FILM

Terminal (2004)

Terminal, The

Ciekawostki

Ze względów bezpieczeństwa nie można było nakręcić filmu na prawdziwym lotnisku. Plan terminalu zbudowano więc w ogromnym hangarze w Palmdale.

Przy budowie planu terminalu pracowało ponad 200 rzemieślników i robotników. Praca zajęła im około 20 tygodni.

Powierzchnia granitowej podłogi w Terminalu wynosi 20000 metrów kwadratowych.

Zdjęcia do "Terminalu" miały miejsce w: Los Angeles (California, USA), w Montréalu (Québec, Canada), w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) i w Palmdale (California, USA).

W filmie zagrać miał Bernie Mac. Nie doszło jednak do jego udziału w "Terminalu", ponieważ nie mógł dogadać się z ekipą odnośnie harmonogramu.

Ispiracją filmu była historia Merhan'a Nasseri, irańskiego uchodźcy. W 1988 zabroniono mu wstępu na teren Anglii, ponieważ ukradziono mu paszport i certyfikat Zjednoczonych Narodów świadczący o statusie uchodźcy. Wylądował na lotnisku Charlesa de Gaulle'a niedaleko Paryża. Francuskie władze zabroniły mu opuszczać lotnisko, więc Merhan został na pierwszym terminalu, pozbawiony narodowości, nie mający dokąd pójść. W końcu, dużo, dużo później, otrzymuje zgodę na przekroczenie francuskiej granicy lub powrót do rodzinnego kraju. Irańczyk wybiera jednak dalsze życie na terminalu, by móc opowiedzieć swoją historię tym, którzy chcą ją usłyszeć.

Mimo, że Victor pochodzi z wymyślonego państwa "Krakozhia", mówi w języku bułgarskim. Hanks posługuje się jedynie łagodnym akcentem, którego prawdopodobnie uczyła go żona - będąca półkrwi Bułgarką (jej prawdziwe nazwisko brzmi: Margarita Ibrahimova).

Na potrzeby filmu stworzono fikcyjne państwo Krakozja.

Więcej o filmie: