kontynuacja perypetii bohaterów "Madagaskaru". Było jasne, że bez elementu silnie zarysowanej, ciekawej historii, ciąg dalszy byłby bezcelowy. Jednak Tom, Eric i Etan Cohen stworzyli wspaniały tekst, który nadał akcji tempa i wprowadził nowe zabawne perypetie.

Autor scenariusza i reżyser Eric Darnell mówi: "Postawiliśmy tym razem w pewnym sensie na reakcję łańcuchową. W momencie, kiedy nasi nowojorczycy wsiadają na pokład samolotu, aby opuścić Madagaskar towarzyszą im ich znajomi, no bo czyż można by zostawić na wyspie króla Juliana, Maurica i Morta? Są oni przecież tak zabawni i stanowią nieodłączny element obsady filmu, podobnie jak szympansy, Phil i Mason. Galeria ciekawych postaci powiększyła się tym samym znacznie, a dodatkowo dołączyły do niej zwierzaki, na które nasi bohaterowie natknęli się w swoim mateczniku – Afryce."

Punktem stałym scenariusza pozostają cztery centralne postaci naszych bohaterów, którzy starają się odnaleźć w Afryce swoje miejsce i swoje prawdziwe ja. Alex, centralna postać "Madagaskaru 2" spotyka swoich rodziców, którzy okazują się być całkowicie odmienni od naszego Króla Nowego Jorku, showmana i gwiazdy. Czy jego rozrywkowe umiejętności okażą się w jakimkolwiek stopniu przydatne na sawannie? To się dopiero okaże… Z kolei dla Marty’ego, który zawsze marzył o dzikim, nieposkromionym biegu po równinach Afryki ze swoimi współbraćmi zebrami, wyzwaniem będzie odnalezienie się w ogromnej grupie zwierzaków, które są dokładnie takie same jak on. Gloria, teraz już nieco bardziej dojrzała i doświadczona, czuje, że być może przyszedł czas żeby zbudować jakąś trwała relację i prawdę mówiąc ma po temu okazję. Ostatni z naszej czwórki Melman nie tylko będzie musiał znaleźć swoje miejsce w grupie górujących nad otoczeniem żyraf, ale również poradzić sobie z prawdziwymi uczuciami, które w nie wyrażony do końca sposób od dawna żywił do Glorii… rychło w czas – bo Gloria zaczyna właśnie romansować z lokalnym super samcem.

W nowej części „Madagaskaru" autorzy scenariusza w ciekawy i subtelny sposób spletli ze sobą zarówno elementy wartkiej akcji, jak również bardziej intymnych przeżyć i przemyśleń głównych bohaterów, którzy w nowej sytuacji mają okazję odkryć w sobie samych coś nowego. Afrykańska przygoda to również okazja do poznania swojego miejsca w grupie i w rodzinie. Każdy z czwórki głównych bohaterów ma na swój sposób możliwość odkrycia w sobie pewnej prawdy (kim naprawdę jestem? Czego naprawdę chcę? Czy uczucie, które odczuwam to miłość, czy tylko chwilowe zauroczenie?). Naturalnie, oddanie takiego wachlarza emocji było dla animatorów nie lada wyzwaniem: w jaki sposób oddać bowiem za sprawą zewnętrznych narzędzi animacyjnych wszystkie te silne uczucia, które dzieją się we wnętrzu postaci?

McGrath podkreśla jednak: „Oczywiście, stało przed nami wiele różnych wyzwań, jednak nasi animatorzy to doświadczeni specjaliści. Tak naprawdę, w głębi duszy każdy z nich jest aktorem, który mógłby wkroczyć na scenę, a robi to w codziennym życiu poprzez swoje kreacje animacyjne. To one stają w świetle reflektorów i dają popis swoich najlepszych umiejętności aktorskich.

Efekt? Znakomita porcja świetnej zabawy najwyższej jakości."

