FILM

Aviator (2004)

Aviator, The

Ciekawostki

Jak to bywa w wielu superprodukcjach budżet często zostaje przekroczony w przypadku Aviatora Scorsese zamknął się w przeznaczonym budżecie czyli 115 mln $.

Jim Carrey miał początkowo grać rolę Howarda Hughesa.

Początkowo w roli Avy Gardner miała wystąpić Gwyneth Paltrow, jednak wycofała się z udziału w filmie.

To pierwszy film w którym swój udział miała firma produkcyjna Leonardo DiCaprio "Appian Way".

W ramach przygotowań do roli Hepburn, Cate Blanchett nauczyła się gry w tenisa i golfa, a także brania zimnych prysznicy, z czego znana była Hepburn.

Barry Pepper, który miał wcielić się w postać Glenna Odekirka, musiał zrezygnować z powodu wcześniejszych zobowiązań (w tym samym czasie trwały zdjęcia do filmu "Mr. Ripley's Return").

Kate Beckinsale przytyła do roli w tym filmie około 10 kilogramów

Charakteryzatorzy pracowicie pokrywali piegami twarz, ramiona i dekolt Blanchett, aby upodobnić ją jak najbardziej do Katherine Hepburn.

Scorsese zdecydował, że każdy kolejny rok życia Hughesa przedstawiony w filmie będzie wyglądać tak jakby nakręcono go przy użyciu materiałów "z epoki" - efekty osiągnięto przede wszystkim cyfrowo w postprodukcji

Zdjęcia do filmu realizowano w: Los Angeles, San Diego, Santa Clarita, Ventura i San Bernardino w Kalifornii w USA oraz w Montréalu i Saint-Hubert w Québec w Kanadzie.

Do charakteryzacji Cate Blanchett charakteryzatorka używała szminki Max Factor.

Film miał początkowo wyreżyserować Michael Mann, ale ponieważ wcześniej zrobił dwa filmy biograficzne ("The Insider" w 1999 oraz "Ali" w 2001), wolał zostać producentem oraz zaoferował Scorsese scenariusz do filmu.

Zdjęcia do filmu trwały dokładnie 91 dni tak jak było od początku zaplanowane.

Katharine Hepburn miała być grana przez Nicole Kidman, ale w związku z jej filmem "Żony ze Stepford" aktorka musiała odrzucić propozycję.

Choć większość widzianych w filmie obiektów stanowią (imponujące) dekoracje, część scen nagrywana była w autentycznych, istniejących rzeczywiście miejscach. Jedno z nich to dawna rezydencja Hughesa mieszcząca się w Hollywood przy Miurfield Road, obecnie siedziba Creative Artists Agency prowadzonej przez Boba Bookmana. Część scen kręcono w Beverly Hills, w pobliżu miejsca, gdzie Hughes rozbił swój samolot - przy okazji ekipa filmowa ze zdumieniem odkryła, że część mieszkańców pamięta tę katastrofę tak dokładnie, jakby to było wczoraj...

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC