FILM

Incepcja (2010)

Inception

Ciekawostki

Na wczesnym etapie produkcji James Franco był obiektem zainteresowania Christophera Nolana do obsadzenia w jednej z ról. Z uwagi jednak na zaangażowanie do filmu "Your Highness" aktor nie był dostępny, a jego niedoszłą rolę przejął Joseph Gordon-Levitt.

Evan Rachel Wood była w pierwszej kolejności brana pod uwagę przez Christophera Nolana do roli Ariadne (ostatecznie rola przypadła Ellen Page), ale propozycję odrzuciła.

Zanim ujawniono oficjalne imiona głównych bohaterów filmu (Cobb i Ariadne), postacie te nazywały się odpowiednio Jacob Hastley i Isabella.

Po tym jak Evan Rachel Wood odrzuciła rolę Ariadne, Christopher Nolan rozważał obsadzenie w tej roli Emily Blunt, Keirę Knightley i Emmę Roberts, jednak ostatecznie wybrał Ellen Page.

Aishwarya Rai była brana pod uwagę do roli Mal, którą ostatecznie otrzymała Marion Cotillard.

Leonardo DiCaprio jako jedyny był brany pod uwagę do roli Cobba przez Emme Thomas i Christophera Nolana.

Film kręcono w Los Angeles, Pasadenie, Burbank, Malibu (Kalifornia, USA), Londynie, Bedford (Anglia, Wielka Brytania), Paryżu (Francja), Tokio (Japonia), Tangerze (Maroko) oraz Kanadzie.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 13 lipca 2009 roku.

Podczas produkcji szczegóły fabuły filmu były trzymane w sekrecie. Christopher Nolan, który napisał scenariusz, tajemniczo przedstawił film jako współczesny thriller sci-fi "umiejscowiony w architekturze umysłu".

"Labiryntowy" styl loga filmu przypomina logo firmy producenckiej Christophera Nolana - Syncopy.

To pierwszy film Christophera Nolana od czasu "Śledząc", który jest w całości oryginalnym dziełem. Wszystkie filmy Nolana pomiędzy "Śledząc" a "Incepcją" były oparte na komiksach, powieściach lub krótkich historiach.

Joseph Gordon-Levitt trenował do swojej roli tygodniami w celu nakręcenia długich ujęć, w których nie było grawitacji. Były to sceny w kręcącym się korytarzu.

Christopher Nolan potrzebował postaci, której oczami widzowie poznawać będą wykreowany w filmie, skomplikowany świat. Tak zrodziła się Ariadne, do roli której wybrano Ellen Page. O jej angażu zdecydowała wykazywana przez nią mieszanka świeżości i dojrzałości, w opinii Nolana perfekcyjna do spełnienia celu, jaki przewidział dla tej postaci.

Tom Hardy wcielający się w postać Eamesa przyznał, że jego przygotowania do roli były stosunkowo proste, a kluczem do granej postaci było naśladowanie zachowania oraz gestykulacji reżysera filmu Christophera Nolana, który tego bohatera stworzył.

Cillian Murphy otrzymał od Christophera Nolana scenariusz do przeczytania na dwie godziny, po czym musiał zdecydować, która postać najlepiej mu odpowiada. Obaj zgodzili się, że tą postacią będzie Fischer.

Brad Pitt i Will Smith byli początkowo brani pod uwagę do obsadzenia w roli Cobba, co według prezesa Warner Film Group Jeff Robinova związane było z mniejszym ryzykiem finansowym w kwestii zwrotu z poniesionych nakładów na film (160 mln $).Ostatecznie angaż otrzymał Leonardo DiCaprio pomimo większej niepewności, co do "rentowności" jego nazwiska.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC