FILM

Gangi Nowego Jorku (2002)

Gangs of New York

Ciekawostki

Tobey Maguire był rozważany do roli Johnny'ego Sirocco.

Robert De Niro i Willem Dafoe byli brani pod uwagę przy obsadzie roli Billa "Rzeźnika" Cuttinga.

Heather Graham, Monica Potter, Mena Suvari, Melanie Lynskey, Vinessa Shaw, Christina Ricci i Claire Forlani starały się o rolę Jenny Everdeane.

Sarah Polley miała zagrać rolę Jenny, ale utraciła ją na rzecz Cameron Diaz, ponieważ Martin Scorsese został zmuszony do zatrudnienia bardziej zyskownej gwiazdy.

Jonathan Rhys Meyers odrzucił propozycję zagrania roli w filmie, ponieważ był zbyt zajęty innymi projektami.

W 1978 roku Martin Scorsese planował obsadzenie Dana Aykroyda w roli Amsterdama Vallona i Johna Belushi w roli Billa "Rzeźnika" Cuttinga. Projekt upadł po tym, jak Belushi umarł. Później Amsterdama miał zagrać Mel Gibson, a Rzeźnika Willem Dafoe. Ostatecznie Leonardo DiCaprio zagrał Amsterdama Vallona, a Daniel Day-Lewis Billa Cuttinga.

Początkowo rola Jenny miała trafić do Sarah Michelle Gellar, która musiała zrezygnować ze względu na zdjęcia do "Buffy: Postrach wampirów". W postać ostatecznie wcieliła się Cameron Diaz.

Film kręcono we Włoszech (Cinecittà Studios w Rzymie) i w USA (Silvercup Studios w Nowym Jorku).

Scorsese planował nakręcić ten film już w 1978 roku. W roli Billa Rzeźnika widział Roberta De Niro.

Podczas kręcenia Daniel Day-Lewis (Bill Rzeźnik) mówił z akcentem swej postaci nawet, gdy nie był na planie.

Daniel Day-Lewis złamał nos podczas kręcenia walki z Di Caprio. Mimo tego, kontynuował zdjęcia.

W ostatnim ujęciu filmu obraz Nowego Jorku zmienia się z roku 1860 na teraźniejszość. Widać na nim wieże WTC, mimo, iż film powstał po 11 września. Reżyser Martin Scorsese wyjaśnił, iż postanowił je zostawić, ponieważ "film opisuje ludzi, którzy stworzyli Nowy Jork, a nie tych, którzy go zniszczyli". Poza tym ujęcie z WTC było kręcone wcześniej niż inne.

Zajął pierwsze miejsce na najlepszy film 2002 roku według magazynu Rolling Stone

Daniel Day-Lewis powiedział w wywiadzie, że przygotowując się do roli słuchał muzyki Eminema.

Bill Cutting nienawidzi szczególnie irlandzkich imigrantów. Daniel Day-Lewis jest obywatelem Irlandii.

Kiedy Boss Tweed rozmawia z Billem, Bill mówi do niego: "I know your works. You are neither cold nor hot. So because you are lukewarm, I will spew you out of my mouth.". Jest to cytat z Biblii, z Apokalipsy według św. Jana 3:16.

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio zmniejszyli swoje pensje, by poprawić stan budżetu.

Ostatnie słowa Billa ("I die a true American"), były ostatnimi słowami jego historycznego odpowiednika, Billa Poole'a.

W czasie meczu bokserskiego, widzimy człowieka, który rysuje karykaturę Tweeda. Jest to nawiązanie do politycznego rysownika kreskówek Thomasa Nasta, który był głównym odpowiedzialnym za ostateczny upadek Tweeda.

Aby upewnić się co do autentyczności pokazywanych faktów, Martin Scorsese kontaktował się z Tylerem Anbinderem, profesorem historii na Uniwersytecie George'a Washingtona i autorem książki "Five Points".

W czasie sceny w chińskim teatrze Bill każe swoim chłopcom zagrać trochę "amerykańskiej muzyki" i wychwala ją jako "patriotyczną". Chłopcy zaczynają grać "Garry Owen", gaelicką pijacką melodię, która z czasem stała się nieoficjalnym hymnem 7. Regimentu Kawalerii dowodzonego przez generała George'a Armstronga Custera. Regiment ten był pełny Irlandczyków i sławny ze swojej klęski z rąk Indian pod Little Big Horn.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC