O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Zapowiedzi i premiery: kino 12-18 listopada 2018

16 listopada 2018, Karolina Antczak

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Kolejny tydzień to kolejne, ciekawe premiery kinowe. Tym razem pod lupę bierzemy oczekiwany blockbuster ze świata J.K. Rowling, gangsterską produkcję z kobietami w roli głównej, sympatyczną, lekko kryminalną komedię oraz filmy dokumentalne.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, 2018, reż. David Yates)
Kolejna część trylogii “Fantastycznych Zwierząt”, ekranizacji książkowego spin-offu ze świata Harry Pottera. W głównych rolach powrócą między innymi Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol i Ezra Miller. Na ekranie zobaczymy także Johnny’ego Deppa w roli Grindelwalda oraz Jude’a Law jako Dumbledora. Film będzie stanowił bezpośrednią kontynuację poprzednika, a jego akcja ma toczyć się kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwszych “Fantastycznych Zwierząt”. Bohaterowie po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z Grindelwaldem, tym razem w jeszcze bardziej bezpośrednim starciu. Czarodziej w dalszym ciągu agituje kolejnych popleczników, którzy podobnie jak on dążą do supremacji czarodziejów ponad mugoli. Powstrzymać go może tylko jego najlepszy przyjaciel z przeszłości, Dumbledore. Przyszły dyrektor Hogwartu nie poradzi sobie jednak sam - z pomocą przyjdzie mu jego były uczeń, Newt Scamander. Misja może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla Newta i jego przyjaciół - zwłaszcza, kiedy w podzielonym świecie czarodziei na próbę zostanie wystawiona ich lojalność.
Premiera: 16 listopada






Wdowy (Widows, 2018, reż. Steve McQueen)
Gangstersko-kryminalna historia osadzona w brudnym, zepsutym, pełnym przemocy Chicago. Film opowiada o czterech kobietach pochodzących z różnych narodowości i warstw społecznych. W zasadzie nie łączy je nic oprócz jednego: długu ich zmarłych już, za życia parających się gangsterką mężów, który po śmierci partnerów przypadł kobietom w udziale. Veronica, Linda, Alice i Belle, postawione pod ścianą, muszą zawalczyć o swoje i wziąć sprawy w swoje ręce, zanim będzie za późno. Od powodzenia spisku, który wspólnie uknują, będzie zależało ich przetrwanie. W rolach głównych znakomite aktorki: Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki oraz Cynthia Erivo. Choć będzie to raczej film nastawiony na kobiece role, na ekranie zobaczymy też kilka świetnie zapowiadających się męskich kreacji - w obsadzie między innymi Colin Farrell, Robert Duvall i Liam Neeson.
Premiera: 16 listopada






Gentleman z rewolwerem (The Old Man & the Gun, 2018, reż. David Lowery)
Lekka, przyjemna komedia z Robertem Redfordem w roli głównej. Film jest opartą na prawdziwej historii opowieścią o pewnym wyjątkowo czarującym złodzieju. Forrest Tucker zasłynął z napadania na banki - nie byle jakiego, bo chyba nikt nie dokonywał rabunków w równie bezczelny co uprzejmy sposób, nieodmiennie pozostając przy tym dobrze wychowanym gentlemanem. Gdy trafiał za kratki, szybko znajdował sposób na ucieczkę z więzienia (podobno miał tego dokonać jakieś 30 razy), a potem z gracją powracał do swojego stylu życia. Poznanie pewnej wyjątkowej kobiety na jakiś czas odmieniło jego życie - sprawiło, że ustatkował się i rabunki, razem z rewolwerem, odłożył na bok. Kiedy jednak w wieku siedemdziesięciu lat znowu pojawia się okazja dokonania wyjątkowo kuszącego skoku, bohater jeszcze ten jeden ostatni raz obudzi w sobie gentlemena z rewolwerem. Zapowiada się ciepła, zarażająca dobrym humorem produkcja z ostatnią już rolą genialnego Redforda.
Premiera: 16 listopada






Utoya, 22 lipca (Utøya 22. juli, 2018, reż. Erik Poppe)
Bardzo osobiste i przerażająco szczegółowe odwzorowanie tragedii, która 22 lipca 2011 roku wydarzyła się w Norwegii, czyniąc tamten dzień jak do tej pory najczarniejszym w historii kraju. Zamach dokonany przez Breivika na wyspie Utoya był już ekranizowany i interpretowany na różne sposoby, za pomocą różnych środków wyrazu, jednak po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dosłowną rekonstrukcją wydarzeń - wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w przedstawionych wydarzeniach ma pogłębiać praca kamery, a cały film nagrany jest bez cięć montażowych. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy młodych ludzi, dla których letni obóz w jedną krótką chwilę staje się prawdziwym piekłem. Mianem głównej bohaterki została wyróżniona 18-letnia Kaja - w tej roli debiutantka, Andrea Berntzen.
Premiera: 16 listopada






Dlaczego jesteśmy kreatywni? (Why Are We Creative: The Centipede's Dilemma, 2018, reż. Hermann Vaske)
Produkcja tworzona przez 30 lat (sic!), na którą składa się 50 rozmów. Wszystkie dotyczą tego samego: kreatywności. Na tytułowe pytanie odpowiadają największe ikony współczesnej sztuki i kultury, zarówno tej wyższej jak i masowej. Całość tworzy swego rodzaju portret - międzynarodowy, kilkupokoleniowy obraz ludzi, którym nie tylko udało się odnieść sukces, ale też zapisać się w naszej pamięci dzięki wyróżniającym ich, fascynującym osobowościom. W filmie zobaczymy między innymi Angelinę Jolie, Quentina Tarantino, Stephena Hawkinga, Dalajlamę, Yoko Ono, Davida Bowie, Jimmy’ego Page’a i Umberto Eco.
Premiera: 16 listopada



https://vod.plus?cid=fAmDJkjC