FILM

Coś (1982)

Thing, The

Ciekawostki

Reżyserem filmu miał być początkowo Tobe Hooper.

Stan Winston pracował przy scenie w psiarni, ale na własne życzenie nie został wymieniony w czołówce. Pod koniec napisów widzimy tylko napis "A Special Thanks to Stan Winston."

Jedyna rola kobieca polegała na użyczeniu głosu w komputerze McReady'ego podczas gry w szachy.

W skład załogi bohaterów filmu pierwotnie miała wchodzić kobieta. Nagrane zostały nawet niektóre zdjęcia z jej udziałem, ale z powodu jej choroby została zastąpiona przez mężczyznę.

Zarówno Nick Nolte jak i Jeff Bridges odrzucili rolę MacReady'ego.

Bernie Casey, Isaac Hayes, Geoffrey Holder, Ernie Hudson i Carl Weathers byli brani pod uwagę do roli Childsa. Najbliżej dostania roli był Hudson, jednak przypadła ona Keithowi Davidowi.

Do roli Garry'ego brany był pod uwagę Lee Van Cleef.

Lee Van Cleef i Isaac Hayes byli pierwszymi aktorami, których obsadzenie w filmie rozważał John Carpenter, gdyż rok wcześniej pracował z nimi przy "Ucieczce z Nowego Jorku".

Do roli Coopera brani byli pod uwagę William Daniels i Brian Dennehy. Dennehy prawie dostał role, jednak w ostatniej chwili Carpenter zatrudnił Richarda Dysarta.

Ilość lodu w szklance MacCready'ego zwiększa się, kiedy ten wznosi toast do komputera.

Norweg dwukrotnie wyjmuje ze skrzyni ten sam granat.

Kiedy Blair zostaje wciągnięty przez paszczę, okna w pokoju nie są zabite deskami. W scenach z zewnątrz widać, iż na oknach są deski.

Butelka whisky Macready'ego jest niemal całkowicie pokryta śniegiem, kiedy ten ją wyjmuje. Po chwili, gdy biegnie pomóc Benningowi śniegu na butelce już nie ma.

Na chwilę przed sceną pożarcia Windowsa widać członka ekipy filmowej, który "asystuje" w tej scenie.

Kiedy ciało Norwega leży na stole widać, iż nieboszczyk mruga oczami.

Podczas obserwacji norweskiej bazy widać, iż niektóre sople lodu się trzęsą.

Macready, wraz z doktorem wybierając się do norweskiej bazy, mówi, iż zajmie to około godziny. W tym momencie jest dzień. Kiedy mężczyźni opuszczają swoją bazę, jest już noc, a potem ponownie dzień.

W początkowej scenie pościgu norweskiego helikoptera za psem widać kilka ujęć z perspektywy pilota. Broń drugiego z Norwegów zmienia się później w poszczególnych ujęciach.

Podczas pobytu McReady'ego i Coopera w bazie Norwegów drzwi wejściowe samoczynnie otwierają się i zamykają pomiędzy ujęciami.

Butelka, którą McReady zostawia Blairowi odprowadzając go do izolatki, zmienia swoje położenie między ujęciami.

Gdy MacReady tworzy nagranie, wspomina, że Windows znalazł podarte kalesony, mimo iż wiadomym jest, że znalazł je Nauls.

Gdy MacReady krzyczy do Norrisa: "Jeśli którykolwiek z nich się poruszy, usmaż go!", za Clarkiem, Cooperem i Garrym widać mikrofon.

Film kręcono w studyjnej dekoracji podczas, gdy na zewnątrz panowały 30 stopniowe upały.

Scenę pościgu śmigłowca za biegnącym psem kręcono na lodowcu, w pobliżu miasta Juneau na Alasce. Kręcenie zdjęć do tej sekwencji rozpoczęto 1 czerwca 1981 roku i trwało kilka tygodni.

Plan zdjęciowy amerykańskiej stacji badawczej został zbudowany na lodowcu, w pobliżu Stewart, w Kanadzie.

Film kręcono w Kimberley, Stewart (Kanada) oraz w Juneau (Alaska, USA), Los Angeles i Universal City (Kalifornia, USA).

Zniszczona norweska baza z początku filmu jest naprawdę amerykańską bazą, która zostaje spalona na końcu.

Pierwotnie Donald Pleasence miał odegrać rolę Blaira, jednak miał inne zobowiązania.

Film został zakazany w Finlandii.

Pies występujący w filmie nazywał się Jed. Był w połowie husky a w połowie wilkiem.

Pierwotnie muzykę do filmu miał skomponować Jerry Goldsmith, jednak zajął się napisaniem muzyki do "Ducha" Tobe'a Hoopera w efekcie czego został zastąpiony przez Ennio Morricone.

Film ten jest pierwszym w trylogii Carpentera, którą reżyser nazywa "Apokaliptyczną trylogią". Pozostałe filmy to "Książę ciemności" i "Oni żyją".

Śmierć Naulsa sfilmowano. Początkowo miał zostać zabity przez stworzenie powstałe z ciała Blaira. Ostatecznie Carpenter nie był zadowolony z końcowego efektu i scena została usunięta.

MacReady miał być byłym pilotem śmigłowca w Wietnamie, który po wojnie ma problemy ze znalezieniem sobie miejsca. Ostatecznie nie poznajemy jego historii.

Rob Bottin zamierzał użyć w scenie sekcji zwłok obcego prawdziwych organów zwierzęcych. Ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu.

Początkowo w filmie miała znaleźć się scena w której Palmer i Childs spalają swoją plantację marihuany, sądząc, że przybysz jest też zdolny do imitowania roślin. Ostatecznie scena ta została usunięta.

John Carpenter wyciął scenę, w której MacReady zabawia się z dmuchaną lalką.

Ekipa operatorska miała bardzo dużo problemów podczas kręcenia tego filmu. Kamery psuły się przy niskich temperaturach, a ogrzewanie ich w ciepłych pomieszczeniach spowodowało by awarię, ponieważ obiektywy zachodziły parą.

Artysta Drew Struzan stworzył plakat do filmu w ciągu jednej nocy, nie oglądając wcześniej żadnych zdjęć z produkcji.

Niektóre źródła podają istnienie 127 minutowej wersji filmu.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC