O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Pokolenie Y – pokoleniem rozrzutnych?

27 sierpnia 2018, Administrator

Pokolenie Y – pokoleniem rozrzutnych

Życie na raty i kredyt stało się standardem młodego pokolenia Polaków. Choć osoby pomiędzy 25, a 30 rokiem życia zarabiają najniższą średnią krajową, to ich dług wynosi już 6,51 mld zł.

Pokoleniem Y, naprzemiennie nazywanym pokoleniem cyfrowym, określane są osoby urodzone pomiędzy 1983 r. a 1993 r. Fakt ten sprawia, że nie są to osoby, które musiały borykać się kiedykolwiek z jakimiś ograniczeniami, np. w postaci długiej kolejki do sklepu po cukier. To osoby, które jeśli czegoś chcą natychmiast wyciągają po to dłonie, nawet jeśli nie stać ich na zakup danej rzeczy. Ratunkiem okazuje się bowiem kredyt, pożyczka lub system ratalny. W efekcie długi młodego pokolenia, notowane w bazie danych KRD, wynoszą już 6,51 mld zł.

25–latkowie - niesamodzielni i najbardziej zobowiązani

Obecnie młodzi ludzie usamodzielniają się znacznie później niż ich rodzice. Z pewnością ma to związek z niskimi zarobkami. Osoby z przedziału wiekowego 25-30 lat zarabiają około 1530 zł netto. Według ostatnich dostępnych danych Eurostatu 44% młodych Polaków i 17% małżeństw w wieku 25–35 lat nie zakłada własnego gospodarstwa domowego. To trudne, kiedy chciałoby się usamodzielnić, a zdolność kredytowa po prostu przekreśla zdobycie jakiegokolwiek kredytu na własne mieszkanie. Ceny najmu mieszkania też nie ułatwiają życia.

Taka sytuacja nie zmienia jednak faktu, że bardzo łatwo przychodzi im branie kredytów konsumenckich w bankach lub pożyczek ratalnych na przyjemności takie jak sprzęt elektroniczny z najwyższej półki lub ekskluzywne wakacje. Nie są to rzeczy niezbędne do życia, a mimo to dług rośnie.

Młodzi Polacy często biorą kilka pożyczek jednocześnie. Zaczynają od kwot 2,5 do nawet 5 tysięcy złotych, a następnie dobierają kolejne pożyczki. Niestety zapominają spłacać zobowiązania lub pamiętają tylko o pierwszej racie kredytu. W efekcie są zdziwieni, że ich drobny dług urósł do kwoty rzędy 30 tysięcy.

Gdzie najwięcej zobowiązań?

Polacy w wieku 25-35 lat mają najwięcej zobowiązań - bo aż 2,68 mld zł wobec firm windykacyjnych oraz funduszy sekurytyzacyjnych. Kolejne 1,97 mld zł to niespłacone zobowiązania wobec banków, firm pożyczkowych i ubezpieczycieli, a 1,17 mld zł to alimenty. Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście zaległości wynikające z nieregularnego płacenia za czynsz lub niepłacenia opłat takich jak woda, telefon, prąd i gaz.

Czy raty pozwalają się usamodzielnić?

Bazując na danych zgromadzonych przez firmę windykacyjną Kaczmarski Inkasso można wysnuć wniosek, że kredyty pomagają się usamodzielnić. Widać, że osoby w wieku 31-35 lat to osoby, które inwestują w bardziej poważne zakupy niż ich młodsi koledzy. Niestety osoby z tego przedziału wiekowego zadłużają się na wszystko, nawet na wizytę u lekarza.

A to dopiero początek, gdyż osoby te posiadają także kredyty mieszkaniowe. Wszystko to sprawia, że długi zaczynają ich przerastać. Problem ten szczególnie widać wśród 35-latków. Z pokolenia Y to oni są najbardziej zadłużeni. Mają do oddania 1,14 miliarda złotych. Ich średni dług wynosi prawie 16 tysięcy złotych.

Warto również podkreślić, że według statystyk to mężczyźni pomiędzy 25 a 35 rokiem życia są bardziej zadłużeni niż kobiety - to aż 73%. Są winni aż 4,7 mld zł, czyli na osobę średnio 11,5 tys. zł. Kobiety, czyli 27%, znacznie mniej – zalegają 1,7 mld zł, czyli na osobę średnio 8 tys. zł.

Rekordziści wśród rekordzistów

Spośród 16 województw do najbardziej zadłużonych należy śląskie, mazowieckie oraz dolnośląskie, odpowiednio na kwoty 945, 805, 666 mln zł. Najmniej zadłużonymi, bo na kwotę 130 mln zł są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

Statystyki KRD pozwalają również w tym przykrym rankingu wyłonić istnych rekordzistów zadłużenia. Wśród nich jest 31-letni mężczyzna, który posiada zadłużenie o łącznej wartości 6 mln zł. Miejsce numer dwa zajął 34-latek, którego dług wynosi 3,9 mln zł. Podium zamyka 31-letnia kobieta, która posiada dług na blisko 2,4 mln zł.

Szukasz więcej informacji ze świata finansów, poradników i ciekawostek? Odwiedź stronę Financer Polska.