FILM

John Rambo (2008)

Rambo
Inne tytuły: Rambo IV, Rambo 4

Ciekawostki

Zdjęcia do filmu kręcono w Puerto Vallarta (Meksyk) oraz w Tajlandii i w USA.

Kiedy Stallone w 2002 roku wpadł na pomysł zrobienia 4 części "Rambo", główny bohater miał walczyć z afgańskimi terrorystami.

Jackie Chan odrzucił propozycję zagrania w IV części Rambo.

Okres zdjęciowy trwał od 23 lutego do 4 maja 2007 roku.

James Brolin miał zagrać pułkownika Samuel Trautman po tym jak zmarł Richard Crenna. Ostatecznie zdecydowano się jednak całkowicie wyrzucić ze scenariusza tą postać.

Stallone miał początkowo nakręcić ten film przed Rocky Balboa (2006), ale wytwórnia MGM postanowiła rozpocząć prace nad szóstą częścią Rockyego, wobec tego Stallone musiał wstrzymać się z tym projektem.

Jest to pierwszy z serii filmów Rambo, którego reżyserem był Stallone.

Jest to pierwszy z serii filmów Rambo w którym nie zagrał Richard Crenna, który wcielał się w postać pułkownika Sama Trautmana.

"John Rambo" (2008) to film, w którym (na przestrzeni wszystkich 4 części) główny bohater zabija zdecydowanie najwięcej wrogów. 236-ciu uśmierconych przez Johna żołnierzy daje niesamowitą średnią 2,59 zgonu na każdą minutę seansu.

Jak przyznał sam Stallone, tytuł "John Rambo" nie przeszedł pozytywnej weryfikacji "Lionsgate". Studio uznało, że takowy mógłby zostać źle zinterpretowany przez widza. Miałby niejako nawiązywać do filmu "Rocky Balboa", a tym samym sugerować, iż (w związku z tym, że w treści pojawia się imię i nazwisko głównego bohatera) mamy do czynienia z ostatnią częścią historii weterana wojny wietnamskiej. Dlatego właśnie, wycięto imię i zostało samo nazwisko - tak powstał "Rambo".

Produkcja filmu przyniosła wiele spekulacji, co do tytułu czwartej części. Oto najpopularniejsze propozycje: "Rambo IV", "Rambo IV: In the Serpent's Eye", "Rambo IV: Pearl of the Cobra", "Rambo: To Hell and Back" i "John Rambo".

Ted Kotcheff, człowiek, który wyreżyserował pierwszą część serii - "Rambo: Pierwsza krew" (1982) - współtworzył ten film, pełniąc rolę konsultanta ds. technicznych.

To pierwszy film serii, do którego muzyki nie skomponował Jerry Goldsmith.

Julie Benz została wybrana do roli Sary po swoim występie w serialu "Dexter" (2006), którego wielkim fanem jest Sylvester Stallone.

To pierwszy film z serii "Rambo", który nie bazuje na powieści Davida Morrella, lub którego premierze nie towarzyszyło wydanie książki autorstwa pisarza.

Więcej o filmie: