FILM

X-Men 2 (2003)

X2
Inne tytuły: X2: X-Men United

Ciekawostki

Aby nakręcić scenę rozmowy Xaviera ze swymi Mutantami w murach szkoły, Singer z ekipą musiał polecieć do Londynu, dokąd ściągnął Jackmana na jeden dzień zdjęciowy (Jackman, z racji tego, że ta scena została nakręcona, po oficjalnym zakończeniu produkcji, pracował wtedy przy "Van Helsingu". W filmie widać, że Wolverine'a ma nienaturalną fryzurę (aktor miał pod spodem, przedłużoną przez charakteryzatorów, bujną czuprynę Van Helsinga).

Film zajął 5 miejsce na liście najlepszych sequeli w historii kina, zorganizowanej przez stronę Movies.com.

Największą tajemnicą twórców filmu była domniemana śmierć Jean Grey w finale filmu. Wszyscy, oprócz szefów z wytwórni, aktorzy dostali scenariusz w którym Jean żyje do końca. nawet Famke Janssen dowiedziała się o tym dopiero w trakcie kręcenia.

Jedna ze scen filmu wymagała tego, by Hugh Jackman zagrał całkowicie nago. Ekipa w tajemnicy usunęła jedną ze ścian dekoracji, a na jej miejsce postawiono wszystkie kobiety, które pracowały tego dnia na planie. Jedną z nich była matka Jamesa Marsdena (Cyclops), z dolarami q dłoni, która zachęcała do dalszego ciągu "rozbieranej" prezentacji.

Walki Jean i Cyclopsa nie zostały nakręcone w normalnym studiu, tylko w wypełnionej turbinami wnętrza elektrowni wodnej z początku XX wieku, służącej obecnie jako muzeum techniki. Ekipa realizująca film, przemalowała ściany na ciemne barwy, by zachować jednolity wygląd w stosunku do scenografii studyjnej.

Według pierwszych koncepcji, drugie Cerebro miało być wyposażone w dwie ramy.

Dużym kłopotem dla twórców filmu było znalezienie odpowiedniej dużej hali dla dekoracji podziemnej bazy Strykera. W końcu znaleziono opuszczony magazyn, o rozmiarach ok. 60 x 180 metrów, w którym postawiono wszystkie dekoracje na raz (które i tak zajęły połowę kubatury hali. Całą instalacja elektryczna poukrywana w ścianach scenografii mierzyła ok. 100 km długości, do przemieszczania się pomiędzy końcami hali używano rowerów.

Główna scenografia X Jeta miała 25 metrów długości.

Film kręcono w USA (Nowy Jork) i w Kanadzie.

Samochód, którym Mutanci uciekali z okupowanej szkoły, to Mazda RX-8, której wnętrze zostało specjalnie przerobione na potrzeby filmu.

Rebecca Romijn-Stamos zagrała w filmie dwie role. Oprócz Mystique, wcieliła się w postać kobiety, która postawiła piwo z wkładką strażnikowi więzienia.

By nagrać scenę spotkania Wolverine'a ze Strykerem podczas pacyfikacji szkoły, podczas której pojawia się ściana lodu na plan trzeba był przywieźć bryłę lodu o wadze ok. 1,5 tony.

Wnętrze celi było tak ciasne, że gdy kręcono poszczególne ujęcia, trzeba był zdemontować część ścian, by ekipa zdjęciowa mogła się zmieścić.

Kościół w którym przebywa Nightcrawler, nie był dekoracją. Była to prawdziwa świątynia w Vancouver, która została ucharakteryzowana, żeby wyglądała, jakby była remontowana.

Szkołę dla Mutantów zagrał zupełnie inny obiekt niż w części pierwszej. Był nim Hartley Castle w Colwood (prowincja Kolumbia Brytyjska w Kanadzie), który obecnie służy jako siedziba Royal Roads University.

Na potrzeby nakręcenia scen, w których Wolverine szuka swych korzeni, jak i do finału filmu, do kanadyjskiej prowincji Alberta dostarczono 40 ton śniegu.

Aby zaoszczędzić czas, z powodu braku śniegu i ciągle wiejącego wiatru, część zdjęć plenerowych została przeniesiona i nakręcona w jednej z hal zdjęciowych ( min. wejście Wolverine'a do opuszczonej zapory).

Główny scenograf filmu, Brytyjczyk Guy Dyas, wspólnie z Bryanem Singerem odwiedzili wszystkie muzea w Vancouver,by znaleźć odpowiednie, które odwzorowałoby najlepiej muzeum mutantów. Wreszcie zdecydowano się na pustą halę (przypominającą swą konstrukcją miejsce pierwszej rozmowy Xaviera z Magneto w pierwszym filmie), która szybko zapełniła się eksponatami przywiezionymi ze wszystkich zakątków świata. Niektóre elementy ekspozycji, jak np. szkielet dinozaura, z obawy przed uszkodzeniem, odwzorowane zostały w plastiku na podstawie oryginalnych szkieletów. Do sceny zatrzymania się wszystkich ludzi zwiedzających muzeum Mutantów, podobnie jak do sceny finałowej w Gabinecie Owalnym, zatrudniono prawdziwych mimów.

Wnętrza Białego Domu, ze słynnym Gabinetem Owalnym są wiernym odzwierciedleniem swojego prawdziwego odpowiednika.

Masywne biurko prezydenckie, które widzimy w gabinecie prezydenckim, zostało wykonane ręcznie w czasie dwóch miesięcy. Część mebli, w Białym Domu, wykonały te same firmy, które zaopatrują prawdziwy Biały Dom.

Dekoracja zrobiona specjalnie do walki Nightcrawlera ze strażnikami, została później wykorzystana w serialu "Stargate".

Alan Cumming przygotowując się do roli Nightcrawlera, musiał współpracować ściśle z Terrym Notarym, zawodowym cyrkowcem, pracującym wcześniej m.in. nad ruchami Jima Carreya w "Grinchu". Jego rola polegała na nauczeniu Cumminga płynnego, baletowego wręcz sposobu poruszania się Nightcrawlera.

Ian McKellen jako Magneto zajął drugie miejsce w rankingu na najlepszy czarny charakter w ekranizacji komiksu. Ranking sporządził specjalizujący się w komiksowych ekranizacjach serwis Superherohype w połowie 2004 roku.

Kelly Hu mówi tylko jedną kwestię przez cały film.

W przeciwieństwie do pierwszego filmu, gdzie Rebecca Romijn-Stamos nosiła szkła kontaktowe, tym razem oczy Mystique zostały przetworzone cyfrowo.

W celu utrzymania zakończenia filmu w tajemnicy aż do premiery, powieść oraz komiks mają różne zakończenia.

Anna Paquin w ogóle nie korzystała z pomocy kaskadera.

Liczba zabitych w filmie: 26.

Ian McKellen (Magneto) pracował ze scenarzystami, by scena, w której Bobby Drake (Iceman) mówi swoim rodzicom że jest mutantem, wyglądała bardziej na scenę ujawnienia swojej orientacji homoseksualnej.

Replika prezydenckiego biurka w gabinecie owalnym była tak szczegółowa, że dwa miesiące trwało jej zbudowanie.

W czasie kręcenia sceny walki Wolverine z Yuryko, aktorka Kelly Hu oberwała naprawdę. Głównie dlatego, że Hugh Jackman niezbyt potrafi symulować ciosy.

Czerwona blizna z tyłu szyi Cyclopsa, będąca oznaką kontroli przez Strykera, została dodana cyfrowo.

Restrykcje odnośnie zdrowia i bezpieczeństwa oznaczały, iż śmigła helikoptera nie mogły się ruszać, gdy aktorzy - w tym wypadku, Rebecca Romijn-Stamos i Ian McKellen - siedzieli wewnątrz helikoptera. Ruchome śmigła dodano później cyfrowo.

Pomiędzy Brucem Davisonem, a Brianem Coxem jest tylko 26 dni różnicy wiekowej, chociaż w filmie grają postaci o 20 letniej różnicy wieku.

W trakcie kręcenia X-menów, Hugh Jackman również pracował na planie innego filmu na podstawie komiksu, a mianowicie "Van Helsing".

Wiele ujęć ze szkoły Xaviera było wziętych z pierwszej części filmu.

David Kaye, który podkłada głos pod postać Xaviera w animowanym serialu "X-Men: Evolution" ukazuje się przez moment w filmie.

Alan Cumming był pierwszym wyborem Bryana Singer'a do roli Nightcrawlera.

Kiedy Jean i Storm znajdują się w kościele Jean ma na sobie płaszcz z Phoenixem. W komiksie właśnie Jean zamienia sie w Phoenixa.

Samochód, którym jeździ Wolverine to Mazda RX-8.

Szkoła Xaviera została użyta również w serialu "Tajemnice Smallville".

Film jest częściowo na podstawie komiksu X-men: God Loves, Man Kills.

Walka między Wolverinem i Yukiro zajęła trzy tygodnie do nakręcenia.

Replika biura prezydenta została stworzona w ponad dwa miesiące.

Początkowo miała ukazać się scena, w której Magneto ratuje profesora Xaviera przed Dark Cerebro. W końcu zrezygnowano z tego pomysłu.

Śnieżne sceny w Arktyce zostały sfilmowane w Albercie (Kanada), jako iż jest to obszar znany z ciężkich śniegów. Oczywiście, gdy ekipa filmowa dotarła na miejsce, śniegu nie było w ogóle, więc trzeba było go odtworzyć.

Scenariusz do filmy przeszedł 27 zmian.

Neil Patrick Harris starał się o rolę Nightcrawlera.

Szpony "Lady Deathstrike" przyklejono do spodów paznokci Kelly Hu. Musiała je odrobinę zapuścić, by porządnie pasowały.

Fox tym razem zmniejszył budżet filmu z 125 na 110 mln dolarów.

Hugh Jackman współpracował z dietetykiem, by nabrać formy do roli Wolverine'a i przytył 10 kilogramów.

Ściana lodu, użyta w filmie została wytworzona naprawdę i warzyła ponad tonę.

Scena walki Wolverine z żołnierzami w domu początkowo trwała trochę dłużej, ale pokazano jej skróconą wersję.

Bestia i Gambit mieli ukazać się w drugiej części filmu.

Alan Cumming musiał przecierpieć 10 godzin charakteryzacji, by stać się Nightcrawlerem do sceny w kościele (gdzie jego skóra/charakteryzacja jest ujęta od pasa w górę).

Cygaro Pyro ma wygrawerowanego rekina na sobie. Reżyserowi filmu bardzo podobał się film "Szczęki".

Wózek inwalidzki Profesora Xaviera z pierwszego filmu został sprzedany prawnikowi (który pracuje dla tej samej kancelarii adwokackiej, co adwokat Patricka Stewarta). Gdy rozpoczęto produkcję, studio uświadomiło sobie, że brakuje im wózka, więc prawnik wypożyczył im wózek z powrotem - jak to ujął Stewart w jednym z wywiadów - "za znaczącą sumę".

Reżyser filmu, Bryan Singer poniekąd inspirował się serialem "The Twilight Zone".

Jest to jedyny film z X-menami, w którym nie pokazał się Stan Lee.

Rebecca Romijn-Stamos czekała pięć godzin na ukończenie swojej charakteryzacji.

Ian McKellen zaproponował scenarzystom, aby zmienili scenę, w której Ice man przyznaje się rodzicom do tego iż jest mutantem. Scena ta wydawała się aktorowi zbyt gejowska.

Wpisany do Księgi Rekordów Guinness, jako film, który wszedł do kin z największą liczbą kopii - 3,741.

Hugh Jackman pracował z tym samym trenerem, z którym pracowała Angelina Jolie przygotowując się do roli w Lara Croft: Tomb Raider (2001).

Imię Rogue nie pada ani razu w filmie.

Końcowy monolog Jean Grey's jest taki sam jak początkowy monolog Profesora Xaviera z X-Men (2000).

Nakręcenie sceny walki Wolverine i Yuriko trwało 14 dni.

Zajął 9 miejsce w rankingu ogłoszonym przez program filmowy BBC1 na najlepsze filmy 2003 roku.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC