FILM

Hawana, miasto utracone (2005)

Lost City, The

Ciekawostki

Zdjęcia do filmu nakręcono w Santo Domingo na Dominikanie w trakcie 35 dni.

Początkowo scenariusz do filmu miał 306 stron, lecz ostatecznie skrócono go do 120.

Samochód, który prowadzi Fico - Alfa Romeo Giulia Spyder nie istniał w latach, w których rozgrywa się film. Został wyprodukowany nieco później.

Potrzeba było 16 lat, aby zrobić ten film.

Pierwotnie na planie filmu mieli spotkać się tacy aktorzy jak: Robert Duvall, Bencio Del Toro, Javier Bardem i Benjsmin Bratt, lecz z powodu napiętych terminów żaden z wymienionych aktorów nie zagrał w filmie.

Pierwotnie światowa premiera ''Hawany - miasta utraconego'' miała odbyć się 28 października w 513 rocznicę odkrycia Kuby przez Krzysztofa Kolumba. Ze względu na wymogi dystrybutorskie, ostateczna światowa premiera miała miejsce 8 dni wcześniej (20 października).

Waldemar Kalinowski (Polak z pochodzenia, urodzony w Austrii), był jednym z autorów scenografii oraz zagrał małą rólkę Juana Manuela Fangio.

Andy Garcia był bardzo zaangażowany w produkcję swojego filmu. Był reżyserem, współscenarzystom, producentem, kompozytorem i głównym aktorem. Spędził 35 dni na planie zarówno za i przed kamerą, oraz 32 dni stale uczestnicząc w procesie postropdukcji, montażu i dokumentacji filmu.

Od czasu emigracji w 1961 roku, Andy Garcia nigdy nie odwiedził rodzinnej Kuby. Kiedyś otrzymał zaproszenie na Kubę, gdzie odbywał się festiwal filmowy. Zrezygnował, ponieważ mogło to znaczyć, że popiera rządy dyktatora Castro.

Nakręcenie filmu o Kubie, było wielkim marzeniem reżysera Andy'ego Garcii. Poświęcił mu ponad 16 lat ze swojego życia, w którym intensywnie szukał środków na sfinansowanie projektu i pisanie scenariusza.

Ten film jest debiutem reżyserskim Andy'ego Garcii.

Andy Garcia z pochodzenia jest Kubańczykiem. Kiedy wraz z rodzicami opuszczał kraj miał jedynie 5 lat. Wiele swoich przeżyć i wspomnieć przelał na papier scenariusza ''Hawany - miasta utraconego''. Akcję filmu osadził w 1958 roku, czyli 2 lata po swoim urodzeniu. Wtedy na Kubie rewolucja, która ostatecznie obaliła dyktatora Batistę ''rozgrzewała'' się, a w konsekwecji doprowadziła do emigracji rodziny Andego Garcii. Kolejnym ważnym punktem jest książka Guillermo Cabrery Infante, ''Trzy tęskne tygrys'', która oczarowała klimatem i muzyką reżysera. Wtedy to nie tylko postanowił się spotkać z pisarzem, ale także odnalazł natchnienie jakim chciał opowiedzieć swoją historię. Parę lat później zapukał do drzwi pisarza, z propozycją napisania scenariusza. Pisarz przyjął ją bez wahania.

Więcej o filmie: