O filmach, serialach i gwiazdach filmu nie zawsze poważnie.

Zapowiedzi i premiery: kino 22 - 28 października 2018

22 października 2018, Karolina Antczak

Dziewczyna w sieci pająka

Ostatni tydzień października nie mógł obyć się bez horroru w sam raz na Halloween - i to jakiego! Będzie też thriller oparty na kontynuacji niezwykle popularnej, skandynawskiej sagi, rozrywkowa komedia kryminalna i… łodzie podwodne z Gerardem Butlerem i Gary Oldmanem na pokładzie.

Dziewczyna w sieci pająka (The Girl in the Spider's Web, 2018, reż.Fede Alvarez)
Dlaczego po “Dziewczynie z tatuażem” filmowcy nie sięgają po kolejne części oryginalnej serii Larssona, ale po dopisaną po śmierci autora kontynuację - nie mam pojęcia. Cóż, pewnie dlatego, że wszystkie trzy tomy zostały już zekranizowane, i to w całkiem niezły sposób. Odnoszę jednak wrażenie, że widzowie bardziej kojarzą tę nowszą wersję, amerykańską, z Danielem Craigiem. Trudno właściwie powiązać “Dziewczynę w sieci pająka” z produkcją z 2011 roku - zmieniła się obsada i reżyser, choć znany z poprzedniej części David Fincher nie zniknął na dobre z ekipy (tym razem jest producentem). Jeden z najbardziej znanych duetów, jeśli chodzi o kryminały - hakerka Lisbeth Salander i dziennikarz Mikael Blomkvist - po raz kolejny połączą siły. Tym razem będą musieli zmierzyć się z cyberprzestępstwami i skorumpowanymi urzędnikami. Nie da się ukryć, że proza Lagercrantza, na której oparty jest film, nie jest tak dobra jak spuścizna, jaką zostawił po sobie Larsson. Ale Lisbeth i Mikael zostali tacy sami, więc jest spora szansa, że to może się to udać.
Premiera: 26 października

Halloween (2018, reż. David Gordon Green)
Nie od dziś wiadomo, że slashery rządzą się swoimi prawami - prawami, które ich bohaterowie nieustannie i z uporem maniaka łamią. Wystarczy choćby spojrzeć na irracjonalne zachowania nastolatków, występujące tylko po to, by licealiści mogli za chwilę zostać efektownie zamordowani (najlepiej brutalnie, przy akompaniamencie ich wrzasków). Takie już są te filmy i chyba żaden fan gatunku nie ma ochoty kwestionować ich wypaczonej logiki. Co więcej, wciąż czujemy tęsknotę za powstającymi masowo w latach osiemdziesiątych klasykami. Z tej właśnie nostalgii rodzą się kolejne, bardziej lub mniej udane remake’i, sequele czy prequele. Jednym z niekwestionowanych hitów sprzed lat jest oryginalne “Halloween” z kultowym już seryjnym zabójcą, zamaskowanym Michaelem Myersem. David Gordon Green prezentuje w swoim najnowszych filmie kontynuację losów bohaterki pierwszej części serii - niegdyś rozkrzyczaną, typową damę w opałach, dzisiaj dojrzałą kobietę która zdążyła założyć rodzinę i, co najważniejsze, jest dobrze przygotowana na powrót Mike’a. W roli Laurie Strode ponownie Jamie Lee Curtis.
Premiera: 26 października

Ocean ognia (Hunter Killer, 2018, reż. Donovan Marsh)
Sensacyjny film wojenny, którego akcja toczy się pod wodą. Głównym bohaterem jest kapitan amerykańskiego okrętu USS Toledo, który wyrusza w misję mającą na celu zbadanie okoliczności zatonięcia rosyjskiej łodzi. Jak to zwykle bywa, okazuje się, że załoga padła ofiarą zamachu, zaś jego sprawca jest zbuntowanym agentem, który w dodatku pragnie wywołać trzecią wojnę światową i porwać prezydenta Rosji - przy czym to ostatnie mu się udaje. Załoga kapitana Glassa będzie musiała podjąć się ryzykownej misji, by ocalić człowieka, a w konsekwencji może i cały świat. Trudno nazwać fabułę odkrywczą, a jeszcze trudniej nie znaleźć w niej podobieństw do innych filmów opartych na schemacie terroryści kontra głowa państwa i żołnierze. Nie ma co jednak narzekać - tego typu produkcje nie mają zaskakiwać oryginalnością, ale trzymać w napięciu, dostarczyć emocji, ewentualnie przykuwać uwagę efektami specjalnymi (choć to ostatnie zależy akurat od budżetu). Jaki będzie “Ocean ognia”? Powinien sprawdzić się jako niewymagająca rozrywka na sobotnie kino - tym bardziej, że o udział w nim pokusili się między innymi Gerald Butler i Gary Oldman.
Premiera: 26 października

The World is Yours (Le monde est à toi, 2018, reż. Romain Gavras)
Zwariowana, gangsterska komedia z narkotykowymi porachunkami w tle. François jest drobnym dealerem, ale ma dość takiego stylu życia. Pragnie zacząć prowadzić niewielki, ale legalny biznes i na dobre zostawić za sobą przestępczą ścieżkę. Nie jest łatwo zacząć na nowo, kiedy brakuje pieniędzy - zwłaszcza, kiedy powodem braku funduszy jest matka, która przegrała wszystko w kasynie. W ten sposób François jest zmuszony wrócić do starych nawyków i podejmuje się ostatniego zlecenia. Pomoże mu w tym niezwykle barwna ekipa: była dziewczyna, przyjaciel-gangster, będący typem myśliciela oraz wspomniana już mama, eksperta od oszustw i przekrętów. Na ekranie zobaczymy między innymi Vincenta Cassela i Isabelle Adjani. Zapowiada się naładowana akcją i humorem produkcja, na której ciężko będzie się nudzić - chociaż porównania do Tarantino traktuję ze sporym dystansem.
Premiera: 26 października

https://vod.plus?cid=fAmDJkjC