FILM

Straż sąsiedzka (2012)

Watch, The
Inne tytuły: Neighborhood Watch

Pressbook

Mieszkańcom spokojnego Glenview grożą dwie rzeczy : niebezpieczeństwo z zewnątrz i czterech kolesiów, którzy postanawiają stawić im czoło. Poznajcie Straż Sąsiedzką czyli obywatelskiego Evana (Ben Stiller), zabawowego kochającego swoją rodzinę Boba (Vince Vaughn), udającego twardziela nieobliczalnego Franklina (Jonah Hill) i szukającego miłości rozwodnika Jamarcusa (Richard Ayoade).

Glenview w stanie Ohio, Stany Zjednoczone, Ziemia.W tym pozornie spokojnym miejscu czyli na zamkniętym przedmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych Evan, Bob, Franklin i Jamarcus postanawiają stworzyć straż chroniącą mieszkańców. Przy okazji popijawą piwo, strzelają do celu i po prostu są facetami.

Organizują sobie odpowiednie uniformy czyli kurtki z płonącymi skrzydłami i głowami tygrysów, ale nie wiadomo czemu jakoś nie zdobywają szacunku sąsiadów. Dzieciaki obrzucają ich jajkami, gliniarze śmieją im się prosto w twarz, a dowcipy są mało wysublimowane… Wszystko się zmienia, gdy podczas jednego z patroli natrafiają na zielony glutowy ślad, który prowadzi do dziwnej kuli emitującej wiązkę energii. Wtedy bohaterowie uświadamiają sobie, że dokonali ważnego odkrycia…

„Tworząc straż sąsiedzka myśleli, że w najgorszym razie trafią na złodzieja rowerów albo podglądacza. Nagle przyszło im stawić czoło czemuś naprawdę niezwykłemu.” – mówi producent Shawn Levy (reżyser takich hitów kinowych jak „Noc w muzeum” czy „Giganci ze stali”) i dodaje : „Koledzy nie tylko nie są odpowiednio przygotowani ani wyposażeni – oni w ogóle nie mają pojęcia jak się zabrać za rozwiązywanie problemu na jaki natrafili.”

Shawn Levy i reżyser Akiva Schaffer (członek The Lonely Island – grupy odpowiedzialnej za popularne skecze Digital Shorts pokazywane w programie „Saturday Night Live”) obsadzili w rolach głównych śmietanką współczesnych komików. „Chcieliśmy najlepszych z najlepszych. Zatrudniliśmy trzech komediowych tuzów, a dla podkręcenia sytuacji dorzuciliśmy kompletnie nieprzewidywalnego Richarda Ayoade.” – mówi Levy.

Evan pracuje jako senior manager w Costco. Długo piął się po szczeblach kariery, zaczynał od bycia asystentem sprzedawcy. To oddany pracownik, ale w pełni poświęca się dopiero Straży Sąsiedzkiej, w której jest kimś na kształt najważniejszego prezesa.

Evan to typowy społecznik : zanim założył Straż zorganizował Kółko Biegaczy Glenview, Kółko Ekologiczne, a nawet Klub Hiszpański. „Evan to typowy członek społeczeństwa obywatelskiego. Nie ma wielu przyjaciół, a uczestnictwo w różnych kółkach czy klubach umożliwia mi poznawanie nowych ludzi.” – mówi Ben Stiller, a Akiva Schaffer dodaje : „To dobry Samarytanin, perfekcjonista i człowiek, który lubi dyrygować innymi, ale w pozytywnym sensie.”

Evan ma naturę sztywniaka, co przydaje się w kierowaniu klubem, ale niekoniecznie w nawiązywaniu znajomości. Ben Stiller przyznaje, że niełatwo było zrozumieć człowieka, który idzie przez życie ślepo realizując listę rzeczy do zrobienia. „Ja jestem zupełnie inny. Trochę to trwało zanim zacząłem kumać zorganizowanego stoika jakim jest Evan.” ¬– mówi Stiller, który obecnie gra i reżyseruje „The Secret Life of Walter Mitty”.

Aktor przyznaje, że całkiem swobodnie czuł się w scenach walki (członkowie Straży Sąsiedzkiej zaliczają kilka bijatyk). Szczególnie zapamiętał sobie scenę, w której siadł za kółkiem wózka jezdniowego : „Dzień, w którym zafundowaliśmy sobie tę przejażdżkę to jeden z najbardziej przerażających dni w moim życiu. Sądzę, że większość członków ekipy podziela moje zdanie.”

Przeciwieństwem Evana jest Bob – zabawowy, towarzyski, nakierowany na rodzinę. Dla niego dołączenie do Straży Sąsiedzkiej jest jak zapisanie się do stowarzyszenia na uniwerku. To okazja do zabawy, wyluzowania się i chwilowa ucieczka od domowych obowiązków.

„Bob tęskni za spędzaniem czasu z kumplami, piciem piwa, wygłupianiem się. Brakuje mu miejsca dla siebie – miejsca, w którym jest wszystko to co lubią faceci czyli barek, fotel z masażerem, wielki telewizor i stół bilardowy.” – mówi Vince Vaughn.

„Bob to taki facet-misiek. Głośny, lubiący się śmiać. Straż Sąsiedzka to grupka kumpli, ale powstała przede wszystkim po to, żeby pilnować bezpieczeństwa.” – mówi Shawn Levy.

Dla Boba liczy się przede wszystkim rodzina. Najbardziej na świecie kocha swoją żonę i nastoletnią córkę, która zaczyna wpadać w oko chłopcom, co niezbyt go cieszy. „Bob nie umie pogodzić się z tym, że jego mała księżniczka dorasta. ” -tłumaczy aktor.

Najmłodszym członkiem ekipy jest dwudziestokilkuletni Franklin. Zgrywa twardziela, ale to uroczy chłopak (który nadal mieszka z matką). Franklin nosi wielką plakietkę informującą, że należy do Straży Sąsiedzkiej. Rekompensuje sobie to, że nie przyjęto go do policji… Oblewanie egzaminów wstępnych mogło mieć z tym jakiś związek. „Franklin żyje we własnym świecie. To dziwny, ale zabawny koleś.” – mówi Jonah Hill, który ma na swoim koncie nominację do Oscara za rolę w „Moneyball”. Aktor nie planował wracać do typu komedii, dzięki któremu zdobył popularność („Supersamiec”, „Boski chillout”), ale nie odpuściłby możliwości zagrania u boku Stillera, Vaughna i Ayoade. „Musiałem przyjąć tę rolę. Postanowiłem, że kolejna komedia w jakiej wystąpi będzie niszowa, a mój bohater kompletnie od czapy. No i zawsze pociągają mnie projekty, w których grupa nieodpowiedzialnych świrów bierze na siebie dużą odpowiedzialność, bo to zawsze źle się kończy.” – śmieje się aktor.

Ostatnim członkiem ekipy jest Jamarcus, którego największym życiowym pragnieniem jest odnalezienie miłości. „Dołącza do Straży, żeby otworzyć się na ludzi. Szczególnie na kobiety, z którymi mógłby uprawiać seks.” – mówi Ayoade.

Jamarcus wydaje się być dziwakiem (co w tej specyficznej grupie nie jest niczym niezwykłym…), ale okaże się być tajemną bronią. „Jest bardzo pomysłowy, co nie raz i nie dwa uratuje bohaterom tyłki.” – mówi reżyser i dodaje : „Richard też jest nieokiełznany. To prawdziwy żywioł, nigdy nie wiadomo co wymyśli.”

Jak można się domyślać, istnienie Straży ma też swoje negatywne konsekwencje. Odczuwają je głównie partnerki Evana i Boba… „Evan i Abby są udanym małżeństwem, ale mają jeden problem : starają się o dzieci, a Evan strzela ślepakami… On kocha życie na przedmieściach, a ona chciałaby żyć pełną piersią i zdecydować się ma kolejny wielki krok czyli dzieci.” – mówi Rosemarie DeWitt wcielająca się w Abby.

Twórcy dołożyli wszelkich starań, żeby film był zabawny, odważny i oryginalny. „Czegoś podobnego jeszcze nie widzieliście. Za kamerą stanęła świeża krew czyli Akiva Schaffer znany z Digital Shorts puszczanych w programie „Saturday Night Live”. To komediowy geniusz i dziecko ery cyfrowej. Spisał się na medal.” – zapewnia Shawn Levy.

Podstawą sukcesu jest odważne podejście do projektu. „Scenariusz napisali Jared Stern, Seth Rogen i Evan Goldberg, którzy odpowiadają za sukces „Boskiego chilloutu” i „Supersamca”. Ich poczucie humoru idealnie wpasowuje się w nasze. Powstał spójny, zabójczo śmieszny projekt.” – mówi Levy.

Poza żartami przeznaczonymi raczej dla osób powyżej 18 roku życia film jest historią kumpli, którzy stoją za sobą murem i razem próbują dokonać czegoś wielkiego. „To grupa ofiar losu, które lubią wypić razem piwko, pośmiać się, a przy okazji zrobić coś dla innych.” – mówi Stiller.

„Straż sąsiedzka” to uniwersalna opowieść dla ludzi w każdym wieku. Szczególnie dla facetów – synów, ojców, braci. W takich kwestiach jak przyjaźń, rodzina czy praca warto stać na straży szczęścia. Zwłaszcza dla najbliższych.

BEN STILLER (Evan Troutwig) to nie tylko aktor, ale i reżyser, producent i scenarzysta, który pracował dla kina, telewizja i teatrów. W zeszłym roku wyreżyserował „Jaja w tropikach” („Tropic Thunder”), w których wystąpił u boku Robert Downey Jr, Jack Black i Tom Cruise. Był również współscenarzystą i producentem filmu. „Jaja w tropikach” otrzymały Broadcast Film Critics Circle Award, Downey został nominowany do Złotego Globu i Oscara, a Cruise do pierwszej z tych nagród.

Jego reżyserskim debiutem było „Orbitowanie bez cukru” („Realisty Bites”) z 1994 roku, później wyreżyserował „Telemaniaka”(„The Cable Guy”; 1996) z Jimem Careyem i „Zoolandera” w 2001 roku. Wystąpił w wielu hitach, między innymi w „Igraszkach z losem” („Flirting with Disaster”) Davida O. Russella, „Poznaj mojego tatę”(„Meet the Parents”) i „Poznaj moich rodziców”(„Meet the Fockers”), „Genialnym klanie”(„The Royal Tenenbaums”), „Sposobie na blondynkę”(„ There’s Something About Mary”), „Zabawach z piłką”(„ Dodgeball: A True Underdog Story”). Podłożył głos w „Madagaskarze” i „Madagaskarze 2”( Madagascar: Escape 2 Africa”), a ostatnio można było go oglądać w „Nocy w muzeum”(„Night At the Museum”).

W 1998 roku Stiller wcieił się w Jerry’ego Stahla (uzależnionego od heroiny komika) w filmie biograficznym „Wieczna północ”(„Permanent Midnight”). W tym samym roku wystąpił w „Kochankach z sąsiedztwa”(„ Your Friends and Neighbors”) Neila LaBute’a. Jako producent ma na swoim koncie „Zoolandera”, „Starsky’ego i Hutcha”, „Zabawy z piłką” („Dodgeball: A True Underdog Story”), „Ruiny” („The Ruins”), a także „Ostrza chwały” („Blade sof Glory”) z Willem Ferrellem. Nagrodzono go nagrodą Emmy za scenariusze do „The Ben Stiller Show”. Wystąpił gościnnie w brytyjskich „Statystach”(„Extra”) Ricky’ego Gervaisa, a także w broadwayowskim „The House of Blue Leaves” Johna Guare’a i „This Is How It Goes” Neila LaBute’a wystawianym na off-Broadwayu. Angażuje się w działalność charytatywną – współpracuje między innymi z Project ASL, Artists for Peace and Justice czy Michael J. Fox Foundation.

VINCE VAUGHN (Bob) to jeden z najbardziej wszechstronnych hollywoodzkich komiktów, którzy zrobili karierę na przestrzeni ostatniej dekady. Na swoim koncie ma udział zarówno w wielkich kinowych hitach jak i produkcjach niezależnych. Zadebiutował w 1993 roku rolą w filmie „Rudy”. Trzy lata później wystąpił w „Swingers” Jona Favreau.

Najnowsze filmy z jego udziałem to „Sekrety i grzeszki”, „Raj dla par” i „Cztery gwiazdki”. Na swoim koncie ma role w takich filmach jak „Wszystko za życie”, „Sztuka zrywania”, „Mr and Mrs Smith”, „Be Cool”, „Polowanie na druhny”, „Starsky i Hutach” czy „Zabawy z piłką”. Wielokrotnie współpracował z Benem Stillerem i Owenem Wilsonem. Grał u takich reżyserów jak Ron Howard, Stephen Frears czy Shawn Levy.

JONAH HILL (Franklin) jest jednym z najpopularniejszych aktorów komediowych młodego pokolenia. Największy sukces przyniosła mu rola w „Supersamcu”; na swoim koncie ma też role w „Jak być sobą”, „Czterdziestoletnim prawiczku”, „Wpadce”, „Funny People” i „Get Him to the Greek”. Ma zaledwie 26 lat i już jest gwiazdą komedii. Najnowsze filmy z jego udziałem to „Było sobie kłamstwo”, a także animowane „Megamocny” i „Jak wytresować smoka”. Aktor interesuje się też pisaniem – obecnie pracuje nad „The Adventurer’s Handbook”, zamierza też wyprodukować film i zagrać w nim. Ma też napisać scenariusze do „Pure Imagination” i „21 Jump Street”. W 2011 roku na antenie kanału Fox zadebiutował serial animowany dla dorosłych „Allen Gregory”. Jonah użycza głosu tytułowemu bohaterowi.

RICHARD AYOADE (Jamarcus) to jeden z najsłynniejszych brytyjskich komików młodego pokolenia. Największą popularność przyniosła mu rola Maurice’a Mossa w serialu „IT Crowd – technicy magicy”. Ukończył Cambridge University, gdzie przewodniczył prestiżowemu Footlights Dramatic Club. Zaprezentował swój talent pracując przy „Garth Marenghi’s Fright Knight”, które British Channel 4 przerobiło potem na serial komediowy „Gareth Marenghi’s Darkplace”. Jako aktor zadebiutował w takich produkcjach jak „Noel Fielding’s Luxury Comedy”, „The Mighty Boosh” czy „Nathan Barkely”. Świetnie wypada po obu stronach kamery. W 2010 roku zadebiutował jako reżyser – nakręcił „Moją własną łódź podwodną”, która zebrała dobre recenzje i nominacje do prestiżowych nagród filmowych.

Obecnie pracuje nad adaptacją „Sobowtóra” Fiodora Dostojewskiego, w którym zagrają Mia Wasikowski i Jesse Eisenberg.

ROSEMARIE DEWITT (Abby Troutwig) to uznana aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Największą popularność przyniosła jej w ostatnich latach rola w serialu „Wszystkie wcielenia Tary”. Na swoim koncie ma udział w takich filmach jak „Rachel wychodzi za mąż”, „Siostra twojej siostry” czy „Margaret”. Na deskach teatru można było ją oglądać między innymi na off-Broadwayu gdzie wystąpiła w „Danny and the Depp Blue Sea” czy „Small Tragedy”.

AKIVA SCHAFFER (reżyseria) to muzyk, scenarzysta i reżyser znany głównie z bycia w kolektywie The Lonely Island, który kręci skecze z serii Digital Shorts pokazywane w kultowym programie „Saturday Night Live”. Jako reżyser zadebiutował filmem „Hot Rod”, w którym zagrali Andy Samberg i Isla Fisher. W 2009 roku The Lonely Island wydało płytę „Incredibad” – płyta trafiła na ósme miejsce listy najlepiej sprzedających się płyt hip-hopowych roku.

JARED STERN (scenariusz) pisze od dziesięciu lat. Zaczynał w Walt Disney Animation studios gdzie pracował przy takich filmach jak „Księżniczka i żaba” czy „Piorun”. Najnowsze filmy fabularne przy których pracował to „Pan Popper i jego pingwiny” oraz „The Internship”.

SETH ROGEN (scenariusz) to jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych współczesnych komików. Jest aktorem, scenarzystą i producentem. Najnowsze filmy, w których zagrał i które wyprodukował to „50/50” oparte na życiowych doświadczeniach jego przyjaciela chorującego na raka, a także „The Green Hornet”.

W 2005 roku nominowano go do nagrody Emmy za scenariusz do „Da Ali G Show”. Zaczynał karierę od stand upu. Zadebiutował na scenie klubu komediowego w Vancouver mając 13 lat. Po przeprowadzce do Los Angeles dostał drugoplanową rolę w serialu „Luzaki i kujony” Judda Apatowa, a potem w „Studenciakach” tego samego twórcy. Od początku kariery współpracuje z Apatowem. Zagrał u niego w takich filmach jak „40letni prawiczek”, „Wpadka” czy „Supersamiev”. Jest współautorem scenariuszy do takich filmów jak „Boski chillout”, „Drillbit Taylor : ochroniarz amator” czy „Greek Hornet”. Użyczył głosu bohaterom takich produkcji jak „Kung Fu Panda 2”,”Paul” czy „Kroniki Spiderwick”.

EVAN GOLDBERG (scenariusz) to scenariopisarski partner Setha Rogena. Razem stworzyli scenariusza do takich filmów jak „Supersamie”, „Boski chillout”, „The Green Hornet” czy „50/50”. Obaj panowie są ogromnymi fanami serialu „Rodzina Simpsonów” – napisali scenariusz do odcinka otwierającego dwudziesty pierwszy sezon serialu.

SHAWN LEVY (produkcja) odnosi w ostatnich latach wielkie sukcesy komercyjne. Jego filmy zarobiły w sumie ponad miliard dolarów. Shaw specjalizuje się w ciepłych komediach, a jego dzieła trafiają do rzeszy widzów. Kocha swoją pracę, wkłada w nią całą energię, a pasją zaraża ekipy i obsady, z którymi pracuje. Obecnie pracuje nad tytułami, które wyprodukuje jego firma 21 Laps Entertainemnt działająca w ramach Twentieth Century Fox. Obecnie kręci komedię „Date Night”, w której zagrają Tina Fey i Steve Carell. Film opowiada o parze i jej zwyczajowym chodzeniu na kolację i do kina. Levy wyreżyserował i wyprodukował „Noc w muzeum”, w której zagrali Ben Stiller, Robin Williams, Owen Wilson, Ricky Gervais, Dick Van Dyke i Mickey Rooney; film zarobił na całym świecie prawie 600 milionów dolarów.

W 2006 roku wyreżyserował „Różową Panterę” („The Pink Panter”) ze Steve’em Martinem, Kevinem Kline’em, Beyoncé Knowles i Jeanem Reno. Na koncie ma także „Fałszywą Dwunastkę” („Cheaper by the Dozen”) ze Steve’em Martinem, Bonnie Hunt, Ashtonem Kutcherem i Hillary Duff. Film zarobił ponad 200 milionów dolarów. W 2002 roku wyreżyserował komedię romantyczną „Nowożeńcy”(„Just Married”) z Ashtonem Kutcherem i Bruttany Murphy. W tym samym roku powstał także „Duży, gruby kłamczuch”(„Big, Fat Liar”) z Frankie’em Muniem, Paulem Giamattim i Amandą Bynes. Jako dwudziestolatek ukończył Wydział Dramatyczny na Yale University. Studiował także na USC (ukończył Masters Film Production Program); wyprodukował i wyreżyserował wtedy krótkometrażowe „Broken Record”. Film zdobył Gold Plaque na Festiwalu Filmowym w Chicago.

MONICA LEVINSON (produkcja wykonawcza) ma na swoim koncie produkcję takich filmów jak „Borat”, „Bruno” czy produkcji telewizyjnej „The Gin Game”. Jest też ko-producentką „We Married Margo” i „Zoolandera”.

BARRY PETERSON (zdjęcia) to uznany autor zdjęcia, który zainteresował się fotografią i filmem jako dziecko. Po skończeniu liceum zaczynał od asystowania kamerzystom, a potem operatorom. Najnowsze filmy, do których stworzył zdjęcia to „21 Jump Street” i „We’re the Millers.” Jest autorem zdjęć do takich produkcji jak „Zoolander”, „Wydział zabójstw Hollywood”, „Starsky i Hutach” czy „Zabawy z piłką’. Odpowiada też za zdjęcia do serialu „The Cape” stacji NBC.

DOUG MEERDINK (scenografia) jest autorem scenografii do takich filmów jak „Intrygant”, „Projekt : Monster” czy „Dobry Niemiec”. Zaczął karierę w przemyśle filmowym na początku lat dziewięćdziesiątych od współpracy z Rogerem Cormanem. Najpierw pracował w telewizji, potem przeniósł się na plany filmowe takich produkcji jak „Kontakt”, „Titanic” czy „Włoska robota”.

DEAN ZIMMERMAN (montaż) pochodzi z rodziny montażystów. Jego ojciec, Don Zimmerman, to nominowany do Oscara montażysta. Przekazał wiedzę o montażu zarówno Deanowi jak i jego dwóm braciom. Po piętnastu latach pracy u boku ojca Dean zadebiutował jako montażysta przy filmie „Nocna randka” Shawna Levy’ego.

Odpowiada za montaż takich produkcji jak „Podróże Guliwera” czy „Giganci ze stali”.

CHRISTOPHE BECK (kompozytor) skomponował muzykę do ponad czterdziestu filmów i niemal dwudziestu seriali. Zajmuje się tym od piętnastu lat; napisał muzykę do takich produkcji jak „W krainie czarów” („Phoebe in Wonderland”), „Co się zdarzyło w Las Vegas” („What Happens in Vegas”), „Ciemność rusza do boju” („The Seeker: The Dark Is Rusing”), „Licencja na miłość” („License to Wed”), „Fred Claus - Brat Świętego Mikołaja” („Fred Claus”), „Różowa Pantera” („The Pink Panter”), „Strażnik” („The Sentinel”), „Zoom: Akademia superbohaterów”(„Zoom”), „Garfield 2” („Garfield: A Tail of Two Kitties”), „Męski sport” („We Are Marshall”), „Szkoła dla drani”(„School for Scoundrels”), „Elektra”, „Idealny facet” („The Perfect Man”), „Księżniczka na lodzie” („Ice Princess”) czy „Podwójna gra” („Two for the Money”).

Zaczynał od współpracy z telewizją kanadyjską – komponował do serialu „Biały kieł” („White Fang”), a także trzech sezonów „Buffy – postrach wampirów” (Buffy the Vampire Slayer”). Za muzykę do tego drugiego przyznano mu nagrodę Emmy.

WENDY CHUCK (kostiumy) pracowała przy takich filmach jak „Zmierzch”, „Schmidt”, „Wybory” czy „Bezdroża”. Najnowsze filmy, do których zaprojektowała kostiumy to „Nie bój się ciemności” i „Conviction”. Pracuje też przy serialu „Wyposażony”.

Zanim zaczęła współpracę z twórcami filmowymi, pracowała dla stacji ABC, a przez siedem lat pracowała w londyńskim Museum of the Moving Image.

Więcej o filmie:


https://vod.plus?cid=fAmDJkjC