FILM

Bękarty wojny (2009)

Inglourious Basterds
Inne tytuły: Inglorious Bastards

Ciekawostki

Gdy Quentin Tarantino pisał scenariusz już rozważał, kto z aktorów mógłby wcielić się w pisaną rolę. Między innymi chciał obsadzić w swoim filmie Mickey'a Rourke'a, aby ten powrócił do filmowego biznesu. Jednak, gdy Rourke zagrał w "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2", Tarantino zrezygnował z tego pomysłu.

Brytyjski aktor Simon Pegg miał zagrać rolę porucznika Archiego Hicoxa, lecz był zmuszony opuścić projekt, ponieważ terminarz zdjęć do filmu "Bękarty wojny" pokrywał się z czasem, w którym Simon zamierzał nakręcić swój własny obraz, "Paul". Ostatecznie rolę w filmie Quentina Tarantino przyjął Michael Fassbender.

Początkowo Adam Sandler przewidziany był do roli sierżanta Donowitza. Musiał zrezygnować gdyż terminarz kręcenia filmu kolidował z innym jego przedsięwzięciem pt. "Funny People".

Quentin Tarantino do roli Hirschberga chciał zaangażować Davida Krumholtzema, jednak aktor odrzucił propozycję ze względu na planowany termin zdjęć do filmu, który mu nie odpowiadał. Ostatecznie rolę starszego szeregowego Hirschberga otrzymał Samm Levine.

Aktor Tim Roth, jeden z pretendentów Quentina Tarantino do udziału w filmie "Bękarty wojny", nie mógł uczestniczyć w jego projekcie ze względu na termin zdjęć. Tim Roth otrzymał główną rolę w filmowej adaptacji powieści Davida Almonda pt. "Skellig".

Jednym z kandydatów do filmu był Leonardo DiCaprio, reżyser Quentin Tarantino nawet zarezerwował dla niego rolę niejakiego Hansa Landy.

Nastassja Kinski była brana pod uwagę do roli Bridget Von Hammersmark.

Rola Michaela Madsena (Babe Buchinsky) została wycięta z ostatecznej wersji scenariusza.

Warren Beatty był brany pod uwagę do jednej z ról w filmie.

Casting do filmu "Bękarty wojny" prowadziły Jenny Jue i Johanna Ray, które były razem obecne m.in. przy takiej światowej produkcji jak "Czarna Dalia", czy też filmie "Hell Ride", przy który miał swój udział jako producent wykonawczy sam Quentin Tarantino. Johanna Ray pracowała z nim także przy filmie "Od zmierzchu do świtu" oraz w dwóch odsłonach obrazu przedstawiającego losy mściwej Panny Młodej "Kill Bill: Vol. 1" i "Kill Bill: Vol. 2".

Ennio Morricone wycofał się z napisania muzyki do filmu. Kompozytor stwierdził, że otrzymał od Quentina Tarantino zbyt mało czasu na skomponowanie ścieżki dźwiękowej. Tempo prac podyktowane było chęcią pokazania filmu na festiwalu w Cannes.

W filmie epizod zagrał reżyser filmu "The Inglorious Bastards", Enzo G. Castellari.

Scena strzelaniny będzie kręcona na granicy polsko - niemieckiej w Goerlitz - Zgorzelec na dolnym rynku.

Quentin Tarantino rozpoczął pracę nad tym scenariuszem jeszcze przed "Kill Billem", ale odłożył ten projekt, gdyż nie mógł wymyślić żadnego "sensownego" zakończenia.

Quentin Tarantino pracował nad scenariuszem prawie dekadę.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 13 października 2008 roku.

Już przed samą produkcją "Inglourious Basterds" wywołało wiele kontrowersji związanych z ilością przemocy ukazanej w obrazie.

Tarantino postanowił zmienić tytuł filmu, dodając błędy ortograficzne do obu członów początkowej nazwy INGLORIOUS BASTARDS.

Kostiumy do filmu stworzyła francuska firma Le Vestiare, której dokonania jak dotąd mogliśmy zobaczyć tylko przy europejskich produkcjach.

Roboczy tytuł filmu Quentina Tarantino brzmiał "Inglorious Bastards". Z takim samym tytułem pojawił się w amerykańskiej dystrybucji włoski film Enzo G. Castellari'ego z 1978 roku, którego akcja dzieje się także w czasach II wojny światowej.

Film jest podzielony na pięć rozdziałów: 1.Once a Time... Nazi Occupied France; 2.Inglorious Bastards; 3.German Night in Paris; 4.Operation Kino; 5.Revenge of the Giant Face.

Film Quentina Tarantino "Inglourious Basterds" z początku miał nosić tytuł "Once Upon A Time In Nazi Occupied France" nawiązując tym samym do spaghetti westernów.

Quentin Tarantino w sprawie nakręcenia "Inglourious Basterds" negocjował z wieloma korporacjami filmowymi, wśród nich były tak znane firmy jak Miramax czy też Paramount. Ostatecznie reżyser znalazł studio, z którym doszedł do porozumienia, rodzime Universal Pictures.

Eli Roth i Quentin Tarantino spotkali się już wcześniej na planie zdjęciowym innego filmu - Roth jako aktor, autor scenariusza i reżyser, a Tarantino jako producent wykonawczy przy projekcie filmowym „Hostel".

Mimo licznych protestów w Niemczech ze strony polityków i mediów, kwotą 300 tysięcy budżet filmu wsparli także Niemcy. Pieniądze pochodziły ze specjalnego funduszu wspierającego produkcje filmowe powstające nad Odrą.

Sally Menke odpowiedzialna za montaż filmu "Inglourious Basterds" była z Quentinem Tarantino przy najważniejszych jego filmach, takich jak: "Wściekłe Psy", "Pulp Fiction", "Four Rooms", "Jackie Brown", "Kill Bill", "Kill Bill 2" oraz "Grindhouse: Death Proof".

Imię bohatera granego przez Brada Pitta, Aldo Laine'a, jest hołdem dla aktora Aldo Raya.

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC