O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

10 najlepszych filmów 2020 roku

21 lipca 2020, Administrator

Para oglądająca telewizję

Rok 2020 okazał się pełen niespodzianek – i to niestety nie takich, które wzbudzałyby emocje pozytywne. Szczególnie w przypadku branży filmowej, która ucierpiała finansowo nie tylko z powodu tymczasowego zamknięcia kin w wielu państwach, ale także na skutek zablokowania planów filmowych i przerwania nagrań.

W efekcie część filmów, których premiery zapowiedziano na pierwsze kwartały 2020 roku, albo zadebiutowały online, albo ich premiery zostały przesunięte w czasie. Z pozytywów – podczas lockdownu wiele osób szukało sposobów na zagospodarowanie wolnego czasu, oblężenie przeżywały chociażby polskie kasyna internetowe. Jednocześnie też Polacy chętnie sięgali po sprawdzone sposoby na nudę, a takimi właśnie były platformy streamingowe i – ogólnie – oglądanie filmów.

Przed wybuchem światowej epidemii w kinach pojawiło się kilka ciekawych propozycji. Zresztą i później część filmów zadebiutowała online. Jakie zatem tytuły dotychczas mogą zostać uznane za te najlepsze w 2020 roku?

Filmy do obejrzenia w 2020 roku: lista

Minęła połowa 2020 – to idealny moment na podsumowania. Sprawdź zatem naszą propozycję dziesięciu filmów, które warto obejrzeć w tym roku!

1. Jojo Rabbit

Film ten wszedł po polskich kin w styczniu. Hollywoodzka satyra z Holokaustem w tle i z reżyserem, który sam siebie obsadził w roli Hitlera? Nie brzmi jak coś, co zasługiwałoby na miejsce na liście zatytułowanej “top filmy 2020”, a jednak… to działa!

Oczywiście, obraz jest specyficzny i nie każdemu się spodoba. Pochwalić jednak należy geniusz Taika Waititi, który stworzył historię szaloną i przerysowaną, a jednocześnie ciepłą i rozczulającą.

2. 1917

Kolejna propozycja, która na ekranach kin gościła od końca stycznia. Podobnie jak Jojo Rabbit, wydaje się też być filmem, który nie powinien być w stanie cię zaskoczyć. W końcu filmy wojenne to gatunek dość obszernie reprezentowany i choć raz w roku któryś ze znanych reżyserów wypuszcza w świat wielką produkcję tego typu.

Tym razem przyszła kolej na Sama Mendesa, który zdecydował się skupić na losach dwóch młodych żołnierzy brytyjskich; mają oni do wykonania niezwykle ryzykowną misję, od powodzenia której zależeć będzie życie wielu ludzi.

Jest to raczej prosta historia, ale trzyma w napięciu, a sam sposób realizacji zasługuje na to, by 1917 zostało uznane za jeden z najlepszych filmów tego roku.

3. Naprzód

To animacja. Jak na animację od Pixara przystało, jest to bardziej film dla całej rodziny, a nie tylko dla najmłodszych. Po premierze Naprzód znalazło się na szczycie amerykańskiego box office’u, choć oczywiście nie były to wartości porównywalne z tymi, jakie film zarobiłby w normalnych okolicznościach.

4. Na topie

To film dla fanów propozycji muzycznych. Twórcy Yesterday w tym roku postanowili wypuścić historię wielkiej gwiazdy Grace Davies i jej asystentki Maggie. Losy tych dwóch pań zaczynają być od siebie zależne w niebezpieczny sposób, a stawką pozostają marzenia, które każda z nich chce spełniać.

5. Judy

Film ten wart jest zobaczenia chociażby dla wspaniałej roli Renée Zellweger, która zresztą za swój występ otrzymała w tym roku statuetkę Oscara. Fabuła skupia się na życiu, a właściwie ostatnich miesiącach życia Judy Garland, legendarnej artystki.

6. Poznajmy się jeszcze raz

To film francuski. Polacy kochają francuskie komedie, jednak tym razem jest to obraz w konwencji dramatu. Główny bohater, zagubiony w codzienności przepełnionej nowinkami technologicznymi, decyduje się przyjąć ofertę… podróży w czasie.

7. Deerskin

To szalona komedia, w której Jean Dujardin gra Georgesa - człowieka gotowego na wszystko. Co ciekawe, nie jest on jednak w stanie poświęcić się dla swoich najbliższych, ale dla… kurtki z frędzlami. Film-satyra, gwarantujący sporo śmiechu.

8. Coś się kończy, coś zaczyna

Ten film do kina przyciągnie pewnie widzów przede wszystkim gwiazdorską obsadą. Jamie Dornan, Sebastian Stan i Shailene Woodley w jednym filmie? Toż to musi być coś znakomitego!

Nie jest to historia kameralna, intymna, ale nadal w całkiem zręczny sposób manewruje, tworząc psychologiczny obraz trójki ludzi, wplątanych przez emocje w sytuację niemal bez wyjścia.

9. Nieoszlifowane diamenty

Adam Sandler gra Howarda Ratnera – jubilera, którego długi hazardowe zmuszają do podejmowania bardzo niebezpiecznych decyzji. Nie jest to może film, który wejdzie do klasyki kina czy będzie wspominany przez krytyków jeszcze za kilka lat, ale z pewnością to dobry portret psychologiczny człowieka uzależnionego.

Poza tym historia ma wartość moralizatorską. W końcu, jak przestrzega ekspert branży hazardowej – Klara Czerwińska, hazard potrafi być naprawdę ryzykowną formą rozrywki.

10. Ukryte życie

Na koniec najnowszy film Terrence’a Malicka, tym razem z II wojną światową w tle. I podobnie jak poprzednie dzieła tego reżysera, nie jest to propozycja dla fanów fabuły wielowątkowej i przepełnionej akcją. To spokojna, ale piękna opowieść, dobra na leniwy wakacyjny wieczór.

Podsumowanie

Oto subiektywny spis top filmów 2020. Oby druga połowa tego roku pozwoliła dopisać na listę “najlepsze filmy w 2020 roku” o wiele więcej pozycji!