FILM

Hotel Ruanda (2004)

Hotel Rwanda

Ciekawostki

Scenarzysta spędził rok na pisaniu pierwszej części skryptu. By zasięgnąć dodatkowych informacji, zadzwonił do ambasady Rwandy w Waszyngtonie. Telefon odebrała jedna z ocalonych przez bohatera filmu osób.

Film kręcono w Johannesburgu, w RPA i w Kigali, w Ruandzie.

Reżyser Terry George od samego początku widział w głównej roli Dona Cheadle, jednak w okresie preprodukcji, inwestorzy chcieli zatrudnić Denzela Washingtona, Wesley Snipesa, Mekhi Phifera, a nawet Willa Smitha, ze względu na ich większy potencjał box-office'owy.

Pułkownik Oliver zwraca się do porucznika, wymawiając słowo 'Lew-tenant', czyli w amerykański sposób. Jako Kanadyjczyk powinien wymówić je 'Lef-tenant'.

Postać grana przez Nicka Nolte - pułkownik Oliver jest oparta o kanadyjskiego generała Roméo Dallaire. Pomimo tego faktu jest to jedyna fikcyjna osoba w filmie.

Kiedy Paul przychodzi do hotelu Diplomat po klucze do sejfu bierze plik banknotów 100$ amerykańskich. Banknoty, które są pokazane w filmie nie były jeszcze w obiegu. Wprowadzono je dopiero w roku 1996.

W 1994 angielski nie był oficjalnym językiem w Ruandzie, jednak w wielu scenach znaki hotelowe są napisane tym właśnie językiem, a poniżej małą czionką językiem francuskim. Podobnie jest ze sklepowymi sloganami, reklamami itp.

Ruandyjskie bojówki nie nazywały się Interhamwe, lecz Interahamwe.

W napisach końcowych pojawiła się literówka w nazwie hotelu. Napisano "Hotel des Milles Collines", podczas gdy powinno być 'Mille Collines'.

Drugi hotel, którym zarządza Paul Rusesabagina w filmie występuje pod nazwą "Hotel Diplomat". W roku 1994 kiedy dzieje się akcja filmu Rwanda była krajem w pełni fracuskojęzycznym i hotel nosił nazwę "Hotel des Diplomates".

Gdy Paul udaje się do hotelu Diplomat, by zdobyć alkohol dla ruandyjskiego generała, butelki Glenfiddicha mają kształt, którego ta marka nigdy nie miała.

Prawdziwy Paul Rusesabagina i odtwórca jego roli Don Cheadle spotkali się.

Ekipa filmowa widziana jest na początku filmu w oknie autobusu.

Podczas sceny początkowej, można zobaczyć nazwę MTN Mobile. MTN jest komunikacyjną marką z RPA, i mimo iż jest głównym dostawcą samochodów w Ruandzie obecnie, to jednak nie była w roku 1994.

Prawdziwy Paul Rusesabagina swoją działalnością uratował życie 1268 uchodźcom.

Poza samym tytułem, w czołówce nie pojawiają się żadne inne napisy.