O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Jak pogłębić filmową pasję? Kilka prostych zasad

22 października 2019, Administrator

Kampania filmowa Decor Mint

Kochasz oglądać filmy. Pochłaniasz je jeden za drugim. Żyjesz premierami kinowymi, a ściany mieszkania, w którym mieszkasz, noszą wyraźne ślady – w postaci plakatów filmowych – świadczące o twojej pasji. Równocześnie czujesz, że nie sięga ona tak daleko, jakbyś tego chciał. Brak jej mocnych podstaw teoretycznych. Masz poczucie, że nie dostrzegasz czasem pewnych subtelnych nawiązań i umykają ci niuanse. Chcesz być po prostu bardziej świadomym odbiorcą. Jak ze zwykłego fana kina zmienić się w wytrawnego kinomaniaka, nie tylko oglądającego filmy, ale rozumiejącego je, ich treść i ich strukturę? Oto kilka prostych wskazówek, które ułatwią pokonanie tej drogi.

Czytaj

Pierwszym krokiem, który można wykonać, jest sięgnięcie do teorii. Praktyka praktyką, jednak gdy brak jej mocnych podstaw teoretycznych, staje się jedynie bezrefleksyjnym oglądaniem kolejnych filmów. Z jednej strony można sięgnąć do wyjątkowo bogatej literatury związanej z filmoznawstwem. Na pewno przybliży ona historię kinematografii, specjalistyczne słownictwo z nią związane, zawiłe technikalia, dotyczące nie tylko struktury filmu, ale samego procesu jego tworzenia, pracy przy jego produkcji i na planie, schematy rządzące dziełem filmowym. Z drugiej strony na rynku wydawniczym nie brak także prasy o tematyce filmowej – zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Magazyny pozwalają na zapoznanie się nie tylko z zagadnieniami czysto teoretycznymi, recenzjami, opiniami, ale i branżą filmową rozumianą w szerszym kontekście.Wymieniaj opinie

Źródłem wiedzy na temat filmów jest oczywiście nie tylko literatura. Alternatywą dla niej są recenzje i opinie filmoznawców, pasjonatów znających branżę filmową na wylot. Warto nie tylko oglądać, słuchać i czytać, co mają do powiedzenia, ale i – o ile istnieje taka możliwość – włączać się z nimi w dyskusję, być może nawet polemikę, jeśli tylko pozwala na to stan wiedzy… Szansę na to dają wszelkiego rodzaju fora internetowe, fanpage na portalach społecznościowych, komentarze pojawiające się pod materiałami filmowymi krytyków filmowych. Pozwalają nie tylko zweryfikować wiedzę dotyczącą kina, ale też na swobodną wymianę opinii i ocen poszczególnych filmów czy ich twórców.

Pielęgnuj pasję

Warto pamiętać, że pogłębianie wiedzy ma być po prostu przyjemnością. Warto zachować umiar w dawkowaniu kolejnych publikacji dotyczących teorii filmowej, czy po prostu kolejnych filmów. Łatwo doprowadzić do stanu, w którym można poczuć przesyt. Szczególnie, jeśli akurat kilka kolejnych filmowych wyborów okazało się tymi z kategorii „nietrafione”. Doskonałą metoda pogłębiania pasji filmowej, rozwijania jej są wszelkiego rodzaju festiwale filmowe. Pozwalają one nie tylko głębiej wejść w okołofilmowy światek, spotkać się ludźmi o podobnych zainteresowaniach i pasji, ale obejrzeć wiele ciekawych filmowych propozycji nierzadko niedostępnych w późniejszej kinowej dystrybucji.Ostatnie, a równocześnie najważniejsze – oglądaj

Oto podstawa wszystkich filmowych pasji. Samo oglądanie kolejnych filmów pozwala pogłębiać wiedzę na temat schematów rządzących tą dziedziną sztuki, gatunków filmowych, a także stylu samych twórców. Równocześnie niezmiernie ważne jest niezamykanie się na jeden określony gatunek filmowy, styl, reżysera… Poszukiwanie i poznawanie nowego to jeden z ważniejszych elementów pozwalających na rozwijanie filmowych pasji. Warto w tym miejscu wspomnieć także o zapoznaniu się z najbardziej klasycznymi filmami, tytułami, które nie tylko na stałe wpisały się w kinowy kanon, ale nierzadko odmieniły także historię. Dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z listy tego typu produkcji, szczególnie takiej w formie plakatu na ścianę np. z kolekcji filmowej Decor Mint. Takie rozwiązanie pozwala połączyć pasję filmową i ciekawe rozwiązania wnętrzarskie, mogące być jej wyrazem.