FILM

Za kilka dolarów więcej (1965)

Per qualche dollaro in più
Inne tytuły: For a Few Dollars More

Ciekawostki

Sergio Leone chciał początkowo w roli Mortimera obsadzić Lee Marvina.

Do roli pułkownika Mortimera reżyser rozważał również Roberta Ryana (Leone spodobał się występ Ryana w filmie "Naga ostroga").

Pierwotnie reżyser w roli płk. Mortimera chciał obsadzić Henry'ego Fondę, jednak aktor odrzucił tę propozycję. Następnie Leone zwrócił się do Charlesa Bronsona, lecz ten również nie był zainteresowany. Gdy pomysł z zaangażowaniem Lee Marvina także upadł, reżyser zdecydował się na Lee Van Cleefa.

W scenie, w której Bezimienny (Clint Eastwood) gra w pokera, widoczny jest brak ciągłości objawiający się zmianą położenia na stole monet między jednym, a drugim ujęciem.

W scenie na stacji, kiedy pułkownik Mortimer podnosi list gończy, widać na nim dopisane dwa dodatkowe zera. W kolejnym ujęciu w którym widać list, dopisanych zer już nie ma.

W filmie można też zaobserwować anachronizmy. W kulminacyjnym momencie sceny pojedynku, w tle można zaobserwować poruszające się po szosie samochody. Inny przykład anachronizmu widoczny jest w ujęciu, gdy Mortimer czyta w pociągu biblię. Za oknem wagonu można zobaczyć pędzący drogą pojazd.

Kiedy Mortimer rozmawia z konduktorem jego koń stoi w dwóch różnych pozycjach w następujących po sobie ujęciach.

Pod koniec filmu, kiedy Monco ładuje ciała na wóz, dobrze widoczna jest wisząca tylna klapa wozu.. Minutę później, gdy bierze sakwy z pieniędzmi, klapy nie ma.

W trakcie uwalniania Indio z więzienia jeden z bandytów strzela do strażnika, który reaguje jakby został trafiony zanim pada strzał.

Film kręcono w Andaluzji, w prowincji Madryt (Hiszpania) oraz w Rzymie (Włochy).

Lee Van Cleef był szybszym rewolwerowcem niż Eastwood. Jak zmierzono na wyciągnięcie broni i strzał potrzebował zaledwie trzech klatek filmu (1/8 sekundy).

Człowiek bez imienia (Clint Eastwood) nazywa sam siebie Manco, co po hiszpańsku oznacza "jednoręki". Jest to podkreślenie jego stylu życia - walczy i pije tylko lewą ręką, podczas gdy prawa cały czas spoczywa na kaburze pistoletu umieszczonego pod słynnym poncho.

Lee Marvin nie wcielił się w rolę płk. Mortimera, jednak później i tak zagrał u boku Clinta, w filmie "Pomaluj swój wóz".

Lee Van Cleef przez kilka lat chorował. Zaraz po opuszczeniu szpitala, dostał propozycje roli w filmie.

Przed napisami początkowymi słychać gwizd łowcy nagród. Owy gwizd należy do samego Sergio Leone.

W czasie kręcenia dolarowej trylogii Clint Eastwood ani razu nie wyczyścił swojego poncha, musiał jednak je "naprawiać". W finałowej scenie "Za garść dolarów" jego poncho przedziurawiło siedem kul wystrzelonych z Winchestera Ramona. W kontynuacji, czyli "Za kilka dolarów więcej" Eastwood nosi to samo poncho, ale tyłem naprzód. Zaszyte dziury po kulach są dobrze widoczne w kilku scenach.

"Cuchillio" to nazwa postaci zagranej przez Aldo Sambrella. Jest to angielska wersja hiszpańskiego słowa "cuchillo", które oznacza "nóż".

Początkowo Sergio Leone nie chciał nakręcić kontynuacji "Za garść dolarów". Jednak film ten okazał się takim hitem, że producent odmówił zapłacenia reżyserowi, póki ten nie zdecyduje się stworzyć "Za kilka dolarów więcej".

Więcej o filmie: