FILM

Dirty Dancing (1987)

Inne tytuły: Wirujący seks

Ciekawostki

Cynthia Rhodes jako pierwsza z całej obsady filmu dostała swoją rolę.

Do roli Johnny'ego Castle brano pod uwagę Jeffa Faheya, Vala Kilmera i Billy'ego Zane'a. Ten ostatni okazał się kiepskim tancerzem.

Do roli Baby brano pod uwagę Sarah Jessicę Parker, Kyrę Sedgwick i Debrę Winger, które z różnych powodów odrzucono, oraz Robin Wright i Heather Graham, które same odrzuciły propozycję.

Ruth Westheimer odrzuciła propozycję zagrania pani Schumacher, gdy okazało się, że jej postać jest złodziejką.

Rolę Marjorie Houseman, mamy Baby, powierzono na początku Lynn Lipton. We wczesnej fazie produkcji zastąpiła ją Kelly Bishop. Wg pierwotnego planu Bishop miała grać postać Vivian Pressman, mężatki, która chętnie pobiera lekcje tańca u Johnny'ego. W efekcie tej zmiany pani Pressman została zagrana przez asystentkę choreografa, Mirandę Garrison, która sama świetnie tańczy.

Film kręcono w Asheville, Lake Lure (Północna Karolina) oraz w Pembroke (Wirginia) w USA. Resort Kellermana to faktycznie Mountain Lake Hotel w Pembroke.

Jedną z piosenek ("She's like a wind") wykonuje sam Patrick Swayze. Jest również jej współautorem (ze Stacy Widelitz), a napisał ją dla swojej żony, Lisy Niemi.

Jennifer Grey, grając Baby, była o 10 lat starsza od postaci, którą grała. W czasie przesłuchania musiała udowodnić w ciągu pięciu minut, że może grać osobę młodszą od siebie.

Większość scen kręcono w 40 i 45 stopniowych upałach. W ciągu 25 minut kręcenia, na planie zemdlało 10 osób. Z kolei scenę gdy Swayze i Grey wchodzą do wody kręcono w temperaturze 15 stopni. Cała ekipa stała ubrana w ciepłe kurtki, podczas gdy aktorzy ubrani w letnią odzież, musieli wyglądać na zakochanych.

Okres zdjęciowy trwał od 5 września do 27 października 1986 roku.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC