FILM

Podejrzani (1995)

Usual Suspects, The

Ciekawostki

Michael Biehn odrzucił rolę w tym filmie.

Rola Kinta od początku pisana była z zamierzeniem powierzenia jej Kevinowi Spacey.

Rola Dave'a Kujana zastała zaoferowana Robertowi De Niro i Christopherowi Walkenowi, ale obaj odmówili.

Rolę Dave'a Cujana miał zagrać Al Pacino, jednak plany realizatorskie nałożyły się z planami innego filmu, w którym też grał policjanta.

W trakcie uderzenia o podłogę kubek z kawą rozbija się podczas różnych ujęć za każdym razem inaczej.

Zdjęcia do filmu kręcono w Los Angeles i Malibu (Kalifornia, USA) oraz w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).

Inspiracją postaci Keysera Soze dla Christophera McQuarrie'go była postać autentycznego mordercy, Johna Lista, który zamordował swą rodzine i zniknął.

Scena rozpoznania na policji z początku miała być poważną sceną, ale aktorzy na planie nie mogli wytrzymać ze śmiechu i postanowiono zagrać ją na wesoło.

Papieros wyrzucony przez Redfoota w stronę McManusa miał tylko dosięgnąć jego klatki piersiowej. W jednym z ujęć jednak niedopałek trafił Stephena Baldwina prosto w oko, a jego ostra reakcja była jak najbardziej prawdziwa. Reżyserowi tak się ona spodobała, że postanowił wykorzystać właśnie to ujęcie.

Tekst Benicia Del Toro "He'll flip ya'. Flip ya' for real." został zaczerpnięty z filmu biograficznego Thelonious Monk: Straight, No Chaser (1989). W filmie słowa te wypowiada sam Monk.

Firma Bryana Singera, która wyprodukowała film Podejrzani nosi nazwę Blue Parrot/Bad Hat Harry Productions. Obydwa człony tej nazwy nawiązują do kultowych już filmów - Casablanca (1942) i Szczęki (1975). Blue Parrot to nazwa lokalu w filmie Casablanca, natomiast "That's a bat hat, Harry" to linijka tekstu z filmu Szczęki.

Aktor Gabriel Byrne, kiedy zapytano go na festiwalu filmowym o to kim jest Keyser Soze - odpowiedział: "Przez cały okres kręcenia filmu, aż do dzisiejszego pokazu filmu, myślałem, że to ja nim byłem."

Samochód, którym na samym końcu filmu odjeżdża Verbal i Kobayashi to ten sam, który wcześniej w filmie użyty został w napadzie na jubilera.

Aż pięciu różnych aktorów wcieliło się w rolę Keysera Soze: ukazana jest twarz zarówno Gabriela Byrne'a jak i Kevina Spaceya jako twarz Keysera Soze; w jednym z ujęć pojawia się mężczyzna z długimi włosami, które przesłaniają jego twarz i nie widzimy wyraźnie jego oblicza; ręka Johna Ottmana, kompozytora i montażysty "Podejrzanych", była ręką Keysera Soze w scenie zapalania papierosa; wreszcie bliskie ujęcie nóg Keysera Soze przedstawia nogi reżysera Bryana Singera.

Przed opuszczeniem posterunku policji Verbal Kint odbiera swoje rzeczy pośród których jest złoty zegarek i złota zapalniczka. Wcześniej w filmie Keyser Soze używa obu tych przedmiotów.

Kolejność w jakiej wydawane są bohaterom koperty w scenie w pokoju bilardowym (przez pana Kobayashi), to ta sama kolejność w jakiej giną oni w filmie.

Początkowo Keyser Soze miał nosić nazwisko byłego szefa Christophera McQuarrie - Sume. Ten jednak po przeczytaniu scenariusza, nie zgodził się na wykorzystanie nazwiska w filmie, bo nie chciał być utożsamiany z tak skrajnie złym charakterem.

Rola pielęgniarki w szpitalu, w którym leży Keyser Soze, przypadła mamie reżysera Bryana Singera.

Palce lewej ręki Kevina Spacey'ego zostały sklejone, aby bardziej urealnić niepełnosprawność postaci granej przez aktora.

Płaszcz i kapelusz noszone przez Keysera Soze można zauważyć, kiedy wiszą w pokoju Arturo Marqueza.

"Długowłosy" Kayser Soze był grany przez jedną osobę ze służby technicznej. Reżyser filmu zauważył, że człowiek ten nie jest w stanie ruszać łukami brwiowymi - co nadaje mu surrealistyczny i potężny wygląd.

Pomysł na film zaczął się od koncepcji plakatu filmowego, na którym widać pięciu mężczyzn ustawionych w jednej linii.

W jednej ze scen słyszymy Hockneya mówiącego "Co on przed chwilą powiedział?" Był to tekst Kevina Pollaka - aktora grającego Hockeneya, a nie postaci. Pollak zwyczajnie nie zrozumiał, co powiedział Benicio Del Toro.

"Keyser Soze" w tłumaczeniu oznacza: Keyser - "król" ("king"), natomiast angielskim odpowiednikiem Soze jest słowo "verbal" - i tutaj mamy rozwiązanie zagadki, kto jest tajemniczym królem przestępczego półświatka.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC