O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

"Gotowe na wszystko" i niezapomniane Wisteria Lane, czyli: Nic nie jest takim, jakim się wydaje.

22 stycznia 2021, J.B.

  Gotowe na wszystko

  To właśnie dzięki Susan, Lynette, Bree i Gabrielle 3 października 2004 sprawiły, że "babski serial" może stać się światowym hitem. Genialna obsada i świetne wątki sprawiły, że przed ekrany telewizorów już niecały rok po premierze zasiadało aż 30 milionów amerykanów. Kobiety je uwielbiały i utożsamiały się z nimi, mężczyznom nie przypadły do gustu, ale wraz z partnerkami z zapartym tchem śledzili losy czterech przyjaciółek. O czym zatem opowiada ten licznie nagradzany serial, który przed ekrany zaciągnął miliony osób, niezależnie od płci i wieku?

  Wisteria Lane
  Każdy chiałby mieszkać przy Wisteria Lane. Na jednej z malowniczych uliczek z białymi płotami, idealnie pomalowanymi domami, równo przystrzyżonymi trawnikami. Tam, gdzie zawsze świeci słońce i mieszkają mili i zawsze pomocni sąsiedzi. Nie bez powodu twórcy zjeździli tysiące kilometrów w poszukiwaniu takiego miejsca. Nic nie było wystarczająco dobre. Ostatecznie na potrzeby serialu zbudowali aleję Wisteria Lane w ogromnym telewizjnym studiu. I to właśnie na tym cudownym, luksusowym przedmieściu mieszkają nasze przyjaciółki. Jednak ten sielankowy obrazek to tylko pozory. Susan (Teri Hatcher), Lynette (Felicity Huffman), Bree (Marcia Cross) i Gabrielle (Eva Longoria) wcale nie są takie idealne jak nam się wydaje. Każda ma swoje ciemne tajemnice i przysłowiowe trupy w szafie, ściśle strzeżone przez pozostałą trójkę. Przysparza im to mnóstwo problemów i wiele niebezpiecznych, a zarazem zabawnych sytuacji. Całe 8 sezonów przypomina układanie puzzli z kilku tysięcy kawałków - kiedy już wydaje nam się, że jesteśmy na dobrej drodze, okazuje się, że brakuje jednego elementu.

  Samobójstwo idealnej gospodyni.
  W tym właśnie momencie spotykamy się z bohaterkami. Serial zaczyna się od samobójstwa ich przyjaciółki - Mary Alice Young (Brenda Strong). Kobieta w swym idealnym domu wyciąga ze skrytki rewolwer i strzela sobie w głowę. Nie pozostawia żadnego listu, czy jakiejkolwiek informacji, o powodzie, dla którego podjęła taką decyzję. Samobójstwo Mary Alice jest szokiem dla wszystkich, to właśnie na nim skupia się cały pierwszy sezon, a jego wątek powraca w następnych. Jednak sama Mary Alice nas nie opuszcza, od tej pory staje się narratorem filmu, który zza swiatów obserwuje społeczność Wisteria Lane.

  O obsadzie słów kilka
  Całą obsadę serialu można śmiało uznać za skompletowaną genialnie. Nie tylko fenomenalne "desperatki", ale i postacie drugoplanowe zasługują na ogromne słowa uznania. Partnerzy głównych bohaterek stanowili dla nich silne tło, dorównywali im zaangażowaniem w stu procentach. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że można by i o nich nakręcić analogiczny serial. Każda z postaci, nawet ta pojawiająca się na ekranie rzadko, była idealnie wpasowana w klimat serialu. Wiele gwiazd z chęcią zgodziło się też na gościnny występ, np. Brian Austin Green, Hedi Klum czy Oprah Winfrey.

  Komedia, czy kryminał...?
  Na pierwszy rzut oka, serial o przyjaciółkach z Wisteria Lane, można uznać za komediowy. Nic bardziej mylnego. W zasadzie trudno określić gatunek tej produkcji. Są w niej elementy właśnie komedii, ale też romansu, dramatu czy nawet kryminału. Każdy sezon to inna zagadka do rozwikłania, w ośmiu sezonach zamknięto 180 regularnych odcinków plus siedem odcinków specjalnych. I w każdym odcinku "Gotowe na wszystko" zaskakują, co przekłada się na masę nagród dla serialu. Przez ponad siedem lat emisji serial dostał 3 nagrody Złoty Glob, 23 inne nagrody i 87 nominacji.