FILM

Waleczne serce (1995)

Braveheart

Ciekawostki

Większość statystów grających wojowników była żołnierzami F.C.A. - irlandzkiej wersji armii terytorialnej. Na dodatek wbierano żołnierzy z różnych kompanii, głównie rywalizujących ze sobą. Sprawiło to, że sceny walki są bardziej realistyczne.

Mel Gibson miał zagrać w (nigdy nie powstałym) filmie Terry'ego Gilliama "A Tale of Two Cities", lecz zrezygnował z powodu "Braveheart - Walecznego Serca". W ramach rekompensaty zaproponował Gilliamowi jego nakręcenie, lecz ten odmówił.

Paramount Studio wyraziło zgodę na kręcenie filmu pod warunkiem, że Mel Gibson wystąpi w nim jako aktor.

W rzeczywistości William Wallace i księżniczka Izabela nigdy się nie spotkali. Szkocki przywódca został stracony w 1305 roku, tymczasem Izabela została żoną Edwarda II, króla Anglii dopiero w 1308 roku. "Wilczyca z Francji" - jak ją później nazywano - urodziła się w 1292 roku, czyli - jak łatwo policzyć - w chwili śmierci Wallace'a miała zaledwie trzynaście lat.

Według filmu William Wallace zostaje pojmany w zamku w Edynburgu. W rzeczywistości miało to miejsce w okolicach Glasgow.

Po pierwszym ataku łuczników pod Stirling, w tarczy Williama widać na zmianę jedną i dwie strzały.

Gdy w deszczową pogodę William (Mel Gibson) zabiera Murron (Catherine McCormack) na przejażdżkę, nakrycie głowy jej matki zmienia się w różnych ujęciach.

Gdy angielscy żołnierze przedstawiają warunki króla pod Stirling, William obraża ich i sprawia że odjeżdżają. Później tłumaczy dowódcom klanów swój plan bitwy. Po chwili jest ujęcie na pole bitwy z większej odległości i widać, że Anglicy dopiero zaczynają wracać do swoich szeregów.

Gdy angielska kawaleria naciera pod Stirling, William czeka na odpowiedni moment, aby dać znak do wyciągnięcia włóczni. W jednym z ujęć widać postawione włócznie, a dopiero później William daje znak.

Gdy Szkot zostaje trafiony strzałą w gołą pupę, jego noga jest cała we krwi już w chwili trafienia.

Gdy Hamish rzuca angielskiego żołnierza na drewniane ogrodzenie, przez chwilę widać jak kołki łamią się pod nim. Lecz w następnym zbliżonym ujęciu, kołki przebijają żołnierza.

Gdy William rzuca w Hamisha kamieniem, Hamish dostaje w czoło i siada na ziemi. Gdy wstaje, jego rana krwawi, ale w następnym ujęciu ma tylko guza.

Podczas sceny egzekucji, po podcięciu gardła Murron (Catherine McCormack) królewski sędzia (David Gant) chce wytrzeć ociekający krwią nóż w materiał, który dostała od Williama. Jednak w ujęciu tuż przed wytarciem, możemy dostrzec że nóż jest czysty.

Gdy William mści się za śmierć żony, rzuca mieczem w angielskiego żołnierza, który nadbiegał w jego stronę. W chwili upadku żołnierza widać za nim linkę, która odciągnęła go do tyłu robiąc wrażenie, że to miecz go zatrzymał.

Podczas pogrzebu Murron (Catherine McCormack) jej ojciec (Sean McGinley) ma na głowie kaptur. Jednak w jednym z ujęć jego głowa jest odkryta.

Podczas bitwy w York wśród pchających taran znajduje się Campbell (James Cosmo). Później jest on widoczny obok Williama (Mel Gibson) w znacznej odległości od bramy i dopiero wtedy postanawia pomóc przy przemieszczaniu machiny.

Gdy Edward I, król Anglii, ogląda ściętą głowę swojego bratanka, wrzuca ją z powrotem do kosza i pozostawia kosz otwarty. W następnej scenie kosz jest zakryty.

Gdy Stephen (David O'Hara) rzuca mieczem w zamachowca czyhającego na śmierć Williama (Mel Gibson). W chwili trafienia niedoszłego zabójcy, ten upuszcza swój własny miecz. Lecz w następnym ujęciu upada z mieczem w dłoni.

W jednej z ostatnich scen filmu Hamish (Brendan Gleeson), który bierze zamach mieczem na Williama, krzyczy wniebogłosy. Jednak pomiędzy ujęciami możemy zobaczyć jego zamknięte usta.

Podczas zbrojnego spotkania pod Stirling William (Mel Gibson) biegnie do walki i z zapalczywym gniewem wyciąga swój miecz. Ale w następnym ujęciu biegnie bez broni, a w kolejnym ujęciu ponownie trzyma ją w dłoni.

Na ceremonii pogrzebowej Murron (Catherine McCormack) możemy dostrzec MacGregora (Tam White), pomimo że jego przybycie pokazane jest dopiero w następnej scenie.

Gdy Hamish rzuca dużym kamieniem w Williama, kamień leci z lewej strony Williama, a w następnym ujęciu z prawej.

Po bitwie pod Falkirk, matki i dzieci płaczą nad poległymi. W jednej ze scen widać, jak dziewczynka śmieje się zamiast płakać.

W pierwszej ze scen, na pogrzebie ojca młodego Williama (James Robinson), Murron (Mhairi Calvey) stoi przy swojej matce, a jej siostra przy ojcu. Pomiędzy ujęciami możemy zauważyć, że ich miejsca są zamienione.

Gdy William (Mel Gibson) ucieka z wioski, aby spotkać się z Murron (Catherine McCormack) w lesie, jego miecz znika i ponownie się pojawia między ujęciami.

Podczas pogrzebu Murron (Catherine McCormack) znika rana Campbella (James Cosmo), którą odniósł w walce z Anglikami. Po pozostałych uczestnikach ceremonii również nie widać śladów walki. Jednak po pogrzebie Campbell ponownie jest ranny, a inni zabrudzeni krwią i błotem.

Na początku XIV wieku Szkoci nie nosili kiltów. Taki strój pojawił się dopiero parę wieków później. Ten fakt dotyczy także określenia "kilt", które kojarzy się nam z kraciastą sukienką. Pierwszy raz opisano szkocki strój w XVI stuleciu, lecz nie przypominał on "kiltu", który można zobaczyć w filmie "Waleczne serce". Taką formę przyjęto dopiero na początkach XVIII wieku.

W rzeczywistości bitwa pod Stirling odbyła się na moście, a nie jak w filmie - na równinie.

Campbell używa nazwy "whisky" na nieznany alkohol, którym jego syn dezynfekuje mu ranę po strzale z łuku. Jak wiemy nazwa "whisky" przyjęła sie dopiero w XVIII wieku.

Film kręcono w górach Aonach Eagach, w Fort William, dolinach Glen Coe i Glen Nevis, nad jeziorem Loch Leven (Szkocja, Wielka Brytania), w Dublinie, Bray, Ballymore Eustace, Sally Gap, Trim, klasztorze Bective Abbey, zamkach Dunsany, Dunsoghly, King John's i Trim oraz na równinie Curragh (Irlandia).

Glen Nevis to jedno z najbardziej obfitujących w opady deszczu miejsce w Europie. Podczas sześciu tygodni kręcenia zdjęć tylko trzy dni były słoneczne i wykorzystano je do nakręcenia scen ślubu. Pozostała część filmu była kręcona bez względu na warunki pogodowe.

Kilka dużych scen walki musiało zostać powtórzonych, ponieważ na taśmie wyraźnie było widać statystów noszących okulary przeciwsłoneczne i zegarki.

Prawdziwa żona Wallace'a miała na imię Marian, ale zostało ono zmienione na Murron, aby widzowie nie mylili jej z postacią z "Robin Hooda" o tym samym imieniu.

Sfilmowanie bitwy pod Stirling zajęło 6 tygodni i "pochłonęło" 170 kilometrów (ponad 90 godzin) taśmy filmowej.

W filmie Wallace miał jednego brata, w rzeczywistości miał dwóch: młodszego Johna i starszego Malcolma.

Według początkowego scenariusza opowieść miała zaczynać się, gdy William jest dorosły. Pomysł z epizodem z jego dzieciństwa pojawił się później. W pierwszej wersji tego epizodu, podczas pogrzebu ojca, Murran dawała Williamowi różę. Później zmieniono ten kwiat na inny, ponieważ róża jest tradycyjnym symbolem Anglii.

Mimo, że żaden koń nie ucierpiał w trakcie zdjęć, realizm scen bitewnych zwiódł nawet RSPCA (czyli Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), które przeprowadziło w tej sprawie własne dochodzenie.

Zdjęcia kręcono od 6 czerwca do 28 października 1994 roku.

Więcej o filmie: