O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Serialowe nowości w styczniu 2019

08 stycznia 2019, Karolina Antczak

Project Blue Book

Choć zima nie rozpieszcza fanów seriali, w styczniu nie zabraknie kilku interesujących nowości - niektóre, jak zwykle będzie można zobaczyć na platformach streamingowych takich jak Netflix czy HBO GO. W propozycjach na ten miesiąc znajdą się zarówno premiery zupełnie nowych tytułów, jak i znane i lubiane, powracające z kolejnymi sezonami pozycje.

Seria niefortunnych zdarzeń (Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events, 2017)
Oparta na serii bestsellerowych książek dla młodzieży, serialowa “Seria niefortunnych zdarzeń” to już druga adaptacja opowieści o perypetiach osieroconego rodzeństwa - dodajmy, bardzo udana. Neil Patrick Harris doskonale czuje się w roli groteskowego Hrabiego Olafa, a całość zachowana jest nieco mrocznym klimacie nie pozbawionym czarnego humoru. Do tej pory netfliksowa produkcja zbiera przede wszystkim pozytywne opinie. Fani pokładają więc spore nadzieje w trzecim sezonie, który zagości na platformie już w tym miesiącu.
Premiera: 1 stycznia (Netflix)


Gotham (2014)
W styczniu czeka nas także premiera piątego już sezonu serialu opowiadającego o losach Gotham przed nastaniem ery Batmana. Pierwsze skrzypce gra w nim James Gordon - w przyszłości uznany komendant, ściśle współpracujący z Człowiekiem Nietoperzem przy łapaniu groźnych bandytów. Jak każdy, również James, musiał gdzieś zacząć - a jego historię śledzimy od momentu, w którym młodemu wówczas, początkującemu dopiero policjantowi przypada w udziale sprawa morderstwa pewnego zamożnego małżeństwa, które pozostawiło po sobie syna, będącego w dodatku jedynym świadkiem ich śmierci. W ten sposób detektyw poznaje młodego Bruce’a. Gordon postanawia uczynić wymierzenie sprawiedliwości zbiegłemu mordercy celem swojego życia. Choć początkowe sezony zbierały bardzo pochlebne opinie, niestety każdy kolejny zdawał się być coraz bardziej naciągany. Jak wypadnie piąta odsłona serii? O tym przekonamy się już 3 stycznia.
Premiera: 3 stycznia (Netflix)


Project Blue Book (2019)
W latach 1952 - 1969, powietrzne siły Stanów Zjednoczonych zbadały około 12 tysięcy (sic!) przypadków zgłoszeń dostrzeżenia śladów UFO. Powstał nawet specjalny program zajmujący się badaniem owych przypadków, a nadano mu kryptonim Blue Book. To właśnie na podstawie tych (odtajnionych już) akt bazować ma najnowsza produkcja z Aidanem Gillenem w roli głównej. Jeśli lubicie więc klimaty konspiracji, zacierającej się granicy między naukowymi teoriami a fantastyką naukową, no i nie macie dosyć fenomenalnego Littlefingera w kolejnej odsłonie - “Project Blue Book” może być dla was.
Premiera: 8 stycznia (History Channel)


Sex Education (2019) Współcześnie seks wydaje się nieodłącznym elementem życia nastolatków. W takim środowisku bycie prawiczkiem nie jest łatwe - szczególnie, kiedy twoja mama jest wziętym seksuologiem i najchętniej nie oszczędzały synowi rad w zakresie realizowania seksualnych potrzeb. Niespodziewanie, nastoletni Otis sam będzie musiał wejść w rolę seks-teraupety, dla swoich szkolnych kolegów i koleżanek - a wszystko za sprawą zbuntowanej, intrygującej Maeve, zdaniem której będzie to świetny sposób na zdobycie pieniędzy. Otis, nie mając szczególnego wyboru, wchodzi w ten układ - w końcu jak odmówić komuś takiemu jak Maeve? Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że chłopak zaczyna się w niej podkochiwać. W rolach głównych Emma Mackey, Gillian Anderson i Asa Butterfield (swoją drogą ciekawe, jak długo delikatna uroda pozwoli aktorowi z powodzeniem wcielać się w nastolatków, nie wzbudzając przy tym najmniejszych podejrzeń co do swojego prawdziwego wieku…).
Premiera: 11 stycznia (Netflix)


Detektyw (True Detective, 2014)
Trzeci sezon jednego z najciekawszych seriali kryminalnych ostatnich lat. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, również tym razem reżyser serwuje nam nową fabułę z nowymi bohaterami, zagadkami i problemami. W zwiastunie wyraźnie czuć jednak wibracje przywodzące na myśl pierwszy, w opinii wielu bardziej udany sezon, czyniący z “Detektywa” prawdziwy powiew świeżości na serialowym rynku. W głównej roli - detektywa Wayne’a Haysa - wystąpi Mahershala Ali. Na ekranie zobaczymy także Stephena Dorffa, wcielającego się w rolę jego zawodowego partnera, a także Carmen Ejogo i Raya Fishera.
Premiera: 13 stycznia (HBO GO)


Syrena (Siren, 2018)
Drugi sezon serialu z pogranicza fantastyki, horroru i romansu. Akcja toczy się w Bristol Cove, pewnej niewielkiej, nadmorskiej miejscowości która - jeśli wierzyć legendom - miała być niegdyś syrenią przystanią. Życie w miasteczku toczy się swoim spokojnym, ustalonym rytmem - przynajmniej aż do dnia, gdy pojawia się w nim pewna tajemnicza kobieta. Ryn (w tej roli Eline Powell) wydaje się bardzo różnić od mieszkańców Bristol Cove i w wielu z nich wzbudza podejrzliwość. Nie wszyscy są jednak krytyczni wobec nowej sąsiadki - zwłaszcza Ben, biolog morski, zafascynowany piękną, owianą aurą tajemnicy kobietą. Tymczasem w miasteczku zaczynają dziać się dziwne, niepokojące rzeczy, najwyraźniej mające związek z Ryn.
Premiera: 24 stycznia (HBO GO)