FILM

Obcy - 8. pasażer "Nostromo" (1979)

Alien

Ciekawostki

Veronica Cartwright miała zagrać rolę Ripley.

Na początku w postać Kane'a wcielił się John Finch. Jednak zachorował już w pierwszym dniu zdjęć, dlatego zastąpił go John Hurt.

Potencjalni reżyserzy, którzy byli brani pod uwagę przez studio lub chcieli reżyserować film to: Robert Aldrich, Peter Yates, Jack Clayton, Dan O'Bannon i Walter Hill.

Dym wydobywający się z hełmów (niby wydychane powietrze) pochodził tak naprawdę z aerozolu. Jeden z hełmów został uszkodzony i aerozol był wpuszczany do wewnątrz.

Gdy Ripley chce odwołać autodestrukcję statku, wodzi palcem po instrukcji, ale tak naprawdę czyta francuskie tłumaczenie sekwencji, którą już wykonała.

Układ gwiazd jest taki sam, mimo iż Nostromo jest pokazywane z różnych ujęć.

Zaraz przed śmiercią Dallas zbiera z podłogi trochę substancji pozostawionej przez Obcego. W następnym ujęciu w jego ręce jest jej o wiele więcej.

Petarda z krwią widoczna jest w scenie wychodzenia Obcego z Kane'a.

Każdy z astronautów nosi pod hełmem skórzaną "czapkę". Kiedy Ash zdejmuje Kainowi hełm, by zobaczyć pasożyta, czapki już nie ma.

Ogon obcego zaciska się wokół nóg Lambert, jednak to nie jej nogi widzimy.

Gdy Parker walczy z Ashem, jego rękaw jest rozerwany. Dopiero później widzimy jak Ash rozrywa rękaw.

Podczas wychodzenia Obcego z Kane'a ilość krwi zmienia się między ujęciami.

Zdjęcia do filmu kręcono w Shepperton oraz Oakley Green (Anglia, Wielka Brytania).

W kilku scenach zamiast dorosłych aktorów wystąpiły w skafandrach kosmicznych dzieci, aby spotęgować efekt wielkich rozmiarów (np. statku Nostromo).

W słynnej scenie wychodzenia Obcego z klatki piersiowej Kane'a tylko dwóch aktorów wiedziało co się stanie. Reszta ekipy była zupełnie nieświadoma. Miało to spotęgować efekt zaskoczenia. Jak widać w filmie - udało się idealnie.

Twórcą Obcego jest artysta-rysownik H.R. Giger. Wygląd potwora oparł na istocie, która nawiedzała go kiedyś w koszmarach sennych.

Cienka, niebieska powłoka pokrywająca jajka była zrobiona za pomocą dymu i lasera pożyczonego od zespołu The Who.

"Nostromo" to tytuł książki Josepha Conrada. Nazwa statku ratunkowego "Narcissus" to także nawiązania do książki Conrada.

A.E. van Vogt oskarżył filmowców o plagiat jego książki z 1939 roku zatytułowanej "Discord in Scarlet". Kary na twórców jednak nie nałożono.

"Nostromo" był wzorowany na planach NASA.

20th Century Fox nie chciało robić tego filmu, bo był za krwawy. Jedynym producentem, który był zainteresowany, był Roger Corman. Jednak Walter Hill ostatecznie namówił wytwórnię.

Rola oficer Ripley została napisana z myślą o mężczyźnie. Dopiero jeden z producentów zasugerował, żeby zmienić reguły gatunku i w roli głównej bohaterki osadzić kobietę. Ridley Scott podchwycił pomysł i tak narodziła się legenda kina.

"Nostromo" znaczy po łacinie: "obcy".

Podczas pierwszej premiery "Obcego" w kinie "Egyptian" w USA, jeden z widzów próbował podłożyć ogień, pod wystawione tam, na tę okazję rekwizyty z planu filmowego. Dokładnie pod wielki kokpit obcych, na którym siedzi skamieniały szkielet obcego. Tłumaczył się potem, że sądzi, iż jest to "diabelskie dzieło". Producenci filmu byli zachwyceni! Odpowiadali na to: "Great!".

Film nigdy nie miał swojej premiery filmowej we właściwym znaczeniu tego słowa. Zamiast niej 20th Century Fox zorganizowało, z wielką pompą marketingową, uroczyste otwarcie w amerykańskim kinie "Egyptian" - wyświetlającym projekcję tego filmu 48 godzin non stop. Aktorzy grający w tym filmie oraz jego twórcy musieli stać w gigantycznej kolejce wokół kina, by kupić bilety.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC