FILM

Spider-Man (2002)

Inne tytuły: Spiderman

Ciekawostki

Tobey Maguire nigdy nie czytał komiksów Spider-Mana, ale rolę przyjął bo spodobał mu się scenariusz.

Kiedy film miał być kręcony przez Jamesa Camerona, do roli Dock Ocka przygotowywał się Arnold Schwarzenegger.

W pierwszej wersji filmu w oczach Spidermana widać było odbijające się wieże WTC. Jednak po atakach z 11 września 2001 usunięto je.

Tobey Maguire i Willem Dafoe żeby przygotować się do odegrania swych ról, ćwiczyli "Ahstange" - specyficzną technikę Yogi.

Nad kostiumem spidera przez pół roku pracował James Acheson. Stworzono 22 kostiumy o wartości 60.000 dolarów każdy! Cztery z nich zostały ukradzione z planu.

Premiera filmu odbyła się w 40 rocznicę ukazania się komiksu stworzonego przez Stana Lee i Steve'a Ditko.

Specjalista od efektów specjalnych John Dykstra (laureat Oskara) skonstruował wirtualnego pająka - bliźniaka, który dublował głównego bohatera w najbardziej niebezpiecznych i niesamowitych scenach podniebnych akrobacji.

Freddie Prinze Jr. i Leonardo Di Caprio byli brani pod uwagę jako potencjalni odtwórcy roli Petera Parkera/Spidermana.

Dafoe do tego stopnia zżył się z kontrolowaną przez hydrauliczne podnośniki maszyną swojej postaci, że w niektórych scenach był lepszy od mających go zastępować kaskaderów.

Kostium Goblina składa się z około 65 odlewanych części, wykonanych z perłowego, zielonego winylu, a także z około 1000 kawałków innego rodzaju, wykonanych z winylu luminescencyjnego.

Willem Dafoe intensywnie przygotowywał się do roli Zielonego Goblina. Dafoe od dawna uprawia jogę, mimo to całe godziny spędzał z Jeffem Habberstadem i z technikami odpowiedzialnymi za uzbrojony szybowiec, w którym Goblin napada na swe ofiary.

Alicia Witt, Mena Suvari oraz Elisha Cuthbert były brane pod uwagę do roli Mary Jane Watson.

James Franco początkowo miał grać postać Petera Parkera, ale ostatecznie wybrał rolę Harrego Osbourne'a.

Marion Ross miała zagrać postać Cioci May.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 8 stycznia 2001, w hali 29 Sony Pictures Studios od kręcenia scen rozgrywających się we wnętrz domu Petera Parkera, w którym mieszka wraz z ciocią May i wujem Benem. Z kolei hala 27 mieściła plan z ringiem wrestlingowym, na którym Peter stawia czoła straszliwemu Bone Saw McGrawowi, odtwarzanemu w filmie przez gwiazdę wrestlingu i aktora "Macho Mana" Randy'ego Savage'a. W scenie walki wykorzystano blisko 1000 statystów.