BEN STILLER (Alex) to niezwykle wszechstronny twórca – aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent, scenopisarz. Z przemysłem filmowym aktywnie związany od ponad dziesięciu lat. Ostatnio wystąpił w komedii akcji „Jaja w tropikach" /Tropic Thunder/, a także produkcji "Dziewczyna moich koszmarów" /The Heartbreak Kid/. Wcześniejsze filmy z jego udziałem, które okazały się być przebojami kasowymi to: "Noc w muzeum" /A Night at the Museum/ dla 20th Century Fox, komedia „Poznaj moich rodziców" /Meet the Fockers/, kontynuacja niezwykle popularnego filmu „Poznaj mojego tatę" /Meet the Parents/ oraz "Zabawy z piłką" /Dodgeball: A True Underdog Story/.

Na początku 2004 roku Stiller wystąpił w kinowej adaptacji klasycznego policyjnego przeboju telewizyjnego stacji ABC "Starsky i Hutch" /Starsky & Hutch/. Wcześniej wystąpił u boku Jennifer Aniston w romantycznej komedii "Nadchodzi Polly" /Along Came Polly/, oraz wyreżyserowanej przez siebie komedii wytwórni Paramount Pictures "Zoolander".

Filmografia aktora to również takie tytuły jak: "Genialny klan" /The Royal Tenenbaums/, wielkoekranowy debiut "Orbitowanie bez cukru" /Reality Bites/, "Telemaniak" /The Cable Guy/, przebojowa komedia romantyczna z 1998 roku w reżyserii braci Farrellich "Sposób na blondynkę" /There’s Something About Mary/, z Cameron Diaz i Mattem Dillonem; dobrze oceniona przez krytykę "Wieczna północ" /Permanent Midnight/ w reżyserii Davida Veloza, "Kochankowie z sąsiedztwa" /Your Friends & Neighbors/ Neila LaBute’a, "Efekt Zero" /Zero Effect/ Jake’a Kasdana, z Billem Pullmanem, "Igraszki z losem" /Flirting With Disaster/ Davida O. Russella oraz wiele innych.

Doceniany przez widownię i krytyków na całym świecie, CHRIS ROCK (Marty) jest jednym z najbardziej charakterystycznych głosów komediowych swojego pokolenia. Podobnie jak wielu komików zaczynał swoja karierę od własnego programu skeczów i monologów "No Apologies", z którym występował w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, RPA i Europie.

Obecnie występuje jako narrator stworzonego przez siebie i cieszącego się ogromną popularnością serialu telewizyjnego "Everybody Hates Chris," wyświetlanego przez stację CW.

Głos Chrisa Rocka można było usłyszeć niedawno w animowanej produkcji Jerry’ego Seinfelda "Film o pszczołach" /Bee Movie/. Zagrał także w komedii „Nie zadzieraj z fryzjerem" /Zohan/. Jego filmografia to również takie tytuły: "Chyba kocham swoją żonę" /I Think I Love My Wife/, "Przywódca – zwariowana kampania prezydencka" /Head of State/ (debiut w roli reżysera), "Wykiwać klawisza" /The Longest Yard/, jak również pierwsza część "Madagaskaru," "Beverly Hills Cop II", "CB4", "Bumerqang" /Boomerang/, "Panther," "New Jack City" "Dorwę cię krwiopijco!" /I’m Gonna Git You Sucka!/, "Zabójcza broń 4" /Lethal Weapon IV/, "Dr. Dolittle." "Dogma," "Bad Company," "Spadaj na ziemię" /Down to Earth/ i "Siostra Betty" /Nurse Betty/.

DAVID SCHWIMMER (Melman) niedawno wyreżyserował film "Mała Brytania" /Little Britain USA/ dla stacji HBO i zagrał w obrazie "Prawda i tylko prawda" /Nothing But The Truth/. Jest współzałożycielem chicagowskiej sceny Lookingglass Theatre Company, gdzie wyreżyserował i wystąpił w wielu produkcjach teatralnych, w tym "Mistrzu i Małgorzacie", "West", "Eye of the Beholder," "The Odyssey," "Idiocie" i wielu innych.

W swojej filmografii telewizyjnej i wielkoekranowej ma takie tytuły jak: pierwsza część "Madagaskaru," "Duane Hopwood," "Big Nothing", "Kompania braci" /Band of Brothers/, "Curb Your Enthusiasm," "Sześć dni, siedem nocy" /Six Days Seven Nights/, "Uczeń szatana" /Apt Pupil/, "Narzeczona dla dwóch" /Kissing a Fool/, "Żałobnik" /The Pallbearer/ oraz serial "Przyjaciele" /Friends/, za który nominowany był do nagrody Emmy za rolę drugoplanową. Jego debiutem reżyserskim była nakręcona w Wielkiej Brytanii komedia "Gazu mięczaku, gazu" /Run, Fat Boy, Run/.

JADA PINKETT SMITH (Gloria) Jada Pinkett Smith jest wszechstronną, utalentowaną aktorką, której kariera nabrała tempa już od czasu debiutu – filmu „Zagrożenie dla społeczeństwa" /Menace II Society/. Ostatnio można ją było oglądać na dużym ekranie u boku Meg Ryan i Evy Mendes w długo oczekiwanym remake’u obrazu "Kobiety" /The Women/ w reżyserii Diane English.

Wcześniej Pinket Smith wystąpiła w kolejnych częściach trylogii „Matrixa" – „Matrix Reaktywacja" /The Matrix Reloaded/ oraz "Matrix Rewolucje" /The Matrix Revolutions/. W swojej karierze nakręciła między innymi takie filmy jak: „Zakładnik" /Collateral/ w reżyserii Michaela Manna, „Ali", gdzie zagrała u boku swojego męża Willa Smitha oraz wyreżyserowany przez Spike’a Lee "Wykiwani" /Bamboozled/. W 1996 roku aktorka dwukrotnie nominowana była do nagrody Image – za rolę w filmie „Desperatki" /Set it Off/, w którym zagrała z Queen Latifah i Vivicą A. Fox; oraz za telewizyjny obraz "Gdyby ściany mogły mówić" /If These Walls Could Talk/. W tym samym roku pojawiła się także u boku Eddiego Murphy w komedii Toma Shadyaca „Gruby i grubszy" /The Nutty Professor/.

SACHA BARON COHEN (Król Julian) do niedawna najbardziej znany był widowni telewizyjnej ze swojego alter ego – postaci Aliego G, z komediowego programu rozrywkowego/talk show stacji HBO "Da Ali G Show." Zanim program trafił na rynek amerykański, podbił serca widzów w rodzinnym kraju Cohena – Wielkiej Brytanii. Po dwóch latach pracy na rynku amerykańskim Baron Cohen wziął się za większe przedsięwzięcie, a mianowicie przeniesienia na wielki ekran perypetii swojego drugiego alter ego - Borata Sagdiyeva, reportera telewizyjnego z Kazachstanu. Tym samym powstał znakomity materiał komediowy, znany widowni na całym świecie "Borat" /Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazahkstan/. Film zarobił w sumie ponad $250 milionów, a swojemu twórcy zapewnił także statuetkę Złotego Globu dla najlepszego aktora komediowego oraz nominację do Nagrody Akademii za najlepszy scenariusza adaptowany.

Poprzednie większe projekty Barona Cohena to komedia "Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby" oraz użyczenie głosu postaci króla lemurów Juliana w pierwszej części "Madagaskaru". Aktora można było również oglądać w oscarowej produkcji Tima Burtona "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" /Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street/.

ERIC DARNELL (Reżyser/Autor scenariusza) był współautorem scenariusza i reżyserem pierwszej części przeboju "Madagaskar." Wcześniej w swojej karierze wyreżyserował pierwszą komputerowa animację studia DreamWorks "Mrówka Z" /Antz/.

Darnell dołączył do zespołu PDI/DreamWorks w 1991 roku i zajmował się różnymi projektami filmowymi i reklamowymi, wykorzystując przy tym swoje znakomite umiejętności w tworzeniu animacji. Nakręcony przez niego krótkometrażowy film zatytułowany "Gas Planet" zapewnił mu uznanie w branży, jak również przyniósł specjalna nagrodę jury na Festiwalu Animacji w Ottawie.

Pracując już dla DreamWorks Darnell wspomagał tworzenie animacji komputerowych przy pracy nad pierwszą fabularna tradycyjna produkcją animowaną wytwórni – "Księciu Egiptu" /The Prince of Egypt/.

Przed dołączeniem do ekipy pracowników DreamWorks Animation SKG, Darnell pracował w animacji jako wolny strzelec. Stworzył między innymi animowany wideoclip do utworu "Get Up" R.E.M.

TOM MCGRATH (Reżyser/Autor scenariusza) z przemysłem rozrywkowym związany jest od ponad 18 lat. Pierwsza część "Madagaskaru" była jego debiutem reżyserskim (był także współautorem scenariusza), a także użyczył swojego głosu pingwinowi Skipperowi.

Jako Skippera można go było usłyszeć także w filmie krótkometrażowym "Pingwiny z Madagaskaru: Misja świąteczna" /The Madagascar Penguins in: The Christmas Caper/, a jego głos został wykorzystany także w oryginalnych wersjach filmów "Wpuszczony w kanał" /Flushed Away/ i "Shrek trzeci" /Shrek the Third/.

Wcześniej McGrath miał swój wkład w opracowywanie koncepcji filmów i projektowanie postaci takich produkcji jak "Psy i koty" /Cats & Dogs/ oraz "Grinch: Świąt nie będzie" /How the Grinch Stole Christmas/. W charakterze animatora współpracował przy filmach "Kosmiczne jaja" /Space Jam/ i "Wspaniały świat" /Cool World/. Dla telewizji wyreżyserował "The Ren & Stimpy Show". Pracował także przy krótkometrażowych projektach "Herd" i "The Thing What Lurked in the Tub" oraz filmach reklamowych Coors Light i Subaru.

Producentka filmowa i telewizyjna MIREILLE SORIA (Producentka) zadebiutowała w branży pełnometrażowego filmu animowanego pracując przy nominowanym do Oscara® obrazie "Mustang z dzikiej doliny" /Spirit: Stallion of the Cimarron/ oraz "Sindbadzie" /Sinbad: Legend of the Seven Seas/. Animacji pozostała wierna zajmując się produkcją „Madagaskaru" dla DreamWorks Animation SKG. Oprócz prezentowanego obecnie sequelu, stworzyła również krótkometrażowy film "Pingwiny z Madagaskaru: Misja świąteczna" /The Madagascar Penguins in: The Christmas Caper/.

W jej dorobku są również takie tytuły jak: "Ever After", "Przygoda z mumią" /Under Wraps/, "Potężne kaczory" /The Mighty Ducks/, "Reggae na lodzie" /Cool Runnings/ i "Księga dżungli" /The Jungle Book/.

MARK SWIFT (Producent) ostatnio pracował w charakterze współproducenta przy animowanej produkcji "Filmu o pszczołach" /Bee Movie/, z udziałem Jerry’ego Seinfelda i Renée Zellweger.

Swift dołączył do zespołu "Madagaskaru" po udanej współpracy przy krótkometrażowych "Pingwinach z Madagaskaru: Misja świąteczna" /The Madagascar Penguins in: The Christmas Caper/. Wcześniej, w charakterze producenta stowarzyszonego pracował przy animowanej komedii "Rybki z ferajny" /Shark Tale/. Ma w swoim dorobku również takie tytuły jak: "Książę Egiptu" /The Prince of Egypt/, "Droga do El Dorado" /The Road to El Dorado/ i "Sindbad" /Sinbad Legend of the Seven Seas/.

Więcej o filmie: