FILM

Lista Schindlera (1993)

Schindler's List

Ciekawostki

Osoba umieszczająca kwiat na kamieniu, to nie Spielberg, jak wiele osób uważa, ale Liam Neeson. Steven Spielberg nie przyjął swojej gaży za film, gdyż uważał, że to niewłaściwe i byłyby to "pieniądze zalane krwią".

Przy obsadzaniu roli Amona Goetha brano pod uwagę Tima Rotha. Ostatecznie zagrał go Ralph Fiennes. Ze względu na swoją "mroczną seksualność".

Ralph Fiennes z pomocą wielkiej ilości piwa Guinness przytył do swej roli 13 kg.

Do roli Schindlera rozważany był Stellan Skarsgård.

Szwajcarski aktor Bruno Ganz odrzucił rolę Schindlera. Dekadę później zagrał on Adolfa Hitlera w filmie "Upadek".

Harrison Ford odrzucił tytułową rolę tłumacząc się, że ludzie zwracaliby zbyt dużą uwagę na znanego aktora, a zbyt małą na tę niezwykłą historię.

Juliette Binoche odrzuciła rolę w filmie.

Tak naprawdę Schindler nigdy nie posiadał Złotej Odznaki Nazistowskiej (Goldenes Parteiabzeichen). Takiej odznaki nie mógł mieć cywil.

Amon Goeth jest przedstawiany jako "Untersturmführer" (podporucznik), ale na kołnierzyku ma insygnia "Obersturmführera" (porucznika), na rękawach zaś - "Hauptsturmscharführera" (kapitana).

Butelka koniaku Hennessy w kształcie, jaki ma w filmie, sprzedawana jest dopiero od lat 90. XX wieku.

Gdy Schindler negocjuje z żydowskimi inwestorami w samochodzie, na szybie pasażera widać odbicia operatorów - jest wśród nich postać w charakterystycznej czapce: Steven Spielberg.

Gdy Goeth strzela do żydowskiego robotnika, używa Lugera. Chowa do kabury zaś... rewolwer (pistolet zresztą zupełnie nieużywany w oddziałach SS

Kiedy Oskar Schindler całuje żydowską dziewczynę na przyjęciu urodzinowym, jego ręce przesuwają się nagle z jej ramion na policzki.

Kiedy Oscar dostaje reprymendę od oficera SS za całowanie żydowskiej dziewczyny, podnosi on filiżankę dwa razy podczas jednego ujęcia.

Czechosłowacja wspomniana w filmie nie istniała do 1945 roku.

Piosenka Billie Holiday, którą słyszymy pod koniec filmu, nie jest utworem z czasów wojennych. To nagranie pochodzące z lat 50-tych.

Amon Goeth został stracony na jednym z placów krakowskiego Kazimierza a nie, jak pokazuje film, na terenie obozu.

W niektórych ujęciach obywatele żydowscy mają opaski na lewych rękach, przy czym rozporządzenie jasno określało, iż należy nosić je na prawym rękawie.

Zdjęcia do filmu kręcono w Krakowie i Oświęcimiu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (Polska) oraz w Jerozolimie (Izrael).

Spielberg nie dostał pozwolenia na kręcenie scen w muzeum Auschwitz - i wszystkie sceny obozowe kręcone były w specjalnie zbudowanej wielkiej replice, wybudowanej niedaleko samego obozu.

Niektóre zdjęcia do filmu powstały na terenie Zakładów Metalowych MESKO w Skarżysku-Kamiennej (obecnie woj. świętokrzyskie). Wielu ze statystów to mieszkańcy tego miasta.

Początkowo Spielberg chciał nakręcić film w języku polskim i niemieckim, oraz angielskimi napisami, jednak później pomysł został odrzucony.

Spielberg zaprosił do współpracy Romana Polańskiego, lecz ten odmówił z powodów osobistych, sam później reżyserując film o Holokauście, mianowicie "Pianistę"...

Martin Scorsese odrzucił szansę wyreżyserowania tego filmu w latach 80. ubiegłego wieku. Twierdził, że z tym zadaniem lepiej by sobie poradził reżyser pochodzenia Żydowskiego.

Fabryka Oscara Schindlera dalej stoi tam, gdzie stała, w Krakowie, na Zabłociu. Brama jest ta sama, co 60 lat temu. Pamiątkową tablicę podobno po cichu zdjęto i wywieziono do USA.

Pod koniec 2004 roku trafił na listę 25 obrazów, które weszły w skład National Film Registry - listy produkcji, które (według Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych) budują dziedzictwo kulturowe USA.

Steven Spielberg rozpoczął zdjęcia do tego filmu w Polsce, gdy kończył jeszcze produkcję "Parku jurajskiego" w USA. Aby być "w dwóch miejscach na raz", początkową fazą zdjęć kierował... przez łącze satelitarne, w czym zresztą pomagał mu sam George Lucas.

Scena likwidacji getta krakowskiego w oryginalnej wersji scenariusza liczyła zaledwie jedną stronę - Spielberg rozbudował ją jednak do 20-stronicowego i 20-minutowego epizodu, bazując na wspomnieniach tych, którzy ocaleli z pogromu.

Atmosfera na planie była tak smutna i poważna, że Spielberg prosił Robina Williamsa (z którym się przyjaźni), by przyjechał i pożartował z nim trochę.

Pod koniec filmu słychać piosenkę "Yerushalayim shel Zahav" (Jerozolima ze złota) - która wbrew pozorom jest... izraelskim utworem pop z lat 60. "Lista Schindlera" pokazywana w Izraelu kończy się w związku z tym inną, bardziej adekwatną piosenką - "Eli Eli", napisaną przez Hannah Sennesh w czasie II wojny światowej.

Uszycie kostiumów dla 20,000 osób z załogi filmowej trwałoby wieczność. Zaczęto więc pisać ogłoszenia z prośbą o wypożyczanie ciuchów z lat 30-tych i 40-tych. Wielu Polaków przyszło z pomocą.

Oryginalna lista Schindlera została znaleziona w jego mieszkaniu w Hildersheim, we Frankfurcie w 2000roku. Schindler przebywał tam kilka miesięcy przed swoją śmiercią w 1974 roku.

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku to Roma Ligocka, Żydówka, która przeżyła wojnę i napisała wstrząsający pamiętnik o swoich doświadczeniach.

Mila Pfefferberg przeżyła ciężkie lata wojny. Kiedy została przedstawiona Ralphowi Fiennesowi, zaczęła drżeć i nerwowo się zachowywać, tak bardzo przypominał jej Amona Goetha.

Willa Amona Goetha znajduje się na krakowskim Podgórzu, na ul. Heltmana 22 i jest obecnie w rękach prywatnych.

Palenie zwłok, ukazane w filmie, kręcone było nad Wisłą w okolicach Tyńca a nie, jak podaje podpis, na Hujowej Górce, która faktycznie znajduje się na terenie obozu w Płaszowie.

Londyńskie Koło Krytyków Filmowych, chcąc uczcić 30-lecie swojego istnienia, zrobiło listę najlepszych filmów wszech czasów. "Lista Schindlera" zajęła 2 miejsce.

Zdjęcia do filmu kręcono od 1 marca do 23 maja 1993 roku.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC