kinomaniak.pl arrow Filmy arrow Niewygodna prawda arrow Recenzje

Niewygodna prawda

Inconvenient Truth, An

2006r.
Inconvenient Truth, An (2006)
Rok: 2006
Gatunek: Dokumentalny
Czas trwania: 100 minut
Produkcja: USA
Studio: Paramount Vantage
Dystrybutor: UIP United International Pictures
Hasło reklamowe: Nie zobaczycie bardziej przerażającego filmu
Strona www: http://www.climatecrisis.net/
FilmRank: 4567
Premiera w Polsce: 16.02.2007
Premiera w USA: 24.05.2006
Premiera na świecie: 24.01.2006
Premiera DVD/Blu-Ray: 08.02.2007
Reżyseria: Davis Guggenheim
Społeczność o filmie Ocena: Dobry 3.5
32 głosy
0 osób lubi ten film

"Niewygodna prawda" to dokument o kampanii Ala Gora, który ma zwrócić uwagę na globalne ocieplenie jako problem ogólnoświatowy. Jeśli ludzkość nie stawi czoła temu problemowi teraz, wkrótce będzie musiała ponieść wielkie tego konsekwencje.

18.02.2007

Należy się cieszyć, iż na polskie ekrany trafił kolejny pełnometrażowy dokument, o którym głośno jest na całym świecie. Tym bardziej wypada być zadowolonym, że "Niewygodna prawda" do nas dotarła, gdyż powstała przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.Produkcja Davisa Guggenheima jest zapisem wykładu polityka Ala Gore'a, który w 2000 roku w kontrowersyjnych okolicznościach przegrał wybory prezydenckie z ...

Helena Korso Megafon.pl

18.02.2007

Należy się cieszyć, iż na polskie ekrany trafił kolejny pełnometrażowy dokument, o którym głośno jest na całym świecie. Tym bardziej wypada być zadowolonym, że "Niewygodna prawda" do nas dotarła, gdyż powstała przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Produkcja Davisa Guggenheima jest zapisem wykładu polityka Ala Gore'a, który w 2000 roku w kontrowersyjnych okolicznościach przegrał wybory prezydenckie z Georoge'em W. Bushem. Znany aktywista i demokrata niczym prawdziwy hollywoodzki showman próbuje przekonać Amerykanów jak istotną kwestią jest walka z globalnym ociepleniem. To zdaniem Gore'a równie istotne zagadnienie polityczna, dotyczące całego świata, co walka z terroryzmem.

Posiłkując się robiącymi wrażenie na widzu - nawet tym zaznajomionym z ogromem problemu - wykresami, zdjęciami i cytatami, Gore naucza Amerykanów. Nie przemawia do nich jednak jako mentor, ale jako przyjaciel z sąsiedztwa. "Wiem o czym mówię, sam tego doświadczyłem" - twierdzi przez cały czas polityk. Jego zaangażowanie i motywację podkreślają zdjęcia z życia prywatnego, długie wędrówki po lotniskach między kolejnymi wykładami, prowadzonymi na różnych kontynentach, a także osobiste wypowiedzi, traktujące o historii jego rodziny i konkretnych sytuacjach, które skłoniły go do tego, czym obecnie się zajmuje. Dzięki takiej konstrukcji "Niewygodna prawda" nie jest jedynie ubarwionym przez kreskówki i ironiczne dykteryjki skierowane przeciwko obecnej administracji rządowej USA dokumentem z wyjątkowej kampanii politycznej. To również interesujący - i ciut zbyt krystaliczny - portret zaangażowanego polityka.

"Niewygodna prawda" w wyczerpujący sposób odpowiada na pytanie czym jest globalne ocieplenie i dlaczego musimy się nim zająć już. To lekcja, którą każdy powinien odbyć, a na pewno każdy człowiek rozważający karierę polityczną.

Helena Korso Megafon.pl

Oscar

 2007 Najlepszy film dokumentalny - Statuetka

 2007 Najlepsza piosenka - Melissa Etheridge - "I Need To Wake Up" - Statuetka