FILM

Mroczny Rycerz powstaje (2012)

Dark Knight Rises, The
Inne tytuły: Batman 3, Arkham, Gotham, T.D.K.R, The Dark Knight Rises: The IMAX Experience

Ciekawostki

Eva Green, Angelina Jolie, Blake Lively, Rhona Mitra, Charlize Theron, Abbie Cornish, Jessica Alba, Vera Farmiga, Jessica Biel, Megan Fox, Natalie Portman, Gemma Arterton, Britney Spears, Kate Mara, Charlotte Riley, Emily Blunt i Keira Knightley były brane pod uwagę przy obsadzaniu roli Seliny Kyle (Kobiety-Kot), którą ostatecznie otrzymała Anne Hathaway.

Rachel Weisz, Naomi Watts i Kate Winslet były brane pod uwagę do obsadzenia w roli Mirandy Tate. Ostatecznie jednak angaż otrzymała Marion Cotillard.

Chloe Moretz i Jennifer Lawrence były brane pod uwagę przy obsadzaniu roli Holly Robinson, którą ostatecznie otrzymała Juno Temple.

Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio, James Holzier, Ryan Gosling i Mark Ruffalo byli kandydatami do roli Johna Blake'a, jednak ostatecznie wybrano pierwszego z nich.

Przygotowując się do swojej roli, Tom Hardy przytył 30 funtów (niecałe 17 kilogramów)

Przed śmiercią Heatha Ledgera planowano jego epizodyczny udział w filmie w roli Jokera.

Anne Hathaway w czasie castingu była przekonana, że ma wcielić się w postać Harley Quinn. Dopiero po rozmowie z Christopherem Nolanem zdała sobie sprawę, iż chodzi o angaż do roli Catwoman.

Zdjęcia kręcono w Londynie, Cardington, Nottingham (Anglia, Wielka Brytania), Glasgow, Parku Narodowym Cairngorms (Szkocja, Wielka Brytania), Los Angeles, Burbank (Kalifornia, USA), Pittsburghu (Pensylwania, USA), Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), Newark (New Jersey, USA), Quincy (Illinois, USA), Jodhpur (Indie), Bukareszcie oraz Turdzie (Rumunia).

Około dziesięciu tysięcy statystów wzięło udział w kręceniu zdjęć na Heinz Field, stadionie drużyny futbolu amerykańskiego, Pittsburgh Steelers.

Christian Bale oświadczył, że nie zagra Batmana, jeśli w którymkolwiek z trzech filmów pojawi się Robin. Christopher Nolan zgodził się na odrzucenie tej postaci, ponieważ mogłaby ona zakłócić mroczny charakter serii.

Operator Wally Pfister wyraził zainteresowanie nakręceniem całego filmu w formacie IMAX. Zarówno on jak i Christopher Nolan czują wstręt do technologii 3D.

Kręcenie głównych zdjęć do filmu trwało od 6 maja do 14 listopada 2011 roku.

W jednym z wywiadów Gary Oldman wyjawił, że żaden z aktorów nie dostał ostatnich arkuszy scenariusza, aż do chwili kręcenia opisanych w nim scen. Nie chciano, aby jakiekolwiek informacje przeciekły do mediów.

Anne Hathaway (kobieta-kot), podczas kręcenia zdjęć do filmu starała się wypaść jak najbardziej wiarygodnie w scenach walk. Przez przypadek podbiła oko kaskaderowi, w ramach przeprosin aktorka podarowała mu srebrny długopis z napisem: "Pamiętaj, nikt tak nie potrafi przyłożyć jak Anne", a potem tak się zaangażowała w scenę walki, że rozdarła kostium.

Bilety na przedpremierę filmu w kinach IMAX w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie trafiły do sprzedaży aż z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem.

Więcej o filmie